За календарем Православної церкви 1 серпня відзначають день пам'яті преподобної Макрини Каппадокійської. Макрина - сестра Василя Великого, святителя. Жили вони в 4-му столітті. Сім'я виховала дітей в дуже суворому послуху і благочесті. Ще в юності, після смерті свого нареченого, Макрина вирішила прийняти чернецтво разом з матір'ю, а також дати обітницю дівоцтва.

Як говориться в легенді, Макрина була настільки цнотливою, то навіть коли сильно хворіла, не оголила тіло перед лікарем. Вона молилася Господу, щоб Він дарував їй зцілення. І Господь почув її молитви, подарувавши їй не тільки зцілення, а й дар чудотворства за її непохитну віру.

На Русі ж її ім'я частково змінилося, так як в цей день часто йшли сильні дощі, Макрина стала Мокриною, аж надто «мокрим» був цей день. По ньому визначали, якою буде наступаюча осінь. Навіть була приказка: «Макрина мокра - і осінь мокра". Визначали і урожай, якщо опади були рясними, то і врожай наступного року буде хорошим. Прикмета свідчила: «Коли на Макрини дощ, вродить жито».

Якщо день виявився сухим, то проводився особливий обряд, щоб викликати дощ. Для цього потрібно було знайти дівчину, у якої день народження припав на 1 серпня. Її наряджали в святковий одяг, називали Мокриною і приносили їй колоски хліба. Кожна господиня повинна була принести такий колосок зі свого поля. Мокрина після відносила колосся до річки і просила її передати хліб волозі небесній, а також вмовляла річку пролити дощ. Треба сказати, що брали участь в цьому обряді тільки жінки, чоловіків ні в якому разі не допускали, щоб не накликали біду на село.

Однак, в дощовий день дівчині-Мокрини не дозволяли навіть виходити на вулицю. Люди боялися, що вона своєю появою, спровокує дощ, і така сильна злива може залити всю землю водою.

Популярні новини зараз
Українців попередили про "важкі" платіжки за світло Отримаєте менше – не дивуйтесь: Пенсійний фонд попередив про зміну розміру субсидії У Києві помітили величезну чергу до лікарні: що сталося В Україні з’явився новий вид пенсій: отримати може кожен, але доведеться поділитись
Показати ще

До цього дня наші предки намагалися закінчити всі літні роботи і починати вже осінні. Навіть говорили: «Макрина споряджає осінь, а Анна (7 серпня) - зиму»

Комахи, гедзі і комарі, також відступали на Мокринин день. Але 1 серпня кусали в останній раз. Те, що з осик летить пух, означало, що пора йти за підосичниками в ліс. А якщо на Макрини був зорепад, значить варто очікувати сильних вітрів.