Ми часто чуємо про проблеми з зубами мудрості і боїмося, що нас може спіткати те ж саме. Але давайте розберемося, що представляють собою ці зуби і чи таку небезпеку вони несуть.

Що таке зуби мудрості і навіщо вони нам потрібні

З фізіологічної точки зору це найбільш крайні зуби в ряду людської щелепи. Вони восьмі за рахунком зуби в ряду зверху і знизу - треті моляри. Чому «мудрості», тому, що прорізуються пізніше за інших у віці 18 років, коли настає більш свідоме мислення у людини.

Стародавні слов'яни вірили, що та людина, у якого є всі чотири зуба мудрості (з обох сторін, вгорі і внизу), дуже мудра та шанували її. Іноді буває таке, що прорізається зуб мудрості з 14 років, а іноді виростає і після 25-ти. На відміну від інших зубів, які закладаються ще в утробі матері, ці зуби формуються у віці 4-5 років.

Однак в ході еволюції ми втратили потребу в них через зміни у харчуванні, для пережовування їжі вони нам більше не потрібні, тому вони часто не лізуть зовсім. Саме через це у багатьох і починаються проблеми і пацієнти воліють, щоб їх якомога швидше вирвали.

Які проблеми можуть бути з зубами мудрості

Кабінет стоматолога, Photo by Daniel Frank from Pexels

Популярні новини зараз

Українки з Дубая після прильоту до Києва заговорили про жахи в'язниці: "Ми молилися щодня"

Потап підкорив Каменських романтичним сюрпризом: тисячі кілометрів - не перешкода

Лікар показав українцям, як заражається більшість людей: "Антитіла не назавжди"

Леся Нікітюк навчилася "керувати" чоловічою гідністю без штанів: "Коли дуже сумно"

Показати ще

Неприємні симптоми спостерігаються ще як тільки зуб мудрості ріжеться і лізе. Може спостерігатися підвищення температури, болі в місці прорізування і навіть боліти вся щелепа. Але це може проходити саме по собі, якщо зуб у нормальному стані і немає проблем у процесі росту, як правило, його не виривають.

Найчастіше, якщо зуби мудрості прорізалися, то з ними бувають такі ж проблеми, як і з іншими зубами. Найбільш поширений карієс, зубний наліт і інше, що викликано недостатнім доглядом за ротовою порожниною і зубами.

Але бувають випадки, коли треті моляри прорізуються в повному обсязі, що ускладнює визначення проблеми вдома. Пацієнти просто скаржаться, що зуб болить, іноді підвищується температура. Часто стоматологи визначають неповне прорізування цього зуба, його частина ховається в «капюшон», де відбувається набряк, нагноєння і запалення. Це лікують за допомогою чистки зуба від нагноєння і відсікання «капюшона». Однак якщо це повторюється знову, то показано видалення цього зуба.

Через нестачу місця в щелепної дузі зуби мудрості можуть приймати нефізіологічне положення, чим доставляють дискомфорт і больові відчуття. Можуть нахиляться на сусіднії зуб, прилягати дуже сильно, їжа буде забиватися в цих місцях і поступово формуватися карієс.

Зуб мудрості, Фото Lolame с сайта Pixabay

Також вельми поширені випадки м'якого зубного нальоту, зубного каменю, запалення ясен (гігнівіт) і м'яких її тканин (перикороніт). Зрозуміло, що з такими проблемами ці зуби необхідно виривати. Також часто зуби мудрості верхнього ряду при неправильному прорізуванні можуть пошкоджувати щоку і травмувати її слизову.

Горизонтально зростаючий нижній зуб може здавлювати інші зуби і формувати неправильний прикус. Як правило, це теж лікується, і найчастіше це лікування зводиться до того, що самий кутовий зуб рвуть. Якщо ж пошкоджено сусідній зуб, і він заважає нормальному росту інших - видаляють його, а на здоровий зуб мудрості і інші можуть накладати вирівнюючі скоби.

Ретиновані та дистоповані зуби мудрості

Якщо говорити точніше, то ретинований і дистопований зуб може бути будь-який з ряду щелепи. Ретинований зуб - це невчасно прорізаний зуб, в повному обсязі або із запізненням. Дистопований ж прорізаний незручно для зуба або з порушенням. Часто такими зубами часто бувають саме мудрі зуби. Найбільш оптимальним буде видалення проблемних зубів. Проте видалення ретинованого зуба може бути складним через його приховування під тканинами щелепи. Буває таке, що зуби ростуть не тільки під м'якими, але і під кістковими тканинами. Тому лікарями проводиться ретельне обстеження, із застосуванням рентгенографії та комп'ютерної томографії.

На отриманому фото добре видно, як росте той чи інший зуб і чи є проблеми з ним. До речі, в сучасних клініках є можливість стежити за процесом лікування зуба або його видалення по відео, на екрані телевізора або монітора.

Стоматологи, Photo by EVG photos from Pexels

Видаляти чи ні зуби мудрості

Як ми писали вище, то останнім часом зуби мудрості прорізуються рідко. У деяких людей качани зубів можуть бути відсутні зовсім, в інших вони можуть не прорізуватися і не турбувати. Тому, якщо проблем немає, видаляти їх немає потреби.

Якщо зуби не прорізалися, навколо них можуть рости кісти, в такому випадку краще зробити невелику операцію і прибрати джерела інфекції. Якщо історія повторюється - зуб видаляють.

Питання про видалення крайніх зубів стає актуальним також під час виправлення прикусу і вирівнювання зубів. Часто без їх виривання неможливо це зробити. Тому доводиться рвати мудрий зуб.

Іноді треті моляри використовуються в протезуванні - такий зуб потрібен для закріплення моста.

Тож підсумок один: якщо ці зуби запалюються і ясна навколо них і приносять дискомфорт - видаляти (зрозуміло, після консультації з фахівцем). Якщо зуби виросли правильно, коріння не сплетені, зуби не хворі, без карієсу і не турбують, то видаляти не обов'язково. Якщо ви хвилюєтеся з цього приводу, але поки особливих причин немає – завітайте на консультацію до стоматолога. Вам зроблять обстеження, рентген, томографію та інше.

Докладні фотографії ваших зубів дозволять побачити можливі проблеми. Після цього разом з лікарем ви вирішите чи потрібно видалити чи ні.

Що робити, якщо зуб мудрості болить

Якщо розболівся зуб, а можливості звернутися до лікаря поки немає, можна прикласти знеболюючий гель (метрогил, калгель, холісал та інше). Вибрати хороший можна порадившись з фармацевтом або почитавши відгуки в інтернеті. Також можна скористатися загальною знеболюючою пігулкою, але без ацетилсаліцилової кислоти (вона може спровокувати кровотечу). Це може бути парацетамол, ібупрофен, дексалгін, баралгін, кетанов. Можна прополоскати хворий зуб теплим содовим розчином.

Але навіть після того, як гель або таблетка зняла гострий біль, все одно необхідно відвідати лікаря, щоб уникнути ускладнень і потрібно зрозуміти, що не так з вашим зубом, лікувати його чи видаляти.

Вплив на організм

Небезпека несвоєчасного лікування уражених зубів мудрості, а також гнійних абсцесів може привести до запалення щелепи навколо хворого зуба. І навіть якщо після цього зуб буде видалений, то після доведеться проходити складне лікування, щоб кісткова тканина відновилася. В іншому випадку зуби, розташовані біля ризикують теж випасти.

Якщо не лікувати зуби (це стосується не тільки крайніх молярів), також є ризик розвитку сепсису - зараження крові, аж до проблем з серцем.

Загоєння після видалення зуба мудрості

Візит до стоматолога, Фото Pixabay

Якщо ви все ж зважилися, і лікар вирвав вам зуб, то швидше за все він розповість (або дасть текст з інструкцією) про правила догляду за ротовою порожниною на найближчий час. А ми поки нагадаємо, як виглядають загальні правила і рекомендації поведінки пацієнта після видалення зуба мудрості, до речі, заживають вони досить довго.

  • Перші 24 години не слід займатися важкою фізичною працею і фізичними навантаженнями.
  • Перші кілька годин нічого не їсти і не пити, а після - теплу і щадну їжу.
  • Не вживати алкоголь і газовані напої, а також відмовитися від куріння.
  • Протягом декількох днів обережно чистити зуби, уникати місця біля лунки.
  • Через добу-дві можна полоскати рот антисептичними розчинами. Але потрібно бути обережним в перші дні - до тижня після видалення. В цей час лунка від зуба дуже чутлива і не варто активно полоскати рот, інакше можна спровокувати запалення лунки, місце видаленого зуба почне хворіти. Тоді знову доведеться йти до лікаря і приймати лікування, можливо навіть антибіотики.