Народні депутати України, які входять в міжфракційне об’єднання «Чиста енергія-здорове довкілля» звернулось до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та голови НКРЕКП Валерія Тарасюка з вимогою відкоригувати дискримінаційні норми щодо зеленої енергетики, які будуть розгладитися на засіданні в НКРЕКП 30 грудня.

Про це у facebook написав нардеп, співголова МФО «Чиста енергія-здорове довкілля» Олексій Гончаренко.

«Вже в середу на засіданні Національного регулятора у сфері енергетики буде розглядатись проект постанови, яким в Україні встановлять правила щодо відповідальності виробників зеленої генерації за створення небалансу в балансуючій групі Гарантованого покупця.

Документ є важливим, проте містить три норми, які можуть звести нанівець всі його переваги», - повідомив Гончаренко.

За його словами, депутати надали свої пропозиції НКРЕКП та закликали його врахувати їх в зміні нормативних документів. Зокрема:

Популярні новини зараз
21 грн на день, а на місяць – майже 600 грн: "Київстар" приголомшив "грабіжницькими" умовами Викорініть з себе "радянщину": 5 звичок, які час залишити в минулому Чи можуть призвати українців, які мають право на відстрочку - до чого треба приготуватись Українські супермаркети опустіли: яких продуктів поменшало через відключення світла
Показати ще

- щодо удосконалення формули розрахунку вартості послуги зі збільшення частки електричної енергії з відновлюваних джерел;

- щодо уникнення додаткового податкового навантаження Гарантованого покупця;

- щодо зміни дискримінаційної норми про виключення виробників ВДЕ з балансуючої групи.

Нагадаємо, 23 грудня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль дав доручення в.о. міністра енергетики Юрію Вітренку на початку січня 2021 року подати план міністерства щодо виходу "зеленої" енергетики з боргової кризи.

Як повідомлялося, в червні найбільші асоціації "зеленої" енергетики і Кабінет Міністрів підписали меморандум про взаєморозуміння, який став основою ухваленого в липні Верховною Радою закону №810-IX (набув чинності 1 серпня). Документ передбачає зменшення "зеленого" тарифу для СЕС на 15%, а для ВЕС - на 7,5% із серпня 2020 року. Уряд обіцяв 100% виплату тарифу і погасити до кінця 2021 року суму накопиченого боргу (22,4 млрд грн). 40% від цього держава зобов'язана погасити до кінця грудня 2020 року.

Закон передбачає, що 20% виробництва "зеленої" електроенергії в Україні має бути оплачено з бюджету, а також борги можуть бути погашені шляхом кредитування НЕК "Укренерго" після надання держгарантій компанії. Зрушень в оплаті накопиченого до 1 серпня боргу (22,4 млрд грн) не спостерігається. Крім того, Кабмін не заклав у держбюджеті на 2021 рік 20% коштів на часткову оплату "зеленої" електроенергії, як того вимагає законодавство. За даними із судових реєстрів, уже понад 50 компаній, які інвестували в будівництво об'єктів відновлюваної енергетики, подали позови до ДП "Гарантований покупець", щоб відсудити невиплачені кошти за вироблену електроенергію. Загальна сума позовних заяв перевищує 1 млрд грн. Перші суди інвестори вже почали вигравати. На думку НБУ, криза неплатежів держави за вироблену "зелену" електроенергію в країні є однією з основних причин падіння економіки України в 2020 році, оскільки рівень інвестицій у країну значно зменшився.