Маковія або Медовий Спас святкують 14 серпня. Якраз в цей час починається період збору меду з вуликів. Існує понад 20 видів бджолиного меду: квітковий, гречаний, липовий, каштановий, травневий, білої акації і багато інших. Кожен відрізняється за смаком і по-своєму корисний. Унікальний склад меду може допомогти вилікувати від різних хвороб, що завжди використовували наші предки ще з давніх часів. 

В Україні налічується, за приблизними підрахунками, понад 400 тисяч пасічників. Для багатьох це основний заробіток для сім'ї. Однак є ще й дикий мед, здобиччю якого займаються практично одиниці. 

Знай.uа вирішив розповісти, в чому ключова відмінність бортного меду (дикого) від пасічного. 

Бортний мед стали добувати півтори тисячі років тому. Назва походить від слова борть - так називається видовбана в стовбурі живого дерева камера, що схожа на природне дупло, в якому селиться бджолиний рій.

Популярні новини зараз

На Львівщині псих з пушкою розстріляв людей і втік, оголошено план "Перехоплення"

Ольга Фреймут показала, як правильно їсти хліб, українці обурені: "Це зневажливо!"

Українська Кардашьян показала, як спить зі своїми величезними "м'ячиками": "Руки трясуться"

Наречена зробила коханому зворушливий подарунок на весілля: "У цій дівчині б'ється серце твого брата"

Показати ще

Дикий мед (бортний)
Дикий мед (бортний)

Як розповіла Галина Бондаренко, провідний науковий співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАНУ, бортний мед добувають у невеликій кількості переважно для власного споживання або на подарунок.

Так, літр бортного меду коштує від 250 гривень. Мед від пасічників можна купити за 65-75 гривень за літр.

"Продукти бортництва широко використовувалися в народній медицині і мають великі перспективи в сучасній фармакології", - запевняє  Галина Бондаренко.

Класифікують мед в залежності від того, які рослини цвітуть поблизу. Виходячи з цього, кожен вид меду має свої особливості та користь. 

Дикий мед (бортний)
Дикий мед (бортний)

Чому ж дикий мед вважають набагато кориснішим пасічного?

  1. Бортний мед більш насичений, ніж з вулика. І відрізняється за смаком. Він настояний на дикорослих квітах лісів і лугів. Борти чіпляють в лісових гущавинах на висоті від 4 до 15 метрів. Що сприяє неповторному смаку меду, що збирається від перших цвітінь до пізніх квітів.
  2. У сучасній технології для вулика використовується штучна вощина, яка містить парафін. Його певна частина потрапляє в продукт. У бортному меді медові стільники не відокремлюють від пергових, і мед зберігає властивості багатьох продуктів бджільництва.
  3. Аромат і смак бортного меду більш складний. У бортях бджоли самі повністю вибудовують стільники, завдяки чому ми споживаємо неймовірну кількість корисних побічних продуктів бджільництва: пергу, маточне молочко, корисні елементи з воску і прополісу, нектар.

Крім того, з вулика бджоляр може взяти до 35 кілограмів меду за сезон, а з борті - всього 5-7, зрідка до 10. 

Як зазначила Влада Литовченко, куратор Національного проєкту "Бортництво Полісся: архаїчна традиція в сучасному вимірі", який реалізується за підтримки Українського культурного фонду, дикі медоносні бджоли збереглися до наших днів тільки завдяки зусиллям бортників.

"У наш час великі дуплисті дерева, придатні для заселення ними, в поліських лісах майже відсутні. Бортьові бджоли є необхідним елементом лісових екосистем, вони відіграють велику роль в житті лісу, запилюючи рослини, тому ми докладаємо зусиль до їх збереження", - додала Литовченко.

Саме тому у 2018 році бортництво як традиційний промисел було включено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини.

Влада Литовченко, фото з особистого архіву знаменитості
Влада Литовченко, фото з особистого архіву знаменитості

На сьогодні більше ста сімей в селах Рівненської та Житомирської областей і тільки дві сім'ї в Київській області займаються бортництвом. 

Нагадаємо, що на Маковія господині печуть млинці з маком і медом. У цей день не можна лаятися, голосно говорити і шуміти. З 14 серпня починається Успенський піст, який триватиме до 28 серпня. 

Раніше Знай.uа писав про корисні властивості калини. Цілющі напої з ягід калини не тільки допомагають зміцнити імунітет, але і боротися з хворобами. 

Також читайте про лікування за допомогою бджіл в Хмельницькій області. Пасічник Петро Леськів у населеному пункті Меджибіж побудував перший будиночок для апітерапії. У планах чоловіка об'єднати місцевих бджолярів і створити цілий апітерапевтичний комплекс, щоб пропонувати туристам, які часто приїжджають в село, продукти бджільництва.