Уривки з книги Микити Непряхіна «Я маніпулюю тобою» про хитрі методи маніпуляції і способи протидії їм.

Погана людина - поганий аргумент

Маніпуляція «Погана людина - поганий аргумент» зводиться до того, щоб будь-яким способом дискредитувати людину, а через її очорнення показати, що все, про що вона говорить (аргументи, доводи, ідеї, думки, пропозиції), не має право на існування.

«Ви спочатку одягніться по-людськи, а потім лізьте зі своїми ідеями». «І це нам говорить людина з судимістю?». «Ви спочатку приходите вчасно на зустрічі, а потім намагайтеся взяти слово!». Все це приклади маніпуляції «Погана людина - поганий аргумент».

Протидія

Популярні новини зараз
Якщо на гривню більше – субсидію не отримаєте. Який дохід повинен бути для пільги Астролог назвав точну дату закінчення війни – надії на 2024 рік були марними Доїхати на роботу і назад – вже не по кишені: проїзд у маршрутках дорожчає Що насправді роблять контролери з вашими лічильниками: чого боятися, а чого не варто
Показати ще

Як же захищатися від такої маніпуляції? Перш за все ніяких випадів у відповідь, взаємних образ, адже інакше ви підете сценарієм маніпулятора. Головна тактика - проігнорувати очорнення. Треба бути вище цього, адже ви знаєте справжні мотиви свого опонента, навіщо ж піддаватися? Тим більше коли знаєш сам сценарій маніпуляції і розумієш підсумкову мету агресора, зберегти самовладання набагато простіше. Ви повинні перевести ситуацію з гострої емоційної фази в холодну раціональну.

Невідповідність слів і справ

Як і в попередньому випадку маніпуляції, тут обговорення теми по суті підміняється обговоренням опонента. Тільки якщо до цього була будь-яка дискредитація, в даному випадку маніпулятор показує невідповідність доводів співрозмовника його власній поведінці, проявів характеру, життєвим принципам і позиції.

Приклади маніпуляції.«Як ви можете говорити, якщо ви самі ні в одній війні не брали участь?». «Що ти мене вчиш, коли сама в молодості так робила?». «Ось ви говорите про те, що не можна проявляти агресію до тварин, а самі ходите в шкіряній куртці!».

Протидія

Виникає резонне почуття, що проти такої маніпуляції немає конструктивного відповідного прийому. Адже все логічно: слова розходяться з ділом. Але це не контраргумент по суті справи, не обговорення проблеми, а удар по самій людині, хоча в деяких випадках і заслужений.

Головна стратегія: не піддаватися на сценарну лінію, а ламати її. Опонент нас дискредитує через демонстрацію того, що наші слова розходяться з ділом. Він приклеює до нас своєрідний «знак мінус». Значить, щоб зламати сценарій, ми повинні перевести «мінус» на «плюс».

Логічний рефреймінг. В більшості випадків для грамотної і безконфліктної відповіді допоможе шаблонна фраза «саме тому і вчу/кажу», яка негайно перетворює нашу нібито слабку сторону в сильну, миттєво підвищуючи авторитет в питанні обговорення.

Невігластво

Ми дуже часто боїмося зізнатися, що чогось не знаємо або не розуміємо, соромимося проявити свою непоінформованість. На цьому і заснована маніпуляція, яка називається дуже просто: «Невігластво».

Приклади. «Всім давно відомо, що ...». «Відомий постулат економічної теорії підтверджує мою думку». «Що ви можете сказати про коефіцієнт детермінації? А? Ось бачите, я тут точно правий!».

Маніпулятор додатково змушує жертву вірити в свою перевагу, це ускладнює фактор. При цьому найчастіше маніпулятор використовує такий тон і інтонацію, як ніби говорить про самі елементарні речі.

Протидія

Дивно, чому люди так бояться проявити своє незнання? Невже незнання якогось терміну, постулату або наукової теорії якось применшує їх гідність? Невже так страшно, якщо ви чогось не читали або не чули? Невже так страшно уточнити значення і сенс, тим більше у самого маніпулятора? Чого чекає маніпулятор? Того, що ми злякаємося і проявимо помилковий сором. Сором запитати і уточнити.

Єдиний спосіб зламати цю насправді нехитру маніпуляцію - просто визнати своє незнання, запитувати й уточнювати. Без самобичування, збентеження, абсолютно спокійно і з гідністю. І тоді ви побачите, що сам маніпулятор має досить туманне і розпливчасте уявлення про те, на що посилається. Дивитися, як маніпулятор «плутається у власних свідченнях», - завжди веселе видовище, адже він сам потрапляє в розставлену їм же пастку.

Підмазування

Основна мета даної маніпуляції - апеляція до нашого марнославства, мета якої - затуманити нашу свідомість, полестити нашому самолюбству за допомогою правильно підібраних компліментів.

Приклади. «Ерудиція мого співрозмовника не підлягає сумніву, тому впевнений, що він не буде сперечатися ...». «Ви, як один з кращих фахівців нашої компанії, повинні ...». «Ви, як освічена людина, погодьтеся, що ...». «Нам добре відома ваша чесність, порядність і відкритість, тому ви обов'язково ...». «Я покладаюся на ваше розсудливість і гостроту розуму і впевнений, що ви погодитеся зі мною ...».

Зверніть увагу, що в кожній з наведених реплік присутній один і той же механізм впливу: комплімент + команда. Виходить цікава логічна зв'язка: якщо я не виконаю команду, то я не розумний, чи не освіченний, не інтелігентний. В цьому і є хитрість і сценарна лінія маніпуляції «підмазування».

Протидія

Нейтралізація даної маніпуляції так само проста, як і сама сценарна лінія маніпуляції «підмазування». Формула така: прийняття компліменту і відмова від команди.

Виведення з рівноваги

Головне завдання маніпулятора - зробити все можливе, щоб вибити опонента з колії, вивести його із зони комфорту, викликати стійкий стан стресу. В емоційному стані жертва напевно зопалу зробить щось непродумане, спонтанне, невигідне для себе - значить, маніпуляція спрацювала. Головне - уникнути небажаної дискусії і конструктивного обговорення. Ключова властивість маніпуляції «Виведення з рівноваги» - багаторазовість повторення дратівної дії. Кап-кап-кап.

Протидія

Важливо розуміти, що будь-які дії в рамках «Виведення з рівноваги» - завжди провокація, завжди заздалегідь продуманий сценарій. Кап-кап-кап. На таку провокацію ні в якому разі не можна піддаватися. Не можна приймати її близько до серця, адже це всього лише гра з боку маніпулятора. Ви повинні розпізнати її і бути вище цього. Адже якщо вас зуміли «накрутити», якщо зуміли вибити грунт у вас з-під ніг, ви програли. Значить, противник домігся своєї мети.

Спокій і холоднокровність - ось головний рецепт протидії. Тому можна просто ігнорувати будь-які спроби зламати вашу емоційну гармонію. Ви керуєте ситуацією, а не маніпулятор.

Раніше портал "Знай.ua" розповідав, як розпізнати професійного маніпулятора.

Дивіться: 10 способів маніпулювання