Народне свято Симонів день відзначається 23 травня (за старим стилем – 10 травня). За церковним календарем це день вшанування апостола Симона Зилота, Кананіта. 23 травня Мати Сира-Земля вшановується як «іменинниця». Вважається, що в цей день Земля «відпочиває», тому її не можна орати, копати, боронувати.

Симон був зведеним братом Спасителя від першого шлюбу святого Йосипа. Жив у I столітті в Кані Галілейській. Був простим рибалкою і зелотом. Згодом Симон став не тільки учнем Ісуса, але і одним з дванадцяти апостолів. Згідно з переказами, він проповідував у Юдеї, Єгипті та Лівії. Симон Кананіт прийняв мученицьку смерть на Чорноморському узбережжі Кавказу.

Заборони на Симонів День

День пам'яті святого Симона в народному календарі збігся з більш давнім святом — іменинами Матінки Сирої Землі. Наші предки дивилися на землю з великим благоговінням — як на годувальницю всього людства. Селяни не бралися за плуг, борону, ні в якому разі не вбивали в землю кілки і не копали ями, щоб не порушувати її спокій.

Крім того, існувало повір'я, що апостол Симон надає заступництво шукачам скарбів. Тому на день Зилота вирушали шукати скарби. Цим, втім, займалися переважно діти і молодь. Однак люди зазвичай не заохочували мисливців розжитися відразу за чужий рахунок: «Скарб добудеш, та додому не будеш!»; «На що клад, коли в сім'ї лад?»; «Толк та лад, тут і скарб».

23 травня вважався хорошим днем для збору лікарських рослин, у тому числі коренів. Щоб вони мали належну цілющу силу, збирати їх потрібно було уміючи — в певний час, з виконанням різних обрядів. Зокрема, перед тим як йти за травами, людина повинна була ретельно вимитися і одягти чисту білизну. А деякі, особливо цінні трави, належало зривати навіть не чистими руками, а через хустки та рушники.

Популярні новини зараз
Звертайте увагу на серійний номер: які гривневі банкноти можна продати за нечувані суми Українців поставили у жорсткі рамки: почнуть обмежувати Фруктів не наїмося: який дефіцит чекає Україну Українцям 60+ нададуть грошову допомогу, можна запросити рідних: як подати заявку
Показати ще

У народі говорили: «На Зилота збирай зілля біля болота». Знавці копали молоді цілющі коріння, запасалися деревною корою, цвітом з різних дерев і чагарників. У кожній родині запасали запас випробувані і надійні засоби від різних недуг і немочей, здобуті в навколишніх луках і лісах. Інші збирали і «приворотне» зілля або зілля від мишей і іншої нечисті, що водилася в селянських оселях.

Як повідомляв портал "Знай.uа", віруючі православного обряду в Україні 27 травня (неділя) відсвяткують День святої Трійці.