Народне свято Пахом Теплий відзначається 28 травня 2018 року (дата за старим стилем – 15 травня). Православна церква в цей день вшановує пам'ять преподобного Пахомія Великого, Єгипетського, Фіваїдського. Назви «Теплий», «Бокогрій» свято отримав за те, що з цього числа починаються по-літньому теплі дні.

Історія свята

Святий Пахомій – основоположник пустинножительства і перший створив чернечий гуртожиток в Єгипті. Він жив у III столітті в Фіваїді Єгипетській в сім'ї язичників. Завдяки доброму вихованню та освіті Пахомій був розсудливим, цнотливим і володів добрим характером.

На військовій службі він познайомився з християнами і дізнався про заповідях Господніх, зокрема про любов до ближнього. Це наштовхнуло двадцятирічного воїна на прийняття православ'я і хрещення. Після закінчення служби він пішов у пустелю і став учнем місцевого пустельника Паламона.

Через 10 років чернечих подвигів Пахомій почув голос, за велінням якого побудував обитель неподалік від селища Тавенісі. Незабаром після смерті наставника Паламона Пахомію з'явився ангел і вручив статут чернечого життя. В обитель приходили ченці і залишалися жити під керівництвом святого. Вони дивувалися його непохитності по відношенню до себе і милосердя до інших.

Популярні новини зараз
Українців закликають зробити запаси води: нова проблема Відвернете від себе удачу і накличете лихо: як не треба прикрашати ялинку і дім для зустрічі 2023 року "Холостяка" Алекса Топольського запитали про інтим перед 7 випуском: "Не шкодуй" Як визначити, чи заряджена батарея: проста перевірка за декілька секунд
Показати ще

Все більше ченців хотіли жити під керівництвом працьовитого наставника. Тому довелося побудувати ще 7 монастирів. Незабаром у тих місцях почалася епідемія, від якої постраждав і святий. Його учень Федір до останньої хвилини не відходив від умираючого. Він поховав його біля підніжжя гори. Пахомій помер приблизно в 348 році.

Традиції на Пахома Теплого

У цей день люди садять пшеницю. Інші культури не рекомендується сіяти, бо вони пропадуть. Також не прийнято працювати на землі опівдні, оскільки ніякого пуття від цих справ не буде.

Погода на Пахома також була джерелом народних прикмет. У народі говорили: «Прийшов Пахом — запахло теплом». Селяни вірили, що якщо на Пахома тепло, то теплим буде все літо. Багряний схід сонця у цей день обіцяв грізне спекотне літо. Якщо 28 травня квітнув ялівець – пора було починати сіяти ячмінь.

Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що 27 травня православна церква вшановує пам'ять святого Ісидора, перейменованого простим народом у Сидора.