У бактерій немає нервової системи, а рухи майже хаотичні. Відомо, що бактерії вміють рухатися до корисним для них об'єктів - наприклад їжі - з допомогою хемотаксису (реакції на хімічний подразник). В цьому році четверо швейцарських мікробіологів встановили, що крім хемотаксису у бактерій є щось на зразок здатності відчувати дотики. Про це повідомляє видання Ліга-новини. Дослідникам вдалося не тільки розгадати бактеріальний механізм дотику, але і обдурити його

Почуття поверхні дуже важливо для бактерій: почасти завдяки йому вони дізнаються підходящі для життя місця (наприклад, стінки кишечника або слизові оболонки). Здатність відчувати дотики направляє рух бактерій і допомагає колонізувати великі ділянки підходящої поверхні. Успіх інфекції теж часто залежить від бактеріального "почуття ліктя": завдяки йому бактерії утворюють плівки - спільноти з мільйонів клітин, більш стійкі до антибіотиків, ніж окремі групи бактерій.

Дослідники, на чолі з видатним професором біології Ів Бруном, дізналися, як бактерії виявляють і чіпляються за поверхні. У багатьох бактерій є джгутики - всіх органел, яким одноклітинні користуються як веслом. У рух джгутик призводить мембранний мотор. Швейцарські біологи з'ясували, що саме завдяки мотору нешкідливі для людини бактерії Caulobacter crescentus здатні відчувати дотик до поверхні і реагувати на нього. Джгутик C. crescentus виступає в якості щупа; натикаючись на перешкоду, його рецептори запускають каскад реакцій,який завершується активним синтезом липких полісахаридів, з допомогою яких бактерія прикріплюється до поверхні. Щоб обдурити бактерії у відчутті поверхні, команда Бруна доклала велику молекулу малеіміду до джгутиків, щоб ефективно блокувати рух цих структур.

Раніше портал "Знай.ua" повідомляв про новий спосіб очистки води

Популярні новини зараз

Перша батьківська поминальна субота: підготуйте душу до Великого посту

Ольга Сумська показала свого Сулеймана, і це не Борисюк

Багатодітний батько і директор школи вкоротив собі віку, залишивши останню записку: "Просто зламався..."

Молода Українка загинула на заробітках в Чехії, гарувала заради сина: "Давидчик більше не обійме маму"

Показати ще