Народнe свято Євдокія Свистуха відзначається 30 травня (за старим стилем – 17 травня). У православному церковному календарі це день пам'яті преподобної Євфросинії Московської.

На Русі вважалося, що Євдокія є заступницею від посух. Тому в цей день їй молилися, щоб Сонце не висушило землю, щоб дощів було вдосталь. Назва Свистуха свято отримало через вітри, які свистять у цей період.

Преподобна Єфросинія народилася в 1353 році в князівської сім'ї. Її батько, князь Суздальський Димитрій, і мати, княгиня Анна, виховали дочку в послуху й любові до Бога. Коли дівчинці виповнилося 14 років її повінчали з князем Московським Димитрієм Донським. Молоді одружилися по коханню. Їх союз призвів до світу двох князівств. Після смерті Димитрія, Єфросинія виховувала дітей, будувала храми і монастирі. Під кінець життя вона залишила престол і стала черницею.

Заборони на Євдокію Свистуху

30 травня всі жінки села йшли на підгортання картоплі. Вважалося, що якщо зробити його саме на Євдокію, то врожай у цьому році будемо великим: «Вершки жук не поїсть, а корінці дротянка не зіпсує». У багатьох місцевостях страви з картоплі в цей день були обов'язковими на столі. Вважалося, що чим більше картоплі люди з'їдять на Євдокію, тим краще буде її врожай осені, тому господині запікали її у печі, відварювали, робили начинку для пирогів.

Популярні новини зараз
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на Новий рік: Діви зустрінуть 2023 у сварці, Овни залишать все, а Скорпіони будуть зірками Подумайте двічі, перш ніж об'їдатися на Новий рік: чим шкідливий та корисний оселедець "Ходив, просив, залишусь без коштів": українці можуть забути про гроші в "Ощадбанку" на рік Обігнала у ціні гречку: українські супермаркети підвищили вартість популярної крупи
Показати ще

У багатьох селах проводилися спеціальні обряди, читалися старовинні замовляння для того, щоб викликати дощ, від якого залежало, рік буде урожайним чи ні. Наприклад, в цей день ходили до закинутих джерел і криниць, очищали їх від бруду, як би даючи друге життя, а потім обливали один одного водою з них. Або ж йшли до сільських криниць, кидали туди мак, монети, зерна жита і пшениці.

Поширений був і такий обряд: чоловік, бажано старше 33 років, виходив на простір з гілкою осики, кланявся на всі чотири сторони, обстругував гілку, вимовляючи при цьому замовляння, і встромляв її в землю. Якщо осики поруч не було, можна було стати спиною до вітру і прочитати особливі слова. Вважалося, що після цього святий Ондрон відчинить небесні ворота і на землю проллється довгоочікувана волога.

Як повідомляв портал "Знай.uа", 29 травня православна церква вшановує пам'ять Преподобного Феодора Освященного. Він походив з Єгипту і був сином багатих і знатних батьків-християн.