Сьогодні, 9 квітня, в Україні відзначають Поливаний понеділок: день, з якого починається Світлий тиждень. Це важливе народно-православне свято, з якого починається весняне очищення, згідно з повір'ями, саме в цей день людина духовно оновлюється.

Коли святкуємо

Поливаний понеділок святкують на наступний день після Великодня. Він відкриває Світлий (або Великодній) тиждень, де кожен день ще зі слов'янських часів мав свою назву: понеділок - поливаний, вівторок - купалищи, середа - хороводница, Навський четвер, п'ятниця - прощення, субота - хороводниці, неділя - поминальна.



Звідки взялося це свято

Популярні новини зараз
Зміна ціни на електроенергію: у НКРЕКП зробили заяву для споживачів Замість відключення – щоденна пеня: комунальники попередили боржників Олена Зеленська здивувала українців своїми ногами, але пояснила, чому так сталося Нова смертельна хвороба набирає обертів - "корона" допомогла їй обійти імунітет
Показати ще

Воду завжди наділяли цілющими властивостями. Ще в язичницькі часи весняні купання і обливання вважалися своєрідними ритуалами (наприклад, для закликання дощу). Слов'яни вірили, що через воду людина очищається не тільки зовні, але і внутрішньо.

У Київській Русі Поливаний понеділок святкували три дні (Волочильники). За цей період треба було облити "все і всіх". У Волочильники, крім ретельного обходу односельчан в перший день Великодня, хлопці-обливальники ходили по тих будинках, де жили дівчата.

Згодом язичницька традиція трансформувалася в християнську. Однак символізм свята - очищення, радість весни і пробудження природи - залишився незмінним.



Прикмети

У Поливаний понеділок безвітряний день і синє небо - до дощу;

Сонячно і безхмарно - до такого ж літа;

З самого ранку ллє дощ - літо теж буде дощовим;

Птахи повернулися з теплих країв, але поки не співають - ще чекати морозів.



Традиції та обряди

Раніше в Поливаний понеділок обливали переважно незаміжніх дівчат - це робили їхні залицяльники як прояв своєї симпатії і прихованої любові. Залишитися дівчині сухою в Поливаний понеділок вважалося ганьбою. Якщо ж дівчина приходила додому абсолютно мокрою - батьки раділи, адже з'являлася надія на весілля, а значить, треба було вже готувати посаг.

Часом дівчата відкуповувалися від хлопців писанками, щоб ті їх не обливали.

Наші предки в цей день занурювалися в водойми, обливали домашніх тварин і цінні речі. Вони вірили, що такі ритуали принесуть багатство і успіх. Облити водою жінку означало "очистити її", а незаміжню дівчину - "наділити ще більшою красою і здоров'ям".

Щоб викликати дощ - поливали водою могили самогубців і утоплеників (згідно з повір'ям, саме вони панують над дощами).

Цілком прийнятним було обливати всіх без винятку перехожих. У деяких регіонах обливання тривало три дні: в перший день хлопці обливають дівчат, у другій - навпаки, на третій - разом.

Обливали водою і худобу, і птицю, бджіл з вуликами, пастухів і коней перед початком польових робіт.



Хворих на епілепсію, жовтяницю або лихоманку несподівано обливали водою, якою попередньо обмивали ікони або срібні предмети. Якщо підозрювали, що на людину наслали порчу (наврочили), то перед тим як його облити, воду пропускали через клямку. Вірили також, якщо раптово вилити воду на відьму, то вона не зможе нашкодити.

Вважалося, що якщо облити в цей день господиню, то її корова даватиме більше молока.

У деяких регіонах існує звичай, що діти йдуть до хрещених батьків, а ті готують для них подарунки. В інших регіонах все відбувається навпаки: хресні відвідують своїх хрещеників і приносять їм гостинці.

В цілому Поливаний понеділок в різних містах святкують по-своєму (і все-таки переважно в західних областях). Згодом це свято стало одним з найулюбленіших серед молоді. Біля водойм часом розгортаються справжні баталії. І незважаючи на те, що цей день не завжди буває теплим, під воду потрапляють як самі бешкетники, так і випадкові перехожі (в цьому і веселощі).

Як в Україні святкують поливаний понеділок


Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.ua" писав про те, що в цей день категорично заборонено робити.