Щороку 17 липня відзначається День міжнародного правосуддя (International Justice Day). Дата встановлена на честь прийняття в цей день у 1998 році Римського статуту, який ліг в основу створення Міжнародного кримінального суду (МКС).

Історія Дня міжнародного правосуддя

Варто зазначити, що цей документ МКС почали розробляти ще в грудні 1948 року. Тоді Генасамблея ООН затвердила Конвенцію про попередження злочинів, пов'язаних із геноцидом, і покарання за них і запропонувала Комісії міжнародного права «розглянути питання про бажаність і можливість створення міжнародного юридичного органу, на який покладається розгляд справ осіб, обвинувачених у вчиненні злочину геноциду».

15-17 липня 1998 року в Римі відбулася Дипломатична конференція повноважних представників ООН, на якій була прийнята конвенція про заснування МКС – першого міжнародного органу кримінального правосуддя, уповноваженого переслідувати осіб, винних у найжорстокіших злочинах. 17 липня учасники конференції підписали Римський статут. Цей договір набрав чинності 1 липня 2002 року, після того, як 60 країн стали учасниками Статуту.

МКС не входить в офіційні структури ООН. Юрисдикція суду обмежена злочинами геноциду, злочинами проти людяності та військовими злочинами, вчиненими після 1 липня 2002 року – дати набуття Римського статуту в силу. При цьому з 2010 року суд переслідує особи, відповідальні за злочини агресії.

Як відомо МКС носить компліментарний характер: він бере справу у виробництво тільки в тому випадку, якщо країна не хоче або не може судити обвинуваченого. Звинувачення стосуються масових вбивств, зґвалтувань, тортур і вербування дітей у солдати. Місцеперебування МКС – місто Гаага, Нідерланди. Згідно зі статистикою 2013 року, учасниками Римського статуту МКС є 122 держави. Ще 37 країн підписали Римський статут, але поки що не ратифікували.

Популярні новини зараз
Виїзд з України зміниться 18 березня: які нововведення чекають на всіх вже в понеділок Якщо не встигли здати в банк – радійте: монети номіналом 5 копійок можна дорого продати Всі дані передадуть до податкової: доведеться заплатити за кожен метр Зібрав долари на "чорний день" - отримай штраф: в Україні змінилися правила зберігання валюти
Показати ще

Святкування Дня міжнародного кримінального правосуддя супроводжується проведенням різних заходів та акцій, спрямованих на зміцнення міжнародного правосуддя. Щорічно правозахисники з усього світу зустрічаються на них, щоб ще раз підтвердити прихильність до принципів МКС.

Як повідомляв портал "Знай.uа", 16 липня бухгалтери відзначають своє професійне свято - День бухгалтера.