Народне свято Федір Житник відзначається 29 травня 2018 року (дата за старим стилем – 16 травня). За церковним календарем у цей день вшановують преподобного Феодора Освященного, ігумена. Назва «Житник» день отримав за те, що вважався останнім сприятливим строком для посіву хлібних злаків, які узагальнено називають житом.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяІсторія свята
Преподобний Феодор народився у III столітті в Єгипті в багатій родині. В 14 років він вибрав шлях ченця-християнина і покинув отчий дім. Тимчасово оселився в одній з обителей. Незабаром почув про преподобного Пахомія і вирушив до нього в надії стати учнем святого старця.
Пахомій з радістю прийняв юнака, тому що Господь попередив про його прихід. Він не міг натішитися на чернечі подвиги свого учня. Той платив не меншою любов'ю вчителю, а також повною і беззаперечною слухняністю. Незабаром після двадцятиріччя Феодора преподобний призначив його головним при будівництві Тавеніського монастиря. Його самого вразила невиліковна хвороба, і він пішов у відокремлене місце. Феодор не залишив свого вчителя і до самої смерті доглядав за ним.
Весь цей час до них приходили ченці. Незабаром їх стало так багато, що довелося будувати ще кілька гуртожитків. Після смерті вчителя Феодор став ігуменом фіваїдських монастирів. За святість життя Господь нагородив його даром чудотворінь. У 368 році, у віці приблизно 53 років, Феодор мирно відійшов до Господа.
Традиції та обряди на Федора Житника
В цей день сіють ячмінь, пшеницю, жито, овес. Преподобного Феодора Освяченого в народі вважають покровителем жита – хлібного зерна. Тому будь-яку роботу на землі починають з молитовного звернення до святого. Господині готують на обід каші з манної, ячної, гречаної або пшоняної крупи.
Прикмети на Федора Житника
Грянув грім – до хорошого врожаю зернових.
При посадці ячменю дме східний або південно-західний вітер – зерна вродить мало.
Під час дощу чути жаб – погода скоро налагодиться.
Не видно метеликів після дощу – негода незабаром повернеться.
Горобина пишно квітне – уродиться овес і льон.
На озерах і ставках з'явилися латаття – холодів більше не буде.
Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.uа" повідомляв про те, що народне свято Пахом Теплий відзначається 28 травня 2018 року (дата за старим стилем – 15 травня).