Існує простий спосіб зробити силові тренування набагато ефективнішими. Збільшити м'язову масу, поліпшити гнучкість і стати сильнішими допоможуть ексцентричні вправи.

Що таке ексцентричні вправи
Коли м'яз скорочуються, вони або коротшають, або подовжуються.
Фаза, в якій м'яз коротшає, називається концентричною, а фаза, в якій подовжується, - ексцентричною. Простий приклад: у вправі на біцепс, коли ви згинаєте руку з гантелею, відбувається концентричне скорочення, а коли розгинаєте - ексцентричне.



Як правило, в силових тренуваннях більше уваги приділяється концентричній фазі. Тоді як для хороших результатів необхідно опрацьовувати обидві фази, а в деяких випадках зробити акцент на ексцентричній.

Чим корисні ексцентричні вправи

1. Допомагають швидше накачати м'язи і стати сильнішим

Щоб м'язи росли, вони повинні спочатку пошкоджуватися в процесі тренувань, а потім відновлюватися під час відпочинку. У відновленні беруть участь супутникові клітини, або сателіти, розташовані на зовнішній поверхні м'язових волокон.

Популярні новини зараз
Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень Штрафи за дрова: українцям підказали, як уникнути покарання за деревину на своєму подвір'ї Ощадбанк скасував обмеження для власників карток: що стане безкоштовним
Показати ще



Після пошкодження м'язів супутникові клітини починають розмножуватися, і дочірні клітини притягуються до травмованої ділянки. Клітка-сателіт віддає своє ядро, збільшуючи кількість актини і міозину в саркомірі - базовій скорочувальній одиниці м'язових волокон.



Вчені порівняли ефект від ексцентричних і концентричних тренувань і з'ясували, що через 24 години після ексцентричного навантаження кількість клітин-сателітів збільшується на 27%, а після концентричного воно не змінюється.

До того ж кількість супутникових клітин збільшується тільки в м'язових волокнах II типу, які здатні сильно рости в розмірах і забезпечувати нам візуально великі м'язи. У волокнах I типу кількість клітин-сателітів залишається без змін.

Паралельно зі збільшенням м'язової маси ростуть також сила і потужність (максимальна сила × швидкість).

Недавнє дослідження Університету Нью-Мексико показало, що чотири тижні силових тренувань з ексцентричною фазою в 2, 4 і 6 секунд значно збільшують силу і потужність тренованих спортсменів.

2. Збільшують гнучкість

Гнучкість важлива в будь-якому спорті, включаючи силовий. Наприклад, у важкій атлетиці ви не зможете зробити ривок або поштовх без достатньої гнучкості в плечовому суглобі.

Ексцентричні тренування збільшують довжину м'язів і діапазон руху суглобу нітрохи не гірше за статичні пози на розтяжку.

3. Захищають від травм

Ексцентричні вправи пошкоджують саркоміри, чутливі нерви в м'язах і пропріоцептори, що знижує діапазон руху і силові показники.

Однак уже через тиждень настає адаптація: м'язи розтягуються оптимальним чином, щоб відповідати навантаженню, що в подальшому захищає атлета від травм.

4. Допомагають подолати плато

В ексцентричній фазі вправи м'язи можуть витримати більше ваги, ніж в концентричній. Наприклад, коли ви взяли занадто велику вагу в жимі лежачи і у вас не виходить вичавити штангу, ви все ж можете утримувати її над своїм тілом або повільно опускати назад на стійку.

Ця особливість ексцентричних вправ допоможе вам в подоланні тренувального плато. Якщо ви не можете виконати концентричну вправу з новою вагою, спробуйте ексцентричні: це підготує ваші м'язи і прискорить прогрес.

Але будьте обережні: обов'язково просіть підстрахувати вас, якщо виконуєте ексцентричні вправи з великою вагою.

5. Розганяють метаболізм

Якщо ви хочете схуднути за допомогою силових тренувань, зробіть акцент на ексцентричних вправах.

Дослідження Університету Уейна показало, що ексцентричні тренування на все тіло прискорюють метаболізм в спокої на 72 години після заняття. Причому результати справедливі і для новачків, і для досвідчених атлетів.