Вчені заявили про те, що легендарний "сонячний камінь" (solstenen) вікінгів дійсно можна використовувати для навігації під час морських подорожей, повідомляє наукове видання Naked science.

Коли вікінги ходили на драккарах в Гренландію в кінці X століття, компаса в них не було. Магнітний компас в Європі з'явився лише наприкінці XVI століття. Згідно з сагами вікінгів, вони використовували "сонячний камінь", за допомогою якого могли визначити положення Сонця в похмуру і сонячну погоду. У 1948-му році був знайдений примірник диска Уунартока з тих же легенд. Він у поєднанні з деяким "сонячним каменем", згідно з легендами, був головним навігаційним інструментом.

Вчені, проаналізувавши збережені тексти легенд і знайдений прилад, зрозуміли, що це спеціальні сонячні години з позначками, що позначають сторони світу, і різьбою, яка відповідає змінам тіні від гномона сонячних годин, "прив'язаного" до рівнодення і сонцестояння навесні і влітку. При дотриманні правильного часу і місця використання, тобто на північній широті близько 61° і з травня по вересень похибка приладу була всього лише 4 градуси. Зрозуміло, що вікінги ходили в Гренландію саме влітку.

Популярні новини зараз

Юну вчительку молодших класів забили під час пробіжки, тужить вся школа: "Школярі спустошені"

Ані Лорак прибралася у пір'я як Філіп Кіркоров дорогою в Україну, але Ігор Кондратюк нагадав її місце: "Хв*йда-тур"

Володарка найбільших сідниць у світі Наташа Краун вийшла полювати на холостяків у леопардових лосинах: "Схожа на рибу"

Знову закохана? Злата Огнєвіч під боком у колишнього Ані Лорак Мурата розцвіла з букетом троянд

Показати ще

На роль solstenen теоретично годилися турмалін, иолит і ісландський шпат. Вчені теоретично віддавали перевагу останньому і опублікували висновки у 2011 році. В ході нового дослідження учені використовували комп'ютерну модель морської подорожі з порту Берген (Норвегія) в селище Хварф на південному узбережжі Гренландії. Віртуальні кораблі починали свій похід у весняне рівнодення або літнє сонцестояння. Хмарність вибиралася випадковим чином.

Потім програма імітувала використання кристалів кальциту, кордієриту, турмаліну і аквамарину з урахуванням реальних параметрів цих мінералів з визначеною заздалегідь частотою. Подорож закінчується успішно, якщо корабель прибував досить близько до гір узбережжя Гренландії в потрібному місці. Програма звіряла напрямок кожні три години, і 92% кораблів прибували успішно. Варто відзначити, що якщо напрямок звірявся кожні чотири години, то успішність навігації різко знижувалася.

Сонячний камінь- компас вікінгів

Раніше портал "Знай.uа" повідомляв, що вчені знайшли справжню батьківщину самої могутньої цивілізації.