У чому ваша помилка

Напевно, кожен з нас колись ходив по магазинах у пошуках конкретної речі, але в підсумку купував щось зовсім інше. Подібні імпульсивні покупки приносять тимчасову радість і здаються вельми нешкідливими. Але саме вони і завдають шкоди вашому гаманцю.

Ми схильні приймати недалекоглядні рішення, оскільки вважаємо їх єдино правильними в даний момент. Відчуваючи швидкоплинне задоволення, ми не замислюємося про можливі проблеми, які можуть виникнути в майбутньому, економісти називають це тимчасовим перевагою (temporal discounting, time preference).

Однак є і хороша новина. За останні сто тисяч років завдяки префронтальної корі головного мозку людина навчилася моделювати потенційні події майбутнього. Ось чому люди можуть міркувати, наприклад, про загробне життя, навіть якщо її немає.

Це означає, що, просто усвідомивши власні помилкові умовиводи, ви зможете від них позбутися.

Популярні новини зараз
Пенсіонерам дали лише 10 днів: кого оштрафують та залишать без виплат Перевірки ТЦК на вулиці: чи законна вимога показати телефон В Україні посилять мобілізацію та укріплять міста: до чого слід готуватися Повністю замінить ТЦК: які зміни чекають мобілізацію
Показати ще

Як уникнути недалекоглядних рішень в майбутньому

Якщо ви хочете побудувати свій бізнес, досягти певної мети або виробити якусь звичку, розвивайте далекоглядне мислення.

1.Ставьте свої захоплення вище своїх бажань

Фінансовий експерт Тіффані Аліче придумала неймовірно простий, але дуже ефективний спосіб уникнути імпульсивних покупок. Вона радить поставити собі два питання:

Чи дійсно мені це потрібно?

Чи люблю я це?

Якщо ви відповісте негативно, покупка відноситься до розряду ваших швидкоплинних бажань і може позбавити вас того, що ви дійсно любите.

2. Чим менше ви витратите зараз, тим більше у вас буде в майбутньому

Учасникам одного дослідження запропонували вибрати меню на тиждень, що включає або фрукти, або шоколад. 74% випробовуваних вважали за краще більш здорову їжу, тобто фрукти. Однак, коли їх запитали, що б їм хотілося з'їсти прямо зараз, 70% вказали на шоколад.

Чим далі винагорода, тим розумніше наш вибір. На думку Морана Серфа, якщо людям запропонувати один шматочок шоколаду в даний момент або два через тиждень, то багато виберуть перший варіант. Але якщо запропонувати вибрати між шматочком шоколаду через рік або двома через рік і один тиждень, більшість людей вважатимуть за краще почекати трохи більше.

3. Дайте собі обіцянку, яку ви не зможете порушити

Якщо вам не вдається подолати спокусу, підіть прикладу героя знаменитої поеми Гомера. Щоб не піддатися закликам сирен і уникнути смерті, Одіссей наказав команді міцно прив'язати його до щогли і ні в якому разі не звільняти його.

Такий підхід можна застосувати до всього: від дотримання дедлайнів до відмови від куріння і переходу на здорове харчування. Дві групи випробовуваних пообіцяли їсти здорову їжу. Перші погодилися позбавлятися премій на роботі, якщо порушуватимуть обіцянку. Другі - відмовилися і дотримувалися дієти не так сумлінно.

Складання своєрідного пакту може дійсно спрацювати і допомогти вам розвинути корисні звички або перестати витрачати гроші на дурниці. Наприклад, купивши абонемент в тренажерний зал, ви навряд чи будете пропускати заняття, оскільки вам буде шкода витрачених коштів.

4. Знайдіть собі того, хто буде вас підтримувати

Якщо вам не до душі радикальний метод Одіссея, залучіть знайомого, який теж намагається досягти якоїсь мети. Підтримуючи один одного, ви зможете разом подолати труднощі й проблеми. Або ж знайдіть собі компетентного наставника, який допоможе вам радою.

5. Створіть собі фінансову подушку безпеки

Припустимо, ви мрієте про власний будинок. У довгостроковій перспективі це, звичайно, вигідне вкладення коштів. Але якщо ваш дохід не дозволяє вам взяти іпотеку, то ретельно обдумайте це рішення. Можливо, вам варто відкласти покупку.

Адже деякі не враховують додаткові витрати, такі як ремонт та інші побутові потреби. Тому, перш ніж влазити в борги на кілька десятків років, створіть резервний фонд на чорний день.

Як раніше повідомляв портал "Знай.ua", одне з найголовніший бажань, яке українці загадують в новорічну ніч, звучить дуже просто і для кого-то навіть банально - просто бути щасливими. Якщо така мрія здається вам занадто примарною, то повірте, досить дотримуватися декількох нескладних принципів, щоб нарешті жити в задоволення.