Про життя людей, які проживали кілька мільйонів років тому, відомо не так вже й багато. У нашому розумінні зі школи складалось уявлення, що жінки в кам'яному столітті були печерними мешканками, які готували їжу і доглядали дітей, чекаючи чоловіків з полювання. Але археологічні розкопки, які проводилися зовсім недавно, проливають світло на побут і заняття слабкої половини людства кам'яного віку.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЖінки вели домашнє господарство
Жінки кам'яного і бронзового століття були набагато сильнішими за сучасних спортсменок. Про це йдеться в дослідженні вчених Кембріджського університету, опублікованому в журналі Science Advances. Для того щоб перевірити цю теорію, дослідники вивчили структуру кісток 94 жінок, які жили на Землі 7-7,5 тисячі років тому і порівняли їх зі структурою кісток наших сучасниць. З'ясувалося, що за силою рук супержінки кам'яного віку на 11-16% випереджали сучасних спортсменок, що займаються веслуванням, і на третину - нинішніх британських домогосподарок
Вчені пов'язують це з важкою фізичною працею, якою доводилося займатися нашим предкам.
"Ми не можемо точно сказати, чим саме займалися ці жінки, проте історія і антропологія говорять нам про те, що їм, швидше за все, доводилося перемелювати зерно, використовуючи ручні жорна. Жінки з сучасних племен, які "застрягли" в первісно-общинному ладі, витрачають по 4-5 годин щодня на ці "вправи" , - зазначають дослідники.
Так дослідження кембриджських учених допомагає спростувати стереотип про те, що наші попередниці були значно слабкішими за чоловіків і не займалися важкою фізичною працею.
На уроках в школі нас навчали тому, що люди кам'яного віку жили в печерах. Але це не відноситься абсолютно до всіх древніх мешканців нашої планети. Зовсім недавно в Норвегії було досліджено більше сотні стійбищ кам'яного віку. Виявилося, що древні люди встановлювали намети зі шкір тварин, які були з'єднані кільцями, а в період мезоліту (9500 років до н.е.) будували будинки-землянки.
Також були знайдені глиняні споруди. Подібні зміни в облаштуванні житла відбулися тільки після того, як зійшли льоди. Окремі напівземлянки досягали площі в 40 квадратних метрів, що свідчить про проживання кількох сімей. Траплялося, що деякі будинки були порожні тривалий період. Нові власники, після виявлення таких будівель, тут же обживали їх, облаштовуючи свій побут і роблячи перепланування. Цим займались жінки, що також вимагало фізичної сили.
Жінки готували вино
На території нинішньої Грузії приблизно 5 тисяч років тому (кінець кам'яного віку) були знайдені керамічні осколки глечиків. Після хімічного аналізу черепків епохи стародавнього неоліту на них була виявлена винна кислота, яка свідчить про те, що в посудинах було вино.
Оскільки в ті далекі часи побутом займалися жінки, можна припустити, що створення спиртного напою було їх прямим обов'язком. Вонизбирали виноград і поміщали його виноград в глечики, а все інше за них робив теплий клімат Грузії. Для зберігання напою використовувалося холодне приміщення.
Жінки вибирали чоловіків і поширювали культуру
У 2017 році було досліджено стародавнє поселення в Лехтале (Німеччина). Вчені провели аналіз кісток, яким приблизно 4 тисяч років, після чого стало відомо: сім'ї в Лехтале були засновані жінками, які залишили свої села, розташовані на інших територіях.
Подібні події відбувалися цілих 8 століть. Жінки, що народилися і виросли в Богемії і Центральній Німеччині, з якихось невідомих причин воліли чоловіків Лехталя. Під час переїздів вони привозили свою культуру і предмети побуту, даючи поштовх розвитку інновацій. Переїзд на територію Лехталя не був масовим, а носив суто індивідуальний характер.
Автори дослідження припустили, що, можливо, у жителів Центральної Європи на рубежі кам'яного і бронзового століть існували традиції патрилокальних шлюбів. Тобто, можливо, жінкам заборонялося виходити заміж у своїй громаді; вони виходили заміж за чоловіків з інших регіонів і переселялися в родову общину чоловіка. Переїжджаючи, вони привозили з собою з рідних місць артефакти, звичаї і технології, і, таким чином, сприяли поширенню нової культури.