У цього свята є кілька назв:

  • «День Святого вогню»,
  • «Свято вогню»,
  • "Микита".

У цей день можливі перші заморозки. Люди прибирають повітки і розкладають соху, борону та літню упряж.

Історія свята

Аникита був дядьком Фотія і військовим чоловіком. Він викрив на очах у всіх, що імператор Діоклетіан залякує християн знаряддями катувань. Тому правитель вирішив його стратити. Кожен раз Господь відводив смерть від Аникити. Навіть Лев не напав на нього, а тільки лащився, як котик. Фотій, бачачи всі ці спроби, пояснював імператору, що це Господь допомагає Аникиті, так що боги Діоклетіана --- це всього лише вигадка. За це і його засудили до страт і тортур. Але вони залишалися неушкодженими. До того, як їх наказали спалити в печі. Хоча мученики і померли, їх тіла не постраждали.

Традиції і обряди

У народі день пов'язували з прибиранням повіток, нежилих приміщень, в яких складали різні знаряддя праці. Звідси і назва свята. «Фотя Повітенний господареві спокою не дає - на повітку кличе », - говорили мужики. Також це могло бути і горище. На їхнє переконання, не можна було допустити, щоб «на повітті чорт ногу зламав».

Популярні новини зараз
Хліб, молоко, м'ясо та навіть яйця: в Україну несеться різке подорожчання на важливі продукти Такої катастрофи українці не бачили 230 років: що відбувається з народжуваністю на фоні війни Пенсіонерам дадуть знижку на продукти 20%: що потрібно взяти в магазин Українцям 60+ нададуть грошову допомогу, можна запросити рідних: як подати заявку
Показати ще

Найчастіше повіткою називали нежитлову прибудову в селянському будинку, зазвичай в Архангельській губернії. Іноді вона була і ззаду над хлівом, щоб зберігати скотський корм, землеробські знаряддя, сани, вози та інші знаряддя. Тут же ставили і кліть. Повітка високо над землею, тому на неї ведуть двостулкові ворота.

Крім цього повіткою може бути і сарай, сінник, критий двір або навіс, а в деяких губерніях так називали дах над двором. У Ярославській губернії це була горищна надбудова над двором і хлівами, щоб зберігати сіно.

У цей день сіяли озимі та прибирали приміщення. У білоруських районах вважали, що наступного тижня з посіву буде поганий хліб, з помелу буде «червиве» борошно, мошок з якого неможливо вивести.

За прикметами якщо випадав іній, то урожай озимих в наступному році буде хорошим, якщо дощ - коротке бабине літо, тепло і ясно - багато білих грибів в лісах.