2 липня у народі вшановують пам'ять святого мученика Зосима Аполоніадського (19 червня за старим стилем). Православні християни почитали святого як покровителя бджіл і називали Зосимою Пасічником (звідси узялася й назва свята).

Історія

Якщо вірити церковними переказами, святий народився у Фракії в 89 році, коли тільки почало зароджуватися християнство. Але юний Зосима мав щире бажання пізнати віру в Бога. У той час, коли почалися гоніння на християн, Зосима дізнався про це і залишив військову службу. Далі він виконав обряд хрещення і присвятив все своє життя молитвам до Господа і здійсненню добрих вчинків.

Незабаром про це почув римський правитель Доміціан, і Зосима постав перед верховним судом. Юнак був настільки віруючим, що, незважаючи на будь-які тортури, відмовлявся відректися від Христа і принести жертву язичницьким богам. Юнак мужньо переніс всі муки, зовсім не відчувши страждань. Тоді мученика посадили в темницю. Як сказано в переказах, святого обезголовили за щиру віру в Бога.

Обряди і традиції на Зосиму Пчельника

Як відомо, у році є кілька днів, які пов'язані зі святим Зосимом. Так, на Зосиму в липні бджоли починають заносити мед і заливати соти. До цього дня пасічники намагалися не турбувати комах. А якщо вони підходили до вулика, промовляли такі слова: «Рій, гуди, в поля лети! З поля додому повертайся - медок неси!»

Також у народі проводили і інші обряди: від пристріту розвішували навколо пасіки на кілках кінські та коров'ячі черепа. Під кришки вуликів вішали гнізда синиць-ремезів, які навіть спеціально продавалися для цієї мети. За традицією обкурювання вуликів димом цих гнізд рятує бджіл від лихого ока, так і бджоли від нього краще рояться.

Популярні новини зараз
Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців Заплатять усі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ
Показати ще

Крім того, зазвичай на пасіці обов'язково розміщували разом із заселеними вуликами порожні, щоб ніхто, крім самого господаря, не знав, скільки їх насправді: рахувати бджіл не можна - переведуться. Як жертву закопували в землю влітку перші, найкращі рої, а восени, після підрізування меду, - глечики з медом.

Також на Зосиму молилися святому Іову. Вважалося, що покровитель цього дня може зняти провину з будь-якого невинного і несправедливо скривдженого.

Раніше інформаційний портал "Знай.uа" писав, які існують традиції на Ярилин день, який відзначається 1 липня.