Народне свято Своборине дерево відзначається 6 червня (за старим стилем – 24 травня). У православному церковному календарі це день пам'яті преподобного Микити, стовпника Переяславського. День був присвячений такій цілющій рослині, як шипшина. Чому його називають свобориним деревом, невідомо. З цього дня, як вважали в народі, починалося справжнє літо. Так і говорили: «Шипшина цвіте — рум'янець року веде».

Микита Стовпник — святий православної церкви, шанується в лику преподобних. Прославився подвигом столпничества в Нікітському монастирі біля Переславля. Пам'ять відбувається (за юліанським календарем) 23 травня (Собор Ростово-Ярославських святих) і 24 травня. За своє подвижницьке життя і каяття, згідно житію, Микита отримав від Бога дар чудотворінь.

Заборони на свято

В ході еволюції шипшина виробила шипи і щетинки в якості механічного захисту від поїдання його травоїдними тваринами. Внаслідок цього, незважаючи на зовнішню красу і крихкість, вона дуже добре захищена від зазіхань ворогів. Її гілки покриті численними шипами і вигнуті дугою. Нові пагони, що відростають з нирок з боків стовбура, переплітаючись один з одним, утворюють непрохідні хащі.

У народі помітили, що шипшина може впливати на душевний стан людини. Колючі кущі допомагали впоратися з сумом, глибокою скорботою, зневірою, розпачем і апатією. Варто було тільки розповісти про переживання шипшині, як незабаром наставало полегшення. Якщо є проблема, дика троянда підказувала їй рішення. А коли шипшина тільки-тільки розквітала, бабусі сідали під ним з онуками і розповідали їм казки. Вважалося, що це допоможе дітям позбутися страхів.

У цей день люди зривали гілки шипшини квітами і приносили їх додому. Вони вірили, що це допоможе вигнати нечисту силу з житла: «Побачить рис красиву квітку, вирішить обірвати її, поткнеться, так вколеться і втече куди подалі». Цінувалися в народі і цілющі властивості шипшини. Пелюстками лікували рани, за допомогою меду, звареного на квітах, чистили кров, лікували відваром простуду.

Популярні новини зараз
Подорожчає не лише електроенергія: комуналка стане непідйомною ношею Українські пенсіонери отримають доплати за стаж: у кого зростуть виплати вже цього літа Платіжки за травень не порадують: постачальник газу підвищив тариф Змії пішли в атаку на українців: як запобігти укусам і чи існує ефективний антидот
Показати ще

У день свобориного дерева, щоб зберегти красу, дівчата і жінки вмивалися водою з пелюстками шипшини. А щоб красу придбати, треба було на зорі біля чагарнику таємно вимовити замовні слова. Чоловіки ж говорили: «Шипшина цвіте – окунь клює». В цей день починалися так звані літні або зелені Святки. Було прийнято прикрашати будинки рослинністю, завивати на березах вінки.

Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що 5 червня відзначається народний свято Левон Огірочник (Левон Конопляник).