Про це написав гендиректор компанії «Д.Трейдінг» Віталій Бутенко на своїй сторінці в Facebook.

Він розповів, що в першій декаді грудня «Енергоатом» вирішив продати на аукціонах частину вільної нічної генеруючої потужності з поставкою в грудні. Очікувалось, що купувати електроенергію будуть промислові споживачі, адже вона потрібна їм цілодобово. Проте, в реальності, основними покупцями на аукціонах «Енергоатому» виявились спекулянти, які обвалили ціну на струм в нічний час.

«Їх стратегія участі в аукціоні «Енергоатому» стара як світ: купи на аукціоні за дешево, продай на «ринку на добу наперед» дорого», - написав Бутенко.

Причиною того, що на аукціон вийшли переважно спекулянти, за словами Бутенка, є те, що комерційні споживачі планують споживання на місяць вперед і укладають відповідні контракти, тож докуповувати електроенергію в середині місяця не мають потреби.

Окрім того, «Енергоатом» розбив лоти на маленькі обсяги, тим самим залучаючи багато дрібних спекулянтів, які не планують нічого поставляти кінцевим споживачам.

Популярні новини зараз
У Криму злетіла у повітря військова база: лунає повітряна тривога, почалася паніка Коли можуть повернути окуповані території: американський генерал вселив надію Головне за ніч: план втечі окупантів, надбавка для пенсіонерів, нові ціни на продукти та одкровення мами Лізи, яка загинула у Вінниці Квентін Тарантіно дав оцінку фільму "Топ Ган: Меверік" з Томом Крузом: "Це було до біса..."
Показати ще

Внаслідок цього, як пояснив топ-менеджер, коли спекулянти вирішили перепродати електроенергію «Енергоатому» на ринку «на добу наперед» (що завжди було їхньою стратегією), вони почали конкурувати з цією держкомпанією, адже вночі на РДН струм продає в основному «Енергоатом».

«У «запеклій боротьбі» за продаж на РДН, спекулянти трейдери стали маніпулювати ціною і почали зливати е/е куплену на аукціоні у «Енергоатому» за ціною такою низькою, яку жоден виробник е/е в країні собі дозволити не може. В результаті ціна на електроенергію в нічні години впала в 6 разів до 200 грн/МВт, що нижче собівартості «Енергоатому». Сам «Енергоатом» був змушений частину непроданої вночі е/е на РДН продавати на балансуючому ринку з дисконтом 45% до «конкурентної» ринкової ціни на РДН 200 грн / МВт (тобто по 90 грн/МВт)», - написав Бутенко.

«Енергоатом» таким чином завдав собі збитки, спровокувавши обвал ціни на РДН нижче власної собівартості які стали можливими завдяки аукціонам самого ж «Енергоатому», - додав гендиректор.

Раніше ексзаступник міністра енергетики та вугільної промисловості України, експерт енергетичних ринків Сергій Чех заявив, що в Україні ціни на електроенергію для промисловості знизились настільки, що часом навіть не покривають собівартість її виробництва.

Водночас прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зазначав, що ціна електроенергії для промислових споживачів в Україні є однією з найнижчих в Європі.