Народне свято Сидор Бокогрій відзначається 27 травня (за старим стилем – 14 травня). Вірні православної церкви в цей день вшановують пам'ять двох святих з ім'ям Ісидор - Ісидора Хіоського, і мученика Ісидора Твердислова, чудотворця. Бокогрієм день прозвали тому, що з 27 травня переставали дути північні холодні вітри - «сівери». Наші пращури говорили: «На день Сидора відійдуть усі сивери».

Мученик Ісидор народився у III столітті в Олександрії. Пізніше переїхав на острів Хіос. Служив в полку Римської імперії. Як істинний християнин, був лагідним чоловіком і вів благочестивий спосіб життя. За наказом імператора Декія православних людей змушували поклонятися язичницьким божествам. Ісидор уникав подібних дій, і на нього донесли воєначальникові Нумерію. Його заарештували і катували. Під час тортур Ісидор радісно прославляв Ісуса. У 251 році мученика обезголовили.

Ісидор Твердислов походив з багатої католицької сім'ї, яка проживала в Німеччині. Він роздав свою спадщину і відправився подорожувати по світу. Відвідав Русь, прийняв православ'я і зупинився в Ростові, в хисткою халупі з гілок. Через час його стали шанобливо називати Твердословом тому, що його слово було твердим. Те, що він говорив, неодмінно збувалося. Помер блаженний Ісидор у 1474 році в повній самоті.

Популярні новини зараз
Пенсіонерів змусять повернути частину виплат державі Який стаж не зарахують до пенсії: роки роботи просто викинуть "Допекли за 4 години": українці, які оплатили послуги "Київстар", залишаються без зв'язку Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Показати ще

Заборони на Сидора Бокогрія

Огуречником Сидора кликали тому, що 27 травня був днем посіву огірків. Вважалося, що огірки, посаджені на Сидора, не будуть гірчити, а в засолюванні не виявляться порожніми всередині і не закиснуть. До речі, урожай огірків передбачали і за погодою: ясний день обіцяв селянам хороший урожай цього овоча. Якщо ж погода у цей день була холодною і все літо повинне було бути таким же.

Крім огірків у цей день висаджували льон. Перший посів льону приурочували до першого кукованню зозулі. Наші пращури говорили: «Як зозуля закукує – так перший льон і сій». Під час сівби льону звертали увагу на верби: якщо на них наче пір'я висів пил, або ж курява з них летіла пластівцями, то льон не сіяли, а чекали дощу.

Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що в 2018 році Трійця припадає на 26, 27 і 28 травня. У ці дні, які традиційно є вихідними, погода не буде стабільною, дощі припиняться тільки в понеділок.