2 липня у народі вшановують пам'ять святого мученика Зосима Аполоніадського (19 червня за старим стилем). Православні християни почитали святого як покровителя бджіл і називали Зосимою Пасічником (звідси узялася й назва свята).

Історія

Якщо вірити церковними переказами, святий народився у Фракії в 89 році, коли тільки почало зароджуватися християнство. Але юний Зосима мав щире бажання пізнати віру в Бога. У той час, коли почалися гоніння на християн, Зосима дізнався про це і залишив військову службу. Далі він виконав обряд хрещення і присвятив все своє життя молитвам до Господа і здійсненню добрих вчинків.

Незабаром про це почув римський правитель Доміціан, і Зосима постав перед верховним судом. Юнак був настільки віруючим, що, незважаючи на будь-які тортури, відмовлявся відректися від Христа і принести жертву язичницьким богам. Юнак мужньо переніс всі муки, зовсім не відчувши страждань. Тоді мученика посадили в темницю. Як сказано в переказах, святого обезголовили за щиру віру в Бога.

Обряди і традиції на Зосиму Пчельника

Як відомо, у році є кілька днів, які пов'язані зі святим Зосимом. Так, на Зосиму в липні бджоли починають заносити мед і заливати соти. До цього дня пасічники намагалися не турбувати комах. А якщо вони підходили до вулика, промовляли такі слова: «Рій, гуди, в поля лети! З поля додому повертайся - медок неси!»

Також у народі проводили і інші обряди: від пристріту розвішували навколо пасіки на кілках кінські та коров'ячі черепа. Під кришки вуликів вішали гнізда синиць-ремезів, які навіть спеціально продавалися для цієї мети. За традицією обкурювання вуликів димом цих гнізд рятує бджіл від лихого ока, так і бджоли від нього краще рояться.

Популярні новини зараз
Пенсіонерам дадуть знижку на продукти 20%: що потрібно взяти в магазин Пенсіонери отримають підвищену пенсію: які умови Астролог назвав точну дату закінчення війни – надії на 2024 рік були марними Українців поставили у жорсткі рамки: почнуть обмежувати
Показати ще

Крім того, зазвичай на пасіці обов'язково розміщували разом із заселеними вуликами порожні, щоб ніхто, крім самого господаря, не знав, скільки їх насправді: рахувати бджіл не можна - переведуться. Як жертву закопували в землю влітку перші, найкращі рої, а восени, після підрізування меду, - глечики з медом.

Також на Зосиму молилися святому Іову. Вважалося, що покровитель цього дня може зняти провину з будь-якого невинного і несправедливо скривдженого.

Раніше інформаційний портал "Знай.uа" писав, які існують традиції на Ярилин день, який відзначається 1 липня.