Стрітення Господнє - церковне свято, яке щорічно відзначають 15 лютого. Це не просто важливе релігійне торжество, а один з двунадесятих - 12 найбільших церковних свят в році.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяСама назва "Стрітення" означає "зустріч", а друге значення цього слова - "радість".
Сенс свята не тільки в тому, що Ісуса немовля принесли в храм і те, що його там зустріли Симеон і Анна, а й зустріч в загальному всього людства з в особі старця Симеона з Богом.
Далі в матеріалі ми розповімо вам все про свято, не тільки те, що означає сама назва Стрітення, але і його традиції, історію, головні заборони і прикмети. Адже вважається, що в цей день можна дізнатися не тільки, якою буде погода далі, але і своє майбутнє.
Якщо вже зрозуміло, якого числа буде Стрітення, то пора б розібратися з тим, яка історія свята і традиції.
Стрітення Господнє 2018: історія свята
У церкві кажуть, що Стрітення Господнє - це одне зі свят, яке нагадує нам події з життя Христа. Сам син божий сказав, що він прийшов не порушувати закони пророків, а виконувати їх.
Дивіться в чому сенс свята
Саме тому, на 40-й день після цього народження, зробивши перед цим обрізання, Ісуса немовля понесли в Єрусалимський храм для того, щоб принести жертву за первістка і за очисний період матері-жінки. До речі, саме тому свято і відзначають 15 лютого.
Тут ще досить важливим є той факт, що жінки після пологів 40 днів не мають права ходити до церкви. Діва Марія завагітніла без участі чоловіка, тому у неї не було потреби йти в храм очищатися. Але, незважаючи на це, вона все одно виконує всі закони Божі.
Коли Йосип і Марія прийшли в храм, вони стали на місце, куди ставали жінки, яким потрібен був обряд очищення. Але священик пророк Захарія перевів їх з немовлям на місце дівчат. Це викликало досить велике обурення у всіх, хто там був присутній. Але пророк пояснив, що Діва Марія чиста і непорочна, тому що якщо це богу було завгодно, щоб вона народила, значить вона залишається непорочною.
Але вони все одно принесли в жертву двох голубів. Вони вважаються символом чистоти, мудрості і святості.
Цікава, так само історія про вдову Анну Пророчу. Їй було 84 роки і вона жила в храмі. Після смерті чоловіка вона присвятила все своє життя богослужінню. Так само вона розповідала дуже багато пророцтв про Ісуса. Тому коли вона сказала, що немовля принесуть в Храм, королю Іроду про це доповіли і він відправив воїнів, щоб немовля вбили. Але цього не сталося, тому що сім'я встигла зробити все, що потрібно, а після вирушила до Єгипту.
Стрітення Господнє 2018: традиції свята
Стрітення Господнє - це дуже давнє свято, але воно далеко не завжди було настільки важливим. Одним з двунадесятих воно стало тільки в 6-му столітті. За часів імператора Юстиніана в 528 році перший раз це торжество відзначали дійсно дуже масово.
Все через те, що перед цим його місто переслідували стихійні лиха одне за іншим. Вони забирали життя тисяч людей. І тоді імператору приснився сон, де з'явився ангел і сказав, що Стрітення Господнє потрібно відзначати дуже урочисто. Після цього 15 лютого була проведена святкова служба і хресний хід. І, звичайно, всі лиха припинилися.
Дивіться, які були традиції в Стрітення Господнє
Варто відзначити, що традиції в Стрітення Господнє стосуються, як церкви, так і звичайних людей. Наприклад, священики в цей день повинні проводити службу виключно в синьому одязі, тому що це очисний період Божої Матері і посвята Немовля на служіння Богу.
Так само, важливим є той факт, що в Стрітення Господнє освячується не тільки вода, але і свічки в церквах. Це символізує просвітництво, тепло і вогонь, який очищає.
До речі, це пов'язано з історією свята. За повір'ям, коли Ісусу було 12 років, його знову повели в храм. Але він загубився в натовпі людей. Діва Марія і Йосип шукали його цілу добу, але не знайшли. Боячись, що вони втратили сина Божого, вони пішли в храм і знайшли там Ісуса. Він здивувався, мовляв, навіщо мене шукати, якщо всім зрозуміло, що я повинен бути в храмі батька свого. За цю добу хлопчик встиг поговорити з апостолами і здивувати їх своєю мудрістю в настільки незрілому, як здавалося б, віці.
Ми помітили, що багатьох людей цікавить ворожіння на Стрітення. Але поспішаємо тут вас розчарувати, адже це далеко не церковна православна традиція, тому особливих правил, пов'язаних з прогнозом долі в цей день просто немає.
Що не можна робити в Стрітення Господнє 2018: головні заборони свята
Ми вже сказали, що це дуже важливе православне свято і, як ми знаємо, в подібні торжества завжди діють різні заборони. Стрітення Господнє не виняток. Далі в матеріалі читайте, що не можна робити 15 лютого.
Церковні правила говорять, що в Стрітення не можна лаятися.
Крім цього в свято не можна працювати і прибиратися в будинку. До речі, цікаво, що ця традиція з'явилася коли християнство тільки прийшло в Київську Русь Тоді людей гнали до церкви, забороняючи працювати, під страхом божого покарання. Прати і працювати на городі так само не можна.
До речі, цікаво, що в Стрітення Господнє не можна митися. Але, звичайно, в церкві нагадують, що сходити в душ - це ніяк не гріх і в пекло ви через це не потрапите. З логічної точки зору тлумачення цієї заборони таке: щоб протопити лазню потрібно наколоти дров, наносити води, кілька годин стежити за грубкою - тобто роботи досить багато.
Так само, вважається, що в Стрітення не можна вирушати в далеку дорогу, тому що вона може дуже погано завершиться. Тому люди намагалися проводити 15 лютого вдома і ходити тільки до церкви.
Потрібно відзначити, що незважаючи на те, що багато хто пише, що "У Стрітення Господнє не можна шити і в'язати", це зовсім не так. Насправді такої заборони немає, якщо це не брати до уваги це процес роботою.
Дивіться: Стрітення Господне.Значеніе свята Стрітення Господнього, ірмоси, тропар, кондак та величання
Та й працювати насправді можна, якщо це звичайний робочий день, або ж ви щось робите на благо інших людей.
Що потрібно робити в Стрітення Господнє 2018
Звичайно, як і в будь-який інший християнський свято, в Стрітення потрібно сходити до церкви, досить і одного разу, але якщо вийде більше, то це добре.
Адже в це свято у всіх храмах проводиться особливе богослужіння, коли священики читають молитви, вірші і акафіст, так само в цей день повинна бути особлива проповідь, яка прославляє Господа. Так само, в народі було прийнято святити в цей день воду і брати додому тільки освячені свічки. Вважалося, що їх потрібно зберігати в будинку цілий рік. Вони не тільки будуть охороняти його, але і допоможуть усім мешканцям в особливо тяжкі хвилини: вилікують від хвороби, або допоможуть подолати всі труднощі в житті. Адже свічки на Стрітення мають особливу силу.
Свічки на Стрітення Господнє
До речі, в народі є навіть спеціальні повір'я, які вказують, коли саме можна запалити свічки на Стрітення:
Коли над будинком бушує страшна стихія.
Або якщо поруч була пожежа. Вважалося, що свічка не тільки ваш будинок врятує, але і допоможе постраждалим.
Перед пологами. Свічка повинна допомогти народити без ускладнень.
Якщо людину «впіймала чорна хвороба» (епілепсія).
Так само, свічки запалювали, якщо людина помирала. Вважалося, що якщо навіть вона не врятує її, то допоможе померти в спокої.
Вода на Стрітення Господнє
Стрітенська вода так само вважалася дуже корисною. Звичайно, не настільки як на Водохреща, але все одно вона допомагала багато в чому. До речі, цікаво, що найдавніші традиції свідчать, що її потрібно брати не з річки, або колодязя. Вважалося, що її потрібно брати з бурульок і льоду.
А використовували Стрітенську воду в наступних випадках:
В першу чергу її потрібно було використовувати для лікування ран, або хвороб.
Також вона допомагала при пристріту, або відьомських чарах.
Так само, нею кропили вояків перед боєм.
А на початку сезону, пасічники кропили вулика Стрітенською водою. Це повинно було принести великий урожай і захистити бджіл.
Так само, цією водою кропили домашніх тварин і худобу перед холодами. Це захищало їх від хвороб.
Молитви на Стрітення Господнє
Молитва до Ісуса Христа
Утробу Девичью освятивший Рождением Твоим и руки Симеона благословивший, заранее, как надлежало, и ныне Ты спас нас, Христе Боже. Но огради миром среди войн народ Твой и укрепи тех, кого Ты возлюбил, Единый Человеколюбец.
Этот молитвенный текст несет в себе любовь и уважение к милосердному Сыну Божьему, которого просим оградить нас от бед. Не поленитесь, прочитайте обе эти главные молитвы. Внимание к Богу требует не так много времени — не более пяти минут.
Дивіться тропар на Стрітення Господнє
Молитва до Пресвятої Богородиці
О, Пресвятая, Небесною чистотою Сияющия Дево, Кроткая голубице, Нескверная Агнице, миру Благая Помощнице, Мати Христа Бога нашего! Ты еси начало, средина и конец нынешния радости нашея,яко из Тебе возсия Солнце Правды Христос Бог наш и Того принесла еси на святых объятиях Своих в четыредесятный день сей во Святилище на сретение наше и на радость и спасение всему миру. Сего ради и ублажаем и прославляем Тя, яко Ты еси Скиние Бога с человеки Богословом Предзримая,Ею же Бог вселися с нами, да мы людие Его будем? Ты еси Дверь Небесная Иезекиилем Предреченная, Еюже отверзошася паки нам входы в райския обители. Ты еси Лествице Высокая, Иаковом Предвидимая, Еюже сниде Бог на землю и Мосте, преводяй сущия от земли на небо. Темже молим Тя, взирающе, яко пошла еси во Святилище, носящи Огнь Небесный рукама Своима Бога, Благодатная. Огнем молитвы Твоея попали огнь страстей наших, да избавимся вечнаго огня геенскаго. Во Святилище пришла еси очищения ради законного, очищения не требующая, яко Дева Чистая и сим научи нас како подобает нам хранити себе в целомудрии и чистоте и с каковым смирением подобает нам провождати подвиг девства, памятуя, како Ты, превыше Херувим Сущая, стала еси на месте нечистых жен. Ты, о, Мати Пресвятая, Сама сущи Боговместимый храм Божий принесла еси в церковь законную Превожделеннаго сына Твоего, Христа Бога нашего, сподоби и нам паче всего на земли любити храмы Сына Твоего, посещати я во вся дни живота нашего, зрети тамо красоту Господню, яко лучше един день приметатися во дворех Господних, паче неже жити в селениих грешничих. Наипаче же даруй нам, Пречистая, яко же Симеону, неосужденно носити Сына Твоего и Бога нашего в сердечных объятиях Своих, егда причастницы будем Пречистаго Тела и Крови Его, и помози нам тогда сугубо хранити себе во святыне и страхе Божиим, да не растлим храм плоти нашея. И тако выну сретаюше, о Богомати, Сына Твоего в сердцах и душах наших, да сподобимся молитвами Твоими достигнути и блаженнаго онаго Сретения Господня на воздусе, егда со всеми святыми выну будем славити и воспевати Пресвятое Имя Его со Отцем и Святым Духом и Твое милостивое предстательство ныне и присно и во веки веков.
Аминь.
Стрітення Господнє 2018: народні прикмети
Майже ніхто ніколи не цікавився питанням, коли буде Стрітення Господнє, адже дата свята завжди залишалася незмінною. Це пов'язано не тільки з його установою, а й з тим, що цей день завжди вважався зустріччю весни. Вважалося, що в цей буде останній холодний день в цю зиму, тому після Стрітення люди вже вирушали в далеку дорогу.
Дивіться, які є прикмети на Стрітення Господнє
А в деяких частинах Київської Русі це свято називалося Громниць. Якщо назва була незвичайною, то традиції свята майже не відрізнялися. Було прийнято приносити до церкви свічки і запалювати їх в будинку, коли був сильний дощ з грозою. А іноді навіть підпалювали одне одному волосся. Вважалося, що тоді голова боліти не буде цілий день.
Крім цього, деякі обряди говорили, що в Стрітення потрібно сильно піклуватися про домашню птицю. Наприклад, господарі починали годувати курей вівсом, промовляючи при цьому "Годуй курей вівсом - влітку будеш з яйцем". А якщо ж кури нічого не їли, то вважалося, що в сім'ю скоро прийде біда.
Звичайно, в народі так само було дуже багато приказок, пов'язаних з цим святом. Наприклад, говорили: "Стрітення - зима з літом зустрілися"; "Сонце на літо, зима на мороз"; "У дні більше світла, у ночі менше холоднечі"; "Зима весну зустрічає, заморозити хоче, а сама від свого хотіння тільки потіє".
Як ми говорили ще на початку матеріалу, було досить багато прикмет, за якими можна дізнатися, якою буде погода після свята. Вважалося, що якщо мете сніг - буде пізня весна. На це вже вказувало небо з безліччю білих зірок. По погоді на Стрітення судили про урожай трав: кидали поперек дороги палицю і спостерігали - якщо сніг замете її, то трави буде мало. А ось якщо в цей день тихо і сонячно, то вродить льон. Капель віщувала урожай пшениці, а вітер - родючість фруктових дерев.
Так само, на честь Стрітення люди проводили різні обряди і робили замови. Зараз ми розповімо вам які саме і чим це повинно було допомогти в майбутньому.
Обряди і змови на Стрітення Господнє
Багато обряди в це свято були пов'язані саме з водою, адже вона нібито має магічні властивості.
Наприклад, перед святом треба попередити всіх з ким ви живете, що не можна говорити до світанку. Потім, ще до світанку ви повинні мовчки набрати води повинно відбутися наступне:
Найстарший з домашніх, краще чоловік, повинен вас зустріти на порозі, запитати: «Що несеш?».
Ви відповідаєте: «Воду».
Він запитує: «Навіщо?».
Ви відповідаєте: «На все добре».
Він: «А можна води набрати?».
Ви відповідаєте: «Можна».
Він набирає води в великий кухоль.
Вважається, що це обряд на благополуччя, і після такого діалогу, вода буде захищати всю сім'ю і зможе зцілювати від хвороб.
Ну і змова на Стрітення так само була пов'язана з водою, але все було набагато простіше. Потрібно взяти склянку води, яку вам освятили в церкві, зробити три ковтки і тричі прочитати "Отче наш". Стакан зі святою водою поставте на стіл, по боках встановіть дві свічки, які також принесені з церкви на Стрітення, і читайте на воду:
"Як ллється водиця, так дмуть вітри, розіллється невдача, розвіється біда, омиється раба Божа (ім'я) росою ранкової, овіє вітром свіжим. Чи стане раба Божа (ім'я) щасливої, тямущою, все стече, все зв'яжеться, все заслони і загати розійдуться, як їх і не було! Словам замок, а ключ пропав ".
Коли свічки повністю догорять, потрібно загадувати своє бажання. І все, як кажуть забобони, має з часом збутися.
До речі, ворожіння на Стрітення був заборонені церквою, тому якихось особливих традицій, пов'язаних з прогнозом долі в це свято немає.
Ну і в кінці, ми хочемо написати для вас привітання зі Стрітенням Господнім. Адже в настільки важливе торжество це вам точно знадобиться.
Поздоровлення зі Стрітенням Господнім
Не кожному звичайно це потрібно, але багатьом людям цікаві привітання з цим святом, особливо у віршах. Деякі адже навіть дарують подарунки в Стрітення, хоча це зовсім не обов’язково.
Со Сретением Господним
Я вас поздравляю.
Мира в душах ваших светлых
В этот день желаю.
Снизойдет пускай сегодня
На вас Божия благодать,
Чтоб Его большую силу
Вы смогли бы увидать.
Пусть семья здоровой будет,
Каждый счастлив чтобы был,
Свое сердце для молитвы
В день возвышенный открыл.
…
Со Сретением Господним
Поздравляю я тебя!
Пускай будут благосклонны
К тебе небо и судьба.
Небо радость, счастье дарит,
А Господь во сне придет —
Благодать свою подарит,
Волшебство в жизнь привнесет!
Дивіться відео привітання зі Стрітенням Господнім
…
Со Сретением Господним поздравляю,
Пожелаю вам благих счастливых дней,
Пусть не будет доброте душевной края
В свете истины божественных лучей.
В день, когда младенца пресвятого
Принесли для посвященья Богу в храм,
Вам желаю веры и покоя,
Сбыться всем прекрасным чудесам!