Зима є багатою на значні православні свята. Не дивлячись на те, що в холодну пору святкується другий за значимістю християнське свято Різдво, а також День Введення в храм пресвятої богородиці, православні широко шанують і так званий День Андрія.

Андреев день: Источник: Южный Федеральный

У цій статті ми розповімо про те, що таке День Андрія, ніж він так важливий, розглянемо його традиції, історію і прикмети, які зв'язуються з ним.

Андрєєв день: історія свята

Андреев день: источник: ведьмочка.нет

День Андрія - свято, що прийшло до нас ще в давньослов'янські дні. З хрещення Русі при Володимирі Великому в десятому столітті в цей день додатково почали шанувати одного з найбільш важливих апостолів - Святого Андрія Первозванного. Нагадаємо, що саме він вважається першим святим, який побував на території України, з-за чого вважається особливо важливим в нашій країні.

Популярні новини зараз

Головне за день п'ятниці, 24 січня: коронавірус досяг України, підозрюваних по Шеремету відпустили, а Гончарук знову попався

Кароль розставила всі крапки над "і" у романі з Баланом: "Він моє життя"

Українцям нарахують подвійні пенсії, але пощастить лише обраним: як отримати гроші

Пішов з життя зірка "Інтернів" і син відомої актриси: "Який біль!"

Показати ще

Свято Святого Андрія є частиною плеяди церковних свят, що припадають на на період різдвяного посту. У католицькій традиції День Андрія Первозванного вважають початком різдвяного посту.

За григоріанським календарем День Андрія відзначають 13 грудня (30 листопада) і вважається датою старту сезону ворожінь. Так, православна церква не вважає гріхом ворожіння саме з цієї дати.

День Андрія: обряди та повір'я

Андреев день: источник: википедия

В Андрєєв день на Русі не тільки ходили до церкви, але і ворожили на наречених. Самим перевіреним способом ворожіння вважався віщий сон, який дівчата століттями намагалися викликати, щоб дізнатися який звужений їм дістанеться в життя. Для того, щоб дізнатися про своє звуженому, дівчата ставили під ліжко миску з водою. Крім того, під подушку клали трохи куті, а також дзеркало, ніж, тріску або чоловічу шапку. Вважалося, що для вірності ворожіння речі повинні були бути зірвані з хлопця, на якого дівчата поклали око.

Ще одним спосіб побачити звуженого називали сеенія сім'я льону в горщик із землею, над яким вони попередньо читали молитву Отче наш. При цьому молитву потрібно було вважати дев'ять разів стоячи, дев'ять разів сидячи, а ще дев'ять разів - стоячи на колінах. Також було прийнято читати спеціальний змову:: «Святий Андрію, я на тебе льон сію, дай же мені знати, за ким я буду той льон рвати». Такий горщик ставили під ліжко ».

Для того, щоб ритуал спрацював, заговорений горщик ставили над ліжком, де спала дівчина.

У деяких регіонах було прийнято висівати насіння льону і конопель поблизу будинку або колодязя, говорячи спеціальні замовляння, проте перед тим як почати виконувати ритуал, дівчата дотримувалися посту і уникали спілкування. Якщо по весні, насіння, кинуті дівчатами, проростали, то їх чекав щасливий шлюб, якщо ж навпаки - то, вони готувалися до нещасливої ​​особистому житті або безшлюбності.

Також перед Андрєєвим днем ​​плели спеціальні вінки, використовуючи траву Вероніку, яка захищала від нечистої сили.

Андрєєв день в Україні: особливості та традиції

Андреев день: источник: украинская Бессарабия

В Україні День Андрія також шанували як свята молодих чоловіків і називали його Калита.

На КАЛИТЯНСЬКИЙ вечорницях завжди відбувалися обряди ініціації хлопців ,. В ході обрядів хлопці стрибали до Калити - спеціальному хлібу, які випікали тільки дівчата і відкушують від нього шматок. Пройшовши обряд, його учасники пригощали інших учасників і їх гостей. Після Андрєєва дня хлопці могли допізна гуляти, спілкуватися з дівчатами, ходити на побачення і проходити через обряди сватання і одруження.

Відзначимо, що стародавні жителі карпатської України, ніч на День Андрія була сповнена нечистої сили, під час якої на вулиці господарювали корови, які відбирали молоко у тварин і робили інші капості. Для того, щоб захиститися від підступів лихих сил, було прийнято палити високі багаття, які в народі і називали андріївськими.

13 грудня також було прийнято слухати воду, перед тим як зачерпнути її з свіжо зробленої ополонці. Люди вірили, що в разі того, що вода галаслива, необхідно чекати хуртовини і морози. У разі того, якщо вода тиха, то зима буде навпаки - тихою, доброю.

Саме з Андрєєва дня в народі починалися заборони на багато видів повсякденних робіт, включаючи ткацтво.

Приказки і прикмети на День Андрія

Андреев день: источник: телеграф

  • На Андрія Первозванного ходять вночі до річок і озер підслуховувати воду: тиха вода - до гарної рівної зими; галаслива - до холоднечі, бурям і метелям
  • Багряна зоря з Парамонова дня на Андрєєв - будуть сильні вітри
  • На Андрія сниться дівчатам надія Я, святий Андрій, конопельки сію, дай же Боже знати, з ким весілля грати
  • З св. Андрія у баб робота - пряжа (пол. Na święty Jędrzej szukają baby przędzy)