Археологи знайшли всередині корабля, затонулого у 1503 році в Індійському океані, астролябію , яка виявилась найдавнішим серед знайдених досі навігаційним приладом.

Стародавній артефакт знайшли на кораблі "Есмеральда" у складі флотилії Васко да Гами, уламки якого виявили біля узбережжя Оману. Корабель затонув в 1503 році під час шторму. А португальський мореплавець Васко да Гама був першим в історії, хто зміг доплисти морем із Європи в Індію.

Астролябія – прилад у вигляді бронзового диску, який моряки у XV-XVI століттях використовували, щоб вимірювати висоту сонця. Фахівці з підводної археології вважають, що цю астролябію виготовили між 1495 і 1500 роками. Це диск діаметром 17,5 см і товщиною менше двох міліметрів.

На диску зображені дві емблеми - герб Португалії того часу та персональна емблема Мануела I - короля Португалії.

Популярні новини зараз

Заміжня Оля Цибульська заговорила про курортний роман: "Вже горить"

Катерина Репяхова не витримала і "втекла" від Віктора Павлiка з дитиною: "Хочеться Стаса Михайлова"

Мільйонне місто завалило снігом посеред літа: природний катаклізм приголомшив світ

Ірина Білик після розлучення з Асланом Ахмадовим заявила про насильство: "Я страждала"

Показати ще

Прилад виявила експедиція компанії Blue Water Recoveries, яка досліджує затонулі кораблі. Її очолював Девід Мернс - дослідник і автор книги "Мисливець за корабельними аваріями".

Дослідники відразу припустили, що знайдений ними артефакт - астролябія, але не могли знайти на ній ніяких позначок, які використовували для визначення місцезнаходження судна. Відмітки знайшли пізніше, під час лазерного сканування, яке провели вчені з Уорікського університету. Сканування показало, що на краю диска було градуювання із поділками, які відступали одна від одної на п'ять градусів.

Ці поділки дозволяли морякам встановлювати висоту сонця над горизонтом опівдні і визначати у такий спосіб, де знаходиться їхній корабель.

Астролябії - досить рідкісна знахідка, яку можна виявити у затонулих кораблях. Прилад, що знайшла експедиція пана Мернса стала 108-ю в історії досліджень. Але основна цінність знахідки в тому, що ця астролябія - найдавніша зі знайдених приладів.

Як повідомляв портал "Знай.ua", німецькі археологи-аматори знайшли місце розташування світового шедевру мистецтва - викрадену нацистами Бурштинову кімнату.