Це зараз 8 березня весь світ відзначає сотнями тисяч яскравих букетів, очікуваних подарунків, приємних побажань і сяючих посмішок прекрасної статі. Але спочатку Міжнародний жіночий день мав зовсім інший зміст і атрибути. Просування в маси рівноправності жінок в усіх аспектах життя на рівних з чоловіками - основне гасло свята. Боротьба за жіночу незалежність прижилася в масах і з часом перетворилася на ту картину, яку ми спостерігаємо зараз. Ніяких революційних мітингів із політичним настроєм, тільки гармонійні відносини двох статей у любові й взаєморозумінні. Однак варто знати, якою була історія виникнення свята та звідки йдуть його витоки, з усіма особливостями і святкуваннями.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися
Історія свята 8 березня
Ще сотню років тому в день 8 березня у всіх на вустах було ім'я Клара Цеткін. Сьогодні пристрасті вщухли. Ми згадуємо про неї тільки, коли хочемо підкреслити рівність жінок і чоловіків. Давайте згадаємо походження свята весни: як все зароджувалося і розвивалося. Визначемо, яку роль зіграв засновник - двигун міжнародного руху і приваблива дама в одній особі Клара Цеткін.
Історія розповідає про дві дати, коли з'явилося свято. У 1857 році працюючі жінки Нью-Йорка вперше об'єдналися і масово пройшлися вулицями з вимогами про підвищення зарплат, рівноправність і поліпшення умов праці. Дату мітингу зафіксували як Жіночий день, який пройшов 8 березня. Відштовхнувшись від цієї дати і від своїх політичних переконань, Клара Цеткін в 1910году, виступаючи на міжнародній конференції, зажадала ввести в дію щорічне відзначення солідарність жінок у боротьбі за свої права і честь. Так народився Всесвітній день жіночого пролетаріату.
Після того, що сталося ще кілька років люди не могли звикнути до нововведення торжества, але вже з 1913 року восьме березня святкують регулярно. Поступово хвиля святкувань охопила весь світ. Країни поповнювали список "солідарних із жінками". В СРСР міжнародний жіночий день вперше відзначили в 1913 році, а офіційне визнання відбулося в 1966 році. Тоді ж 8 березня перетворилося в червоний день календаря із законним вихідним.
Особливості свята 8 березня: перехід від мітингів до квітів
Кілька десятиліть після першого маршу рівноправних жінок, 8 березня мало виключно революційну основу. Ніяких сімейних святкувань навіть не намічалося. Головна мета: показати, що жінка повноцінний, свідомий член суспільства, людина, що вимагає поваги і має права. До 70-х років минулого століття це все ще потрібно було доводити. Далі світ став більш лояльний, розкутий і розвинений. Рівноправність повністю восторжествувала. Доводити нічого не потрібно, можна просто відзначати і дарувати увагу. Поступово всім відоме традиційне святкування 8 березня закріпило свої позиції і до сьогоднішнього дня не відбулося ніяких змін.
Офіційне визнання Міжнародного жіночого дня існує всього лише в кількох країнах. Решта народів тримають його в ролі дня державного значення. Проте, привід показати своє захоплення і повагу до жіночої статі, хочуть все, просто кожна країна це робить у межах своїх традицій. Деякі держави вирішили відзначитися,у Жіночий день відправляють чоловіків працювати, а дам на відпочинок. Хтось дотримується офіційність і строгість: ніякого вихідного, просто теплі привітання. У будь-якому випадку дії Нью-Йоркських жінок і Клари Цеткін понад 100 років тому були не марними. Так як свято існує, і права жінок захищені.
У кожного свята є своє коріння. Міжнародний жіночий день взяв початок понад 100 років тому. Він прийшов до нас разом зі змінами у світі й рівноправністю. Його виникнення довгий час асоціювалося з жінками-революціонерками. З роками, світ почав ставитися до цього дня, як можливість виразити любов до прекрасної статі. Хтось придумав свої традиції, і вони поширилися в народі. У вигляді подарунків, шоколаду та букетів, як знак уваги та поваги. У цей день вся планета обсипана квітами і приємними словами в адресу жінки. Так, кожна країна в більшій чи меншій мірі відзначає Жіночий день. Але визнання такого свята є, і буде існувати.
Традиції різних країн світу в Жіночий день
Чому Міжнародний жіночий день різні країни відзначають по-своєму? Це залежить від менталітету народу, усталених традицій і від того, яке значення надають цій даті люди і уряд держави. Пройдемося по планеті і розглянемо деякі варіанти, як можна святкувати 8 березня.
Гарячим італійкам у цей день дозволено багато чого. Жінки збираються в компанії без чоловіків і направляються в кафе, бари, ресторани, щоб весело провести час в жіночому колі. Таким чином, вони підкреслюють свою незалежність. Серед француженок 8 березня не популярне свято, вони віддають перевагу Дню матері.
У Німеччині жінки поводяться строго і стримано в Жіночий день. Ніякого вихідного дня і звичних для деяких народів святкувань. Чоловіки-поляки балують своїх жінок букетами, але не більше. Польська держава визнала 8 березня вихідним днем. У Греції прийнято приділяти увагу найбільш шанованим представницям прекрасної статі, а решта в Жіночий день залишаються в їх тіні.
Литва розділилася на дві половини: на тих, хто з особливим трепетом чекає свята і дарує жінкам подарунки, і тих, хто проживає цей день як зазвичай, без святкової метушні. У Болгарії 8 березня не державне свято, із робочими годинами. Але чоловіки все ж вітають жінок подарунками, квітами і приємними словами. У японських жінок є два своїх свята. А в'єтнамці ще 2000 років тому проголосили такий день.
Країни колишнього Радянського Союзу відзначають свято по-різному. Слов'янський народ дотримується традиції зустрічати торжество в сімейному колі. При цьому подарунки і вітальні листівки отримують усі навколишні жінки: рідні та близькі, колеги, іноді навіть просто перехожі.
Варіанти сценарію: де святкувати 8 березня
Сценаріїв відзначення свята весни, молодості та краси існує багато. Можна піддатися традиціям і організувати пишне сімейне застілля або відправитися з друзями на природу. Варіант романтичного вечора з коханою теж підходить. Але якщо вам хочеться чогось незвичайного і такого, щоб запам'яталося, то увімкніть фантазію і піддайтеся своїм емоціям.
Зберіть компанію з улюблених подруг і організуйте дівич-вечір. Наприклад, як роблять це італійські жінки, пройдіться по цікавим закладам, спілкуйтеся і не в чому собі не відмовляйте. Концерти, шопінг, ресторани, виставки, дискотеки, фільми. Проведіть цей день у веселощах. Щоб свято запам'яталося надовго.
Відпочинок. Якщо робочий тиждень або навіть місяць був напруженим - побалуйте себе чимось приємним і розслаблюючим. Салон краси, масаж, басейн, SPA процедури. На крайній випадок можна провести день релаксу в домашніх умовах.
Зазвичай 8 березня не проходить одним днем, а з'єднується з іншими вихідними. Таким чином, з'являється можливість приємного уїк-енду. Варіантів багато: від дачі до моря і простої автомобільної подорожі по країні.
За яким сценарієм пройде ваше свято, залежить тільки від вас і вашого настрою. Орієнтуйтеся на свої відчуття, дотримуйтесь звичних традицій або навпаки спробуйте щось зовсім нове.