Івана Купала - народне свято східних слов'ян, присвячене літньому сонцестоянню і найвищому розквіту природи, відзначається 24 червня (7 липня). За часом проведення співпадає з християнським святом Різдва Іоанна Предтечі. У календарному циклі симетричний Різдву (Коляди).

Історики і культурологи вважають, що в купальському святі поєдналося два елемента: язичницький та християнський.

Дохристиянська назва свята невідомо. Назва Іван Купала має народно-християнське походження і є слов'янським варіантом імені Іоанн Хреститель, оскільки епітет Івана перекладається з грецької як "купатель, погружатель".

Божество "Купала", вперше згадуване в пізньому Густинському літописі (XVII століття), є плодом непорозуміння: літописець, знаючи про "бісівські ігрища" на Івана Купала, прийняв назву свята за ім'я язичницького бога. Згодом це непорозуміння було повторено переписувачами, а потім і попередніми дослідниками слов'янської міфології, в результаті чого у слов'янському пантеоні з'явилося нове "божество".

Популярні новини зараз
Два тарифи на воду: нові ціни встановили для мешканців багатоповерхівок та приватного сектору Гроші на дітей: в Україні збільшилася сума допомоги батькам новонародженої дитини Спіймали на вулиці та примусово відвезли в ТЦК: українцям розповіли, як себе поводити Як в інших країнах звикли підтирати попу і чому на нас дивляться, як на дурнів: вся справа в культурі
Показати ще

Ось так з тих пір і виникло безліч традицій і обрядів.

В першу чергу на Івана Купала прийнято стрибати через багаття: наші предки вірили, що всього один такий стрибок виліковує від пристріту і хвороб, а заодно робить людину щасливішою і щасливішими. А дівчата так "добували" собі красу.

Ніч на Купала також заповнений обрядами, пов'язаними з водою, вогнем і травами. Вважалося обов'язковим до свята скупатися до заходу сонця: на півночі росіяни частіше в лазнях, а на півдні - в річках і озерах. Ближче до заходу, на пагорбах чи біля річок, розпалювали вогнища.

Магічні властивості приписувалися у цей день будь воді, аж до роси. Вважалося, що на сході сонця варто обов'язково вмитися або навіть скупатися в річці - щоб очистити і вилікувати тіло.

І, звичайно ж, в цю ніч шукали квітку папороті: у давнину вірили, що знайшов диво-квітка чекають скарби і виконання будь-яких бажань.

Знай.uа раніше писав про це свято. Пропонуємо ознайомитися і з іншими традиціями і обрядами, притаманними цьому дню.