Американська академія кіномистецтва переживає, без сумніву, непрості часи. Члени академії давно звикли до жорсткої критики за "неправильний" вибір, але якщо раніше йшлося про художні смаки, тепер у центрі уваги - їхня політична позиція.

Про це повідомляє BBC Україна.

Три роки тому 87-му церемонію вручення "Оскарів" засудили за те, що в усіх номінаціях перемогли лише білі актори. Хештег #OscarsSoWhite сколихнув соцмережі.

Наступним головним болем кіноіндустрії стали гучні секс-скандали. Усі останні церемонії нагород, насамперед, "Золотий глобус" наполегливо привертали увагу до проблеми сексуальних домагань.

Останніми роками комітету зазвичай доводилося обирати між двома безперечними лідерами, як-от "Ла-Ла Ленд" і "Місячне сяйво" або "Король говорить" та "Соціальна мережа".

Популярні новини зараз
Готуйте гаманці: скільки доведеться платити за електрику та газ з 1 травня Які електроприлади "тягнуть" найбільше - зараз це дуже важливо знати Холод та дощі терпіти недовго: прогноз погоди на тиждень З 1 травня доведеться виживати без допомоги: кому перестануть виплачувати субсидію
Показати ще

Цього ж року принаймні чотири, а, може, й п'ять фільмів цілком претендували на звання найкращого. Та й феміністична тема порушувалася в кількох з них.

Найбільш простим способом увійти в історію для суддів Кіноакадемії було б обрати фільм Ґрети Ґервіґ "Леді-Птаха". Ця чарівна і часом пікантна історія у жанрі роману виховання є цього року єдиною стрічкою, режисером і сценаристом якої була жінка.

Усі інші номінанти на нагороду за найкращий фільм - чоловіки (Ґервіґ, до речі, є лише п'ятою жінкою в історії "Оскара", яка потрапила в номінацію за режисуру).

Утім, цілком у дусі риторики руху #MeToo є й інший претендент - фільм Пола Томаса Андерсона "Примарна нитка". Ця психологічна мелодрама з елементами готики досліджує, як відчуває себе жінка, яка змушена залишатися в тіні владного та егоїстичного чоловіка.

З огляду на те, що гомін #OscarsSoWhite поки що теж не збирається вщухати, ще одним "правильним" вибором могла би стати й "Пастка" Джордана Піла.

Фільм жахів, центральною темою якого є проблема расизму, зібрав 254 млн дол. касових зборів при бюджеті 4,5 млн. Такий успіх Кіноакадемія, як правило, не залишає поза увагою.

Перемога сонячної італійської мелодрами "Назви мене своїм ім'ям" Луки Гуаданьїно стала би переконливим реверансом у бік ЛГБТ. Адаптація однойменного роману Андре Асімана оповідає історію кохання двох чоловіків (актори-геї - це вже інше питання).

Ну й, мабуть, найбільш очікуваним переможцем мали би стати "Три білборди під Еббінґом, Міссурі" - виразна замальовка одноповерхової Америки з неперевершеною грою Френсіс Макдорманд та неприхованим соціальним протестом.

Утім, й цей фільм теж не став найкращим. Попри приголомшливі сім номінацій, жорстка та уїдлива трагікомедія Мартіна Макдона, отримала чимало закидів через те, як фільм зобразив проблему расизму. Стрічка, мовляв, зосереджує увагу на особі поліцейського-расиста (герой Сема Роквела), а не на його жертвах.

Решта номінантів - "Дюнкерк", "Темні часи" і "Секретне досьє" - вочевидь, є надто традиційними, щоби відповідати духу часу. Після торічної перемоги "Місячного сяйва" вибір будь-кого з них виглядав би величезним кроком назад.

З огляду на всі ці моменти, "Форма води" Гільєрмо дель Торо, відзначена у найбільшій кількості номінацій (13), здається єдиним розумним вибором.

Хоча це ще один фільм режисера-чоловіка, сценарій до нього дель Торо написав у співавторстві з жінкою - Ванессою Тейлор.

Головну роль також виконує жінка (Саллі Хокінс), та й славетний тест Бекдел (перевірку на гендерну упередженість) стрічка проходить буквально в перші хвилини.

Та якби цього ще було недостатньо, головними героями "Форми води" є афро-американка, гей та іммігрант із Південної Америки. І хоча він - лише наполовину людина, а наполовину тритон, це вже деталі.

"Форма води" не лише відверто виступає проти сексизму, расизму та гомофобії, порушуючи ці теми з ширшої перспективи, ніж будь-який інший претендент на "Оскара" цього року.

Але й переконливо стверджує, що все це є симптомами однієї хвороби - патріархального суспільства, повстати проти якого повинні разом усі, кого позбавили права голосу.

Іншими словами, "Форма води" - це не проста казка в дусі магічного реалізму про жінку, яка закохалася в амфібію, це - гучний суспільно-політичний маніфест.

І сьогодні його актуальність, здається, ще гострішою, ніж під час прем'єри на Венеційському кінофестивалі в серпні минулого року.

Премію Американської академії кінематографічних мистецтв і наук, з 1940-х років відому як "Оскар", заснували в 1929 році і традиційно вручають діячів кіномистецтва за їх внесок у створення фільмів. Церемонія нагородження проводиться щороку в Лос-Анджелесі.

Нагадаємо, раніше портал "Знай.ua" повідомляв, що голлівудська акторка ледь не втратила найголовніше.