У понеділок, 13 серпня, за народним календарем відзначається Євдокимів день (31 липня за старим стилем). Також православна церква в цей день вшановує пам'ять праведного Євдокима Каппадокіянина – покровителя сімейного вогнища.

Євдокимів день: історія життя святого

Праведний Євдоким був із міста Каппадокія і ріс у сім'ї християн знатного роду. Все своє недовге життя святий присвятив служінню Богові. Після того, як він прийняв обітницю безшлюбності і цнотливості, з жінок він спілкувався тільки з матір'ю, а на інших навіть боявся підняти очі.

Крім того, Євдоким, піклуючись про всіх нещасних і скривджених, нікому ніколи не хвалився, не розповідав про це. За церковними переказами в 33 роки Ісус Христос звернув увагу на скромне і християнське життя праведника і покликав до себе. Варто уточнити, що перед смертю Євдоким попросив священиків поховати себе в тому одязі, що буде на ньому під час смерті. Як тільки душа його відлетіла від тіла стали зцілюватися хворі та немічні люди.

Через півтори роки його мати вирішила дістати тіло сина, щоб переодягнути в нову одежу. Коли вона відкрила труну, всі побачили чисте світле обличчя, як живе, і від святого поширилися приємні пахощі.

Євдокимів день: традиції свята

На Євдокима наші предки відзначали Евдокимове заговіння перед Успенським постом. Втім, сам піст не був голодним. У всі справа в тому, що він припадав якраз на літню пору і продукти радували своєю різноманітністю.

Популярні новини зараз
Комунальники масово подають до суду на неплатників: яка заборгованість вважається критичною Дешевше, ніж чашка кави: Vodafone запустив пільговий тариф, але не все так радісно Українцям виплатять по 10 800 гривень на особу: хто отримає нову допомогу Дніпровська дівчина-хатико повернулася, але тепер вона нападає на людей
Показати ще

Так, православні християни їли новий хліб, свіжі овочі, різні плоди і ягоди. Особливою популярністю у слов'ян користувалася ріпа — свіжа, в'ялена або парена. Як відомо, з неї робили начинку для пирогів, варили з неї ситну кашу, настоювали смачний квас, який найчастіше розводили соком ягід - чорниць, журавлини, малини, смородини - і тільки після цього пили.

При цьому у народі вірили, що на Євдокима потрібно було обов'язково заговорити борону. Для цього проводився спеціальний обряд, щоб при роботі в полі не ламалися зуби. Обряд є подякою, що виголошується над бороною вголос. Людина повинна нахилитися над нею, вклонитися, потім почистити від землі та сміття.

Також серед людей ходило декілька оповідей на цю тему: «Коли не заговориш борону — не наздоженеш коня»; «Кінь з місця не рушить, поки мужик над бороною не нахилиться».