Ефект дежавю можна випробувати в різних місцях і навіть у незнайомій країні.

Нейрофізіолог Павло Балабан впевнений, що секрет дежавю у зв'язках між сенсорними подіями: образами, звуками, запахами і всієї обстановкою в цілому. Саме із-за них мозок "повертає" нас у минуле, створюючи цей загадковий ефект.

"Коли цих образних звуків або запахів десь 70% від того, що може бути в якійсь обстановці, то ви раптом починаєте вважати, що ви тут уже були", – пояснює він.

Павло впевнений, що коли людина опиняється в незнайомій обстановці, мозок намагається щось "дізнатися", по шматочках відновлюючи цілу подію. При цьому в якомусь сенсі людський мозок набагато сильніше самого потужного комп'ютера.

Популярні новини зараз
Хто з українців залишиться без пільг у 2024 році 3 хвилини – правда чи міф? За скільки ракета "Циркон" може дістатися українських міст Готуйте документи: "Укрпошта" розпочинає виплати до 3 тисяч гривень Нова смертельна хвороба набирає обертів - "корона" допомогла їй обійти імунітет
Показати ще

"Була порахована інформаційна ємність мозку. Вона більше, ніж у суперкомп'ютерів, в мільярди і трильйони разів. Тобто варіантів настільки багато, що ця ємність ніколи не буде досягнута за час життя людини. Але можливість користуватися пам'яттю обмежена. Тобто є жорсткий диск і файли, але людина в більшості випадків не здатна керувати ними, знищувати і навіть спотворювати. Взагалі, більша частина порушень пам'яті – це, судячи з усього, не стільки стирання пам'яті, скільки зникнення можливості доступу до неї або втрата зв'язку між різними її компонентами", – говорить він.

Як в цьому комп'ютері, пам'ять може раптово дати збій, продовжив експерт.

"Це пов'язано саме з порушенням зв'язку якихось двох подій. Наприклад, коли ви набрали пін-код банківської картки, а вас відвернули раптовим дзвінком, в результаті чого емоційна подія просто перекриває пам'ять людини, стираючи при цьому дані. Емоційно важлива подія пере активовану в даний момент пам'ять, тому що у формуванні пам'яті і в емоційному відгуку біохімічно беруть участь приблизно ті ж молекули", – розповів учений.

Раніше портал "Знай.uа" повідомив, що названа найдавніша порода собак.