У неділю, 22 липня, відзначається народне свято Панкратій і Кирило. Крім того, в цей день православні християни вшановують пам'ять священномучеників Панкратія і Кирила.

Головні заборони на свято

Традиційно в цей день наші предки збирали і пробували перші огірки з городу. Також вважалося, що найперший огірок господиня повинна була зірвати потай від усіх і закопати в темному куточку городу для того, щоб, згідно прикметі, наступний рік був багатим на врожай. Якщо ж проігнорувати цей обряд, овоча не вистачить на зиму.

Про огірки в народі складали численні загадки. Багато з них відомі нам із дитинства: «Ні вікон, ні дверей — повна хата людей»; «Повно корито народу намито»; «Лежать у матки телятки візьмеш. Лежать рядками, зелені самі».

У всі часи огірки дуже любили селяни. Так, овоч їли прямо з грядки, готували з нього смачні страви. Не дивлячись на те, що зараз вже нікого не здивуєш салатом з огірків, наші предки його вживали не тільки в сирому вигляді. Наприклад, огірки смажилися як кабачок, вирізаючи насіння і залишаючи тільки товсті м'ясисті стінки. Також їх тушкували з м'ясом і фаршем і готували суп з огірків. При цьому пити молоко з цими стравами не рекомендується. Головною стравою на столі взимку завжди були квашені огірки.

Ще на Панкратія і Кирила слов'яни збирали чорницю. До речі, робити це зовсім нелегко, оскільки біля чорничних кущів завжди водяться комарі. Однак цю ягоду дуже любили і поважали. Вважалося, що чорниця володіє чудодійними властивостями. Сучасна медицина цей факт підтверджує. Відомо, що чорниця корисна людям із поганим зором, допомагає впоратися з втомою очей, ревматизмом, хворобами шлунково-кишкового тракту. В цей день не можна ходити на сінокіс, так як був час збору чорниці.

Нагадаємо, 20 липня православна церква шанує преподобних Фому Малеїнського і Акакія.

Як повідомляв портал Знай.uа, в листопаді 2009 року Генасамблея ООН встановила Міжнародний день Нельсона Мандели (Nelson Mandela International Day), який з тих пір відзначається щорічно 18 липня.

Також портал Знай.uа писав, що в УПЦ заявили про блокування з боку київської влади участі парафіян у хресній ході та молебні в столиці на Володимирській гірці.