Аграрний сектор допоможе Україні вийти з економічної кризи. Однак перш за все слід подолати наслідки несприятливої погоди – від посухи до навали шкідників. В розпал пандемії Covid-19 та пов’язаної з нею економічної кризи, уряди країн будують плани про шляхи повернення до нормального життя. Адже хлібороби сіють та жнуть попри всі пандемії, економічні кризи та війни.

Днями міністр розвитку економіки торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко заявив, що "український експорт аграрний – він буде не то що затребуваний, він стане критичним, і ми зможемо активно використати його, в тому числі, для підтримки українських громадян", пише Ukrinform.

Аграрний сектор, скріншот: YouTube
Аграрний сектор, скріншот: YouTube

Що буде із самим аграрним сектором унаслідок аномально теплої та маловодної зими та весни 2020 року розповіли фахівці. Аграрії зазначають, що цьогорічна погода вплинула на ранній початок посівної кампанії, подекуди на 3-4 тижні раніше звичайних термінів. За інформацією Укргідрометцентру, агрометеорологічні умови у березні 2020 року були досить складними практично для усіх сільськогосподарських культур, в тому числі і плодових.

Крім того, у березні в багатьох районах південних областей країни не було жодного ефективного дощу, внаслідок чого на більшості посівних площ запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту оцінювалися як найнижчі для ранньовесняного періоду.

Популярні новини зараз
путін боїться державного перевороту, тому досі не натиснув "червону" кнопку: політична еліта починає розуміти В Україні організували посівну за всіма правилами війни: з танком навіть на полі Kalush після перемоги на "Євробаченні" вдруге підкорив серця українок своїми почуттями до дівчини: "Цей закоханий погляд" Що попросив чоловік на вечерю перед стратою - найдивніше бажання в історії
Показати ще

Ще недавно начальник відділу агрометеорології "Укргідрометцентру" Тетяна Адаменко заявляла, що немає жодних передумов говорити про посуху в Україні. За її словами, опадів за зимовий період випало менше ніж зазвичай, але, через відсутність морозів та промерзання ґрунту, всі опади добре засвоїлись, тобто відбувалося накопичення вологи в ґрунті, і на більшості території країни зберігалася відносна вологість повітря, що сприяло відновленню вегетації та росту рослин озимих культур. На думку експерта-агрометеоролога, доля майбутнього врожаю 2020 року залежатиме від того, чи йтимуть рясні дощі у квітні та травні.

Аграрний сектор, скріншот: YouTube
Аграрний сектор, скріншот: YouTube

Водночас на початку березня у Міністерстві енергетики та захисту довкілля України попереджали про те, що посуха через нестачу води в річках може стати черговим викликом для сільського господарства України. Своєю чергою Держводагентство попередило про можливе обмеження прав водокористувачів у використанні води. Адже відсутність весняного водопілля призвела до пересихання малих водотоків.

Фахівці Національної екологічної ради України попереджають, що за останні 4 роки водойми України наповнюються щонайбільше на 80%, і це призводить до зміни їх гідрологічного циклу, пересихання малих водотоків, сприяє інтенсивному забрудненню, а отже – унеможливлює використання у сільському господарстві з метою компенсації природної посухи.

Економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (FAO) Андрій Ярмак попередив, що сільському господарству України у сезоні 2019-2020 маркетингового року загрожує чимало небезпек і першою поміж них є посуха. Він підкреслює, якщо не підуть дощі, не буде сенсу сіяти в суху землю кукурудзу, соняшник та сою, особливо у великих обсягах. Також Ярмак вважає, що в Україні істотно підморозило сади і тому не варто чекати хорошого урожаю ні черешні, ні абрикосів, ні персиків.

Аграрний сектор, скріншот: YouTube
Аграрний сектор, скріншот: YouTube

Голова громадської спілки "Асоціація садівників, виноградарів та виноробів України" Володимир Печко зауважив, що завдяки теплій зимі вижили всі шкідники, і тепер доведеться рясно обробляти сади хімікатами. За його інформацією, на півдні України після останніх заморозків залишилося всього лише 6% черешні, повністю вимерзли абрикоси, вимерзло 40% сливи та 30% яблука, постраждали столові сорти винограду.

Однак, директор Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" Юрій Лупенко вважає, що не все так погано, оскільки аграрний сектор України має великий запас міцності. На його думку, нестачу вологи у ґрунті не слід розцінювати, як катастрофічну. За прогнозами Інституту аграрної економіки, виробництво рослинницької продукції у цьому році зменшиться проти 2019 року в межах 5,1%, а по зернових – на 10%. Для України, яка має запас міцності по переважній більшості сільгоспкультур, таке зменшення не буде критичним.

Наприклад, виробництво пшениці прогнозується на рівні 25,6 млн тонн, що менше ніж 2019 року, але більше показника 2018 року у 24,6 млн тонн. На думку експерта, споживачам зарано хвилюватися за урожай – сьогодні це одна з надійних галузей, яка може виступити "локомотивом" української економіки.

Аграрний сектор, скріншот: YouTube
Аграрний сектор, скріншот: YouTube

Обов’язково підпишись на наш канал у Viber, аби не пропустити найцікавіше

Нагадаємо, посилення карантину в Україні — що робити, коли зупинила поліція.

Як повідомляв портал "Знай.ua", безробітним українцям виплатять допомогу, опубліковано необхідний перелік документів. Безробітним в Україні будуть платити допомогу, як подати заяву

Також "Знай.ua" писав, СБУ затримала легендарного генерала "Шайтана" - виявився перевертнем ФСБ. СБУ викрила генерал-майора, який працював на ФСБ РФ