Свято Святої Трійці має свою історію й традиції. Читайте, як Україна відзначає це божественне свято. Давайте заглянемо до церковного календаря. І дізнаємося: яка дата святкування? Чи буде офіційний вихідний у 2020 році та коли? Пропонуємо познайомитися із тим, як святкується й відзначається це свято у нас в Україні.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяКому, коли та чому з'явилася Свята Трійця?
Світла велика Трійця вказує на потрійність Бога. Духовний сенс цього свята у тому, що Бог триєдиний. Православний народ вірить у Отця, Сина й Святого Духа. Це трактування - один із головних догматів для православних.
Вперше Святий Дух зійшов із небес до апостолів через 50 днів після Воскресіння Христового. Він благословив апостолів, з'явившись до них. Дух, який з'явився, дозволив їм займатися пророцтвом. Дозволив нести слово Боже людям та зцілювати їх молитвою.
Із того часу православна церква проводить святкові літургії у цей день. Храми прикрашають зеленими гілками дерев. Найчастіше - це липові й березові гілки. Буває, що й люди прикрашають стіни та підлоги своїх осель. Вважається, що ця зелень стане оберегом і захистить від бід і негараздів.
Ви також можете прикрасити своє житло. Так званий у народі Зелений тиждень або Зелені святки передбачає прикраси не тільки із гілок, але й із квітів та лікарських трав, які прийнято збирати напередодні свята, у суботу.
У інших країнах Святій Трійці приписують назву «Біла неділя», бо раніше у цей день кандидати на хрещення носили саме біле вбрання. Православні вірять у те, що Дух зійшов на землю у вигляді вогненних язиків. Із того часу вогняні язики полум'я уособлюють здатність очищати від гріхів, просвіщати й зігрівати християнські душі.
Якого числа відзначають Святу Трійцю у 2020 році?
Якщо Вознесіння Господнє у нас прийнято відзначати через 40 днів від дати святкування Великодня, то до дати Світлої Трійці має пройти 50 днів. Таким чином, її щороку святкують у неділю. Однак дата плаваюча, тому що залежить від числа святкування Світлого Великодня.
Із огляду на те, що для кожного року характерно святкування Трійці на 50-тий день після Великодня, її також прийнято називати П'ятидесятницею. Оскільки щороку вона потрапляє на різне число, християнське свято не має точної дати святкування.
Цього року Великдень був 19-го квітня, тому 50-й день припадає на 7-ме число першого літнього місяця. Католицька П'ятидесятниця припадає у 2020 році на останній день весни, 31-ше травня. Вона припадає на неділю, 50-тий день після Великодня, яку католики відзначали 12-го квітня.
А ось Святу Трійцю вони відзначатимуть, як і православні, 7-го числа. Адже у католиків, на відміну від православних, П'ятидесятниця й Трійця розділені. У деяких країнах цей день називають також Білою неділею.
Скільки буде вихідних на Трійцю?
У 2020 році свято Пресвятої Трійці припадає на 7 червня. Так як воно завжди випадає на неділю, тому що Великдень із року в рік відзначається також у неділю, вихідний у нас в Україні переноситься на понеділок.
Таким чином, у цьому році офіційними вихідними будуть 6, 7 та 8 числа. До речі, найранніша дата святкування може бути 10 травня. На це число припадає свято в далекому 1818 році. Найпізніше можливо відзначати її 13 червня. Такою буде дата святкування через 38 років, у 2038 році.
Для вихідного дня 6-го червня характерно поминати покійних. Це поминальна субота, коли можна й треба відвідувати кладовище. Варто прибрати бур'яни, навести порядок, пофарбувати огорожу, принести живі або штучні квіти. Прочитати молитви, поставити заупокійні свічки.
Які існують давні традиції?
У цей день прийнято відпочивати. Із ранку необхідно піти до церкви, відстояти службу, помолитися. Потім можна сходити у гості або поїхати на природу. Не можна у цей день працювати. Бажано взагалі на 3 дні відкласти усю роботу.
Найкраще присвятити себе духовному житті. Можна запрошувати до себе друзів і родичів у гості. Можна спекти пироги або пригостити будь-якими іншими кулінарними шедеврами.
Посту в цей період немає, тому дозволяється готувати будь-які страви. У минулі часи традиційними частуваннями були млинці та пироги. Було прийнято влаштовувати застілля, співати пісні, танцювати. У давнину у цей день водили хороводи.
Є давнє повір'я, що якщо посватати дівчину на П'ятидесятницю, а зіграти весілля восени на Покрову, яка цього року припадає на 14-те жовтня, то молодята будуть жити довго й щасливо, у мирі, любові та злагоді.
У народі вірять у те, що якщо зробити березовий віник для сауни або лазні на це свято й висушити його, то він матиме цілющі властивості. Його можна використовувати потім у будь-який час протягом усього року.
Що не можна робити у цей день?
- Заборонено прибирати вдома, мити вікна, підлогу, витирати пил із меблів.
- Не можна шити, прасувати, вишивати, різати, прати.
- Не дозволяється працювати у саду чи на городі.
- Заборонено лаятися, вживати нецензурні слова.
- Не можна лихословити, засуджувати інших.
- Не дозволяється сваритися, лаятися, ображати.
- Заборонено копати, обрізати гілки, полоти у цей день або щось садити.
- Не можна відмовляти у милостині тим, хто просить.
- Не дозволяється обмовляти, обманювати.
- Заборонено грати весілля.
- Не можна купатися у морі, річці або будь-якому іншому водоймищі.
- Не дозволяється ходити у поле чи ліс без зелені на голові.
- Заборонено злитися, заздрити.
- Не можна поливати дерева, квіти, огірки, помідори та інші рослини.
- Не варто думати про когось погано, не можна задумувати щось зле, погане.
Чому тиждень після Трійці називають Русальним?
У народі здавна весь наступний тиждень після цього свята прийнято називати Русальним, тому що наші предки вважали, ніби русалки виходять на берег. І нібито весь тиждень вони гуляють по землі. Вільно ходять, заглядаючи до нас у вікна.
П'ятидесятницю називають також дівочим днем. Предки вважали, що прийшла пора підліткам переходити у компанію дівчат. Вони збиралися, влаштовували посиденьки зі своїми обрядами й традиціями.
Вважалося, що необхідно всім присутнім дівчатам одягнути на голову по черзі вінок, сплетений із зелені: квітів і гілок. Вони співали пісні, танцювали у хороводах. І всі разом їли під липою або березою. Обов'язкова страва на святковому столі - яєчня.
Як відзначають це свято у інших країнах?
Цікаво, що кожна країна відзначає це свято по-своєму. Наприклад, італійці називають цей день Великоднем троянд. І символом Святого Духа, що з'явився апостола, виступають ароматні пелюстки троянди. У італійських храмах ними прикрашають приміщення, розкидаючи пелюстки по підлозі.
У Німеччині цей день прийнято величати Pfingsten («Пфінгстен»). У цій країні починаються вуличні заходи. А у деяких англійських регіонах проводять церковні ходи, які англійці називають «Духовними прогулянками».
У французів прийнято у цей день сурмити у труби, нагадуючи про те, що із небес зійшов Святий Дух. Починаються Духовні ярмарки за участі духових оркестрів. Співає народний хор. Жителі Франції танцюють, варять пиво, організовують «сирні перегони», влаштовують забавні турніри.
Фото