День вишиванки в Україні в 2018 році припадає на 17 травня. В це свято українці вдягаються у вишиванки і гуляють по своїх містах.

Вперше День вишиванки запропонувала відзначати одна зі студенток факультету історії Чернівецького національного університету у 2006 році. Її надихнув знайомий, який постійно носив вишиванку. В тому році одяглися у вишиванки кілька студентів і викладачів Чернівецького університету, зараз це свято набуло міжнародні масштаби.

Історія вишиванки і традиції

Історія вишивки на території України має не одну тисячу років. Особливе значення придбала в останні кілька століть. Переважно вишивали дівчата. До весілля готували спеціальну скриню, в яку роками збирали придане. Бідна дівчина мала 30-40 сорочок, середнього достатку – 50-70 сорочок, а багата – 100 і більше.

Згідно з повір'ям, сорочку для немовляти повинна була вишити мати або бабуся. Під час тонкої роботи майстра співали пісні і молилися. Вірили, що так сорочка стає оберегом. Сорочки для жінок пряли тільки з конопель або льону. Вважалося, що ці рослини захищають майбутню матір і її ще не народжену дитину.

Популярні новини зараз
Терміново біжіть до супермаркету, поки не почалися тривалі відключення світла: що потрібно купити кожному українцеві Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Показати ще

У вишивці сакральне значення має все – від ниток, походження тканини до орнаменту, кількості стібків і кольору. Найдавнішою є вишивка білим по білому. Але рукоділлю передувала довга процедура. Нитки вибілювали 3 роки.

Вишиванка вважається оберегом від усього поганого, що може статися в людському житті. Вона є символом краси і міцного здоров'я, а також щастя. В Україні вишивка також символізує і сімейну пам'ять, вірність і любов у сім'ї. Експерти вважають, що український народ намагається закодувати щастя, долю, життя та свободу в орнаменті вишивок.

Кожен регіон мав свої візерунки. Легко дізнатися Борщівську вишиванку з Тернопільської області. Тут переважає чорний колір. Існує легенда, що під час татарського набігу загинули всі місцеві чоловіки, тому жінки з навколишніх сіл поклялися протягом 7 поколінь вишивати тільки чорні сорочки.

Буковинська сорочка завжди з яскравими квітами. Космацька з помаранчевими та жовтими фарбами. Полтавчани люблять вишивати білим по білому. Мали вишивальниці і своє свято – День Варвари 17 грудня. В цей день не можна було ні прибирати, ні прати, ні глину місити, а тільки вишивати.

Як повідомляв портал "Знай.uа", на заходи з нагоди 1536-ї річниці заснування Києва міська влада витратить 2,51 млн гривень.