Дослідник із США стверджує, що космічні знімки з телескопа Джеймса Вебба можуть вказувати на те, що наш Всесвіт обертається… всередині чорної діри. Ця гіпотеза кидає виклик усім сучасним уявленням про космос.

95% Всесвіту досі невідомі

Попри 13,8 мільярда років існування Всесвіту та десятки років активних досліджень космосу, понад 95% його простору залишаються непізнаними. Але завдяки запуску у 2021 році інфрачервоного телескопа Джеймса Вебба вчені тепер мають змогу заглядати глибше у космічну історію.

Він уже допоміг дослідити утворення зірок і планет, зафіксував водяну пару в пилових дисках, а також виявив сліди викидів вуглекислого газу на супутнику Юпітера — Європі.

Космос, зірки / фото: Pinterest
Космос, зірки / фото: Pinterest

Незвичне відкриття: галактики обертаються несиметрично

Професор комп’ютерних наук із Університету штату Канзас Ліор Шамір провів аналіз фотографій із програми Advanced Deep Extragalactic Survey (JADES). Згідно з його дослідженням, із 263 галактик на знімках, дві третини обертаються за годинниковою стрілкою, і лише третина — проти.

Популярні новини зараз
Чи зникне "розшук" від ТЦК за три місяці: адвокат пояснила важливі деталі Vodafone піднімає тарифи: у скільки обійдуться дзвінки та інтернет у квітні Українцям виплатять до 20 000 гривень за новою програмою підтримки: хто отримає гроші Рада дала зелене світло на примусове вилучення земель та будинків у громадян
Показати ще

Цей дисбаланс виявився настільки очевидним, що, за словами Шаміра, його видно навіть неозброєним оком.

“Будь-хто, глянувши на зображення, побачить, що кількість обертань не збігається. Для цього не потрібно бути астрономом”, — підкреслив науковець.

Космос, скриншот youtube SMART [Научпоп] DeeaFilm
Космос, скриншот youtube SMART [Научпоп] DeeaFilm

Чи весь наш Всесвіт народився в чорній дірі?

Шамір припускає дві головні гіпотези:

  1. Всесвіт народився обертовим.
  2. Ми живемо всередині чорної діри.

Це може пояснювати помічену асиметрію в обертанні галактик. Його теорію підтримав і професор-теоретик Нікодем Поплавскі з Університету Нью-Гейвена, який давно просуває ідею чорнодіркової космології — тобто, що наш Всесвіт розвивається всередині чорної діри, яка виникла у "батьківському" Всесвіті.

“Найпростіше пояснення — це те, що Всесвіт справді народився всередині обертової чорної діри”, — заявив Поплавскі в коментарі Space.com.

Космос, фото: GettyImages
Космос, фото: GettyImages

А що, як ми просто неправильно дивимось?

Водночас Шамір не відкидає і альтернативу: можливо, насправді немає переваги в обертанні в один бік — просто наше сприйняття спотворюється через рух Чумацького Шляху. Йдеться про ефект Доплера: галактики, які “рухаються назустріч” нашій позиції у Всесвіті, виглядають яскравішими.

Це, на думку науковця, потребує переосмислення методу вимірювання відстаней і може допомогти пояснити інші загадки — наприклад, чому деякі галактики, за нинішніми розрахунками, здаються старшими за сам Всесвіт, або чому дані щодо швидкості його розширення не збігаються.

Шамір закликає астрономів переоцінити рух нашої галактики при побудові космологічних моделей. Якщо його гіпотеза підтвердиться, вона може перевернути сучасну уяву про народження та природу Всесвіту.