Вчені заявили про те, що легендарний "сонячний камінь" (solstenen) вікінгів дійсно можна використовувати для навігації під час морських подорожей, повідомляє наукове видання Naked science.

Коли вікінги ходили на драккарах в Гренландію в кінці X століття, компаса в них не було. Магнітний компас в Європі з'явився лише наприкінці XVI століття. Згідно з сагами вікінгів, вони використовували "сонячний камінь", за допомогою якого могли визначити положення Сонця в похмуру і сонячну погоду. У 1948-му році був знайдений примірник диска Уунартока з тих же легенд. Він у поєднанні з деяким "сонячним каменем", згідно з легендами, був головним навігаційним інструментом.

Вчені, проаналізувавши збережені тексти легенд і знайдений прилад, зрозуміли, що це спеціальні сонячні години з позначками, що позначають сторони світу, і різьбою, яка відповідає змінам тіні від гномона сонячних годин, "прив'язаного" до рівнодення і сонцестояння навесні і влітку. При дотриманні правильного часу і місця використання, тобто на північній широті близько 61° і з травня по вересень похибка приладу була всього лише 4 градуси. Зрозуміло, що вікінги ходили в Гренландію саме влітку.

Популярні новини зараз
Кинувся просто під колеса: коли не вдалося вручити повістку, працівник ТЦК пішов на крайні заходи Готуйте 600 гривень: кому із водіїв потрібно терміново відвідати сервісний центр МВС Українку оштрафували на 15 тисяч через скаргу на гнилу пломбу, але водоканал про це пошкодував Ніколи не пийте так каву, якщо не хочете проблем: експерт розчарував усіх любителів напою
Показати ще

На роль solstenen теоретично годилися турмалін, иолит і ісландський шпат. Вчені теоретично віддавали перевагу останньому і опублікували висновки у 2011 році. В ході нового дослідження учені використовували комп'ютерну модель морської подорожі з порту Берген (Норвегія) в селище Хварф на південному узбережжі Гренландії. Віртуальні кораблі починали свій похід у весняне рівнодення або літнє сонцестояння. Хмарність вибиралася випадковим чином.

Потім програма імітувала використання кристалів кальциту, кордієриту, турмаліну і аквамарину з урахуванням реальних параметрів цих мінералів з визначеною заздалегідь частотою. Подорож закінчується успішно, якщо корабель прибував досить близько до гір узбережжя Гренландії в потрібному місці. Програма звіряла напрямок кожні три години, і 92% кораблів прибували успішно. Варто відзначити, що якщо напрямок звірявся кожні чотири години, то успішність навігації різко знижувалася.

Сонячний камінь- компас вікінгів

Раніше портал "Знай.uа" повідомляв, що вчені знайшли справжню батьківщину самої могутньої цивілізації.