Пост на Страсному тижні - найсуворіший. Але є певні правила, які стосуються не тільки їжі, але й внутрішнього стану людини. Чому так важливо молитися, причащатися, сповідатися, не лаятися й не лихословити? Дізнайтеся, які ще заборони в ці дні існують. Як по іншому називається Страсний тиждень? Що він означає? Які звичаї та прикмети існують? І чому не можна веселитися? У цій статті ми розповімо про найголовніші традиції та заборони Страсного тижня.

Історія Страсного тижня: сенс, тлумачення події, значення

Великдень у 2019 році відзначається 28 квітня, тому страсний тиждень почнеться в неділю, 14 квітня, і закінчиться в суботу, 20-го числа. Найстрашнішим днем у цей період вважається страсна п'ятниця - той день, коли розіп'яли Ісуса Христа.

Як відомо, церковне православ'я називає тиждень седмицею. Страсна седмиця - той священний час, коли до великого свята Великодня залишаються лічені дні. Історія виникнення Страсного тижня пов'язана з біблійною легендою.

Як відомо, останні дні життя Ісуса Христа на землі були пов'язані з його повішенням на хресті, стражданнями, смертю, похованням та воскресінням. Весь Страсний тиждень украй важливо присвятити цій особливо важливій події, що трактує Біблія.

У католицтві піст у 2019 році - 46 днів. Починається 6 березня, закінчується 20 квітня. Віруючі католики також, як і християни, повинні самовдосконалюватися під час посту. І особливу увагу приділяти милосердю, молитві, очищенню душі та тіла.

Популярні новини зараз

Щасливий татусь показав, як потрібно зустрічати дружину з пологового: червона доріжка, оркестр і кортеж зі свинкою Пеппою

Лорак показала поповнення у родині, двомісячному малюку вже обрали ім'я

Ніну Матвієнко позбавив пенсії режим Януковича: "Я грошей не бачила"

Молода українка померла під час пологів на руках у байдужих лікарів: маля ніколи не поцілує маму

Показати ще

Страсний тиждень
Страсний тиждень

Якщо ви почуєте таку назву, як Касний або Червоний тиждень, Страсна седмиця, то знайте, що Страсний тиждень так теж прийнято називати у православних. Крім цього, можуть зустрічатися наступні назви: Чистий тиждень, Страшний тиждень, Святий тиждень або Білий тиждень.

Заборони та обмеження: що можна, а чого не можна робити у Страсний тиждень?

Кожен день Страсного тижня церква називає Великим. У ці дні в храмах проходять служби. Священики читають молитви і розповідають парафіянам про останню путь сина Божого.

У п'ятницю, згідно з давньою біблійною традицією, - найстрашніший день. Він починається у православ'ї з 12 Євангелій Святих Страстей Христових. Люди віруючі обов'язково повинні відвідати ранкову службу. І закінчити цей день у Богослужінні - піти на вечірню службу, коли винесуть Плащаницю - плат із зображенням Ісуса Христа, що лежить у труні в повний зріст.

У цей час виповнюється Канон про розп'яття Господа і «На плач Пресвятої Богородиці». А Плащаниці відводиться спеціальне почесне місце в храмі - на узвишші в самому центрі приміщення. У Біблії є розповідь про те, як жінки-мироносиці мазали пахощами тіло похованого Христа. І в страсну п'ятницю прийнято прикрашати Плащаницю квітами, вмощуються пахощами.

Правити літургію в Страсну п'ятницю не прийнято. Є тільки один виняток із правил: коли Благовіщення збігається з цим днем, служать літургію Іоанна. Після служби деякі господині починають пекти паски.

Перш ніж почати це робити, прочитайте «Отче наш». І тільки потім беріться за роботу. Але знайте: найкраще закінчити всі приготування до великого свята ще в Чистий четвер. І в Страсну п'ятницю повністю присвятити себе Богу, молитвам і очищенню.

Страсний тиждень
Страсний тиждень

У Страсний тиждень заборонені весілля, вінчання, не можна проводити поминальні служби, а також влаштовувати будь-які гучні гуляння, святкувати дні народження, новосілля й так далі. Краще відкласти усі ці заходи на потім. Заборонені також ворожіння. Гадати можна на Святки - пам'ятайте про це.

Є така прикмета: якщо ви будете веселитися в Страсну п'ятницю, то потім весь рік проплачете. Гуляння, пісні, музика та танці під час посту й особливо у цей день - під суворою забороною. Краще піти до храму на сповідь, продовжувати вдома читати молитви та забути про те, що існують спокуси. Не варто також сваритися і лаятися.

У цей важливий період Богослужіння потрібно старанно молитися, каятися в скоєних гріхах і готуватися таким чином до найважливішого урочистого свята - воскресіння Ісуса Христа.

Крім цього, в Страсну п'ятницю взагалі заборонено що-небудь робити по дому. Тут маються на увазі господарські справи: не можна вишивати, шити, прати та різати. Порушення всіх цих правил - великий гріх.

І ще одна заборона в ці дні: не варто ходити на цвинтар прибирати. Для того, щоб працювати на могилах, є спеціально відведені дні, поминальна субота. Але це зовсім не означає, що в Страсний тиждень не можна приділяти увагу роботі. І весь тиждень нічого не можна робити. Прибиранням удома займатися можна й потрібно. Тільки намагатися до Чистого четверга привести все до ладу: вимити все, попрати, попрасувати, повністю приготуватися до свята.

Страсний тиждень
Страсний тиждень

Категорично суворих правил у церкві немає. Головне - поститися, причащатися. Священики радять вести дітей до церкви і самим ходити, щоб підготуватися до великого свята духовно. Ви можете завантажити гарні картинки, показати їх дітям, розповідаючи про те, як називаються 7 тижнів посту, що позначають їх назви. Познайомте їх із історією свята, щоб вони розуміли, навіщо потрібно молитися й поститися.

Страсний тиждень: народні замовляння, обряди, ритуали, прикмети

Якщо ви хочете позбутися від порчі й пристріту, заздрості, можна прочитати в Чистий четвер або Страсну п'ятницю замовляння від нечистої сили. Цей звичай досить давній. Його роблять для того, щоб удома цілий рік не було сварок та лайки.

Щоб жити в мирі та злагоді, під час того, як ви будете пекти паски, необхідно скрутити з тіста «колобок». Він може бути невеликий за розміром, максимум - із кулак. Після того, як всі формочки для пасок будуть заповнені, покладіть ваш «колобок» разом із ними в духовку.

Після того, як випічка буде готова, одну половинку «колобка» надкусіть та з'їжте, а іншу зберігайте протягом всього року. Найкраще покласти шматок, що залишився, за іконою. Замовляння, яке потрібно читати на половинку, що залишилася, має бути наступним: «Господи, спаси, збережи, оборони! Нині й повсякчас, і на віки віків. Амінь».

Із давніх-давен на Страсну п'ятницю існують свої особливі прикмети:

• Той, хто в Страсну п'ятницю буде весь день сурово поститися, утримуючись від їжі, дізнається час своєї смерті за 3 дні.

• У цей страшний день заборонено плювати на землю. Народна прикмета трактує: хто плюне на землю, той весь рік буде позабутий святими.

• По небу в цей день у давні часи люди судили про те, яким буде рік: урожайним чи ні. Для цього дивилися на нічне небо. Якщо воно буде зоряним, то урожай зернових вийде рясним. Хмарна ніч - неврожайний рік.

• Прати в Червону п'ятницю суворо заборонено. Згідно із давнім повір'ям, якщо в цей день порушити заборону, випрана білизна буде зі слідами крові.

Календар харчування по днях, загальна картина: Страсний тиждень і Страсна п'ятниця

Православний народ голодує перед Великоднем у пам'ять про те, як син Божий 40 днів провів у пустелі без їжі та води, борючись зі спокусами. Продумайте для кожного дня в піст пісне меню, складіть розклад.

Страсний тиждень
Страсний тиждень

Як правильно харчуватися перед Великоднем у Страсний тиждень, що можна їсти, а чого не можна, ми вам зараз розкажемо. Приблизне меню по днях, опис, дати:

14 квітня - дозволяється варена їжа з олією, алкоголь (вино).

15, 16, 17, 18 - сира їжа без олії.

19 квітня - Страсна п'ятниця. У цей день взагалі краще утриматися від їжі. Готуйте себе до Великодня духовно!

20 квітня - варена їжа з рослинною олією, рибна ікра, алкоголь (вино).

Як бачите, в Страсний тиждень раціон харчування наймізерніший за час посту. 4 дня ваш основний раціон харчування - сироядіння. У п'ятницю й зовсім краще відмовитися від їжі.

Але пам'ятайте, що головна суть посту - не в їжі. Пісне харчування та утримання від їжі, - це, звичайно ж, добре. Тільки не варто забувати про те, що основна мета Великого Посту - читати молитви, забувати про спокуси, просити прощення, бути милосердними.

Ходіть на Богослужіння, дотримуйтесь терпимості та спокою, кайтеся в гріхах. Піст - відмінний час для того, щоб залагодити минулі конфлікти, попросити прощення. Поститися – означає духовно очищатися насамперед.