Переглядаючи різні ролики на YouTube або слухаючи підкасти ви, швидше за все знаєте той факт, що в одній дуже розвиненій країні ув'язнені можуть скоротити собі термін, просто читаючи книжки і складаючи з них тести.

Уявляєте, так хочуть зробити і в Україні. Верховна Рада зареєструвала проєкт закону, який передбачає скорочувати терміни ув'язнення за читання "правильної" літератури. За одну прочитану книгу "скидатимуть" три дні від загального терміну.

Про це стало відомо завдяки повідомленню на офіційному порталі українського парламенту.

Читання книг у в'язниці, скріншот: YouTube
Читання книг у в'язниці, скріншот: YouTube

Що це дасть

У пояснювальній записці йдеться про те, що сучасні установи відбування покарання повинні виконувати також функцію ресоціалізації та виховання. Виправлення засудженого досягається багатьма чинниками, одним із них є правильно підібрана література.

Популярні новини зараз
"Раз на рік звітуватиму": Віра Брежнєва зізналася, як часто 40-річним хочеться сексу Повністю замінить ТЦК: які зміни чекають мобілізацію Пенсіонерів змусять повернути частину виплат державі Подачу газу тимчасово припинять: газовики попереджають українців про ремонтні роботи до кінця листопада
Показати ще

"В умовах обмежених можливостей для людей, які відбувають покарання у вигляді позбавлення волі в колоніях (значно обмежені контакти із зовнішнім світом, слабкий рівень комунікації та отримання нової інформації) доцільно використовувати традиційний та одночасно ефективний спосіб отримання людиною інформації та знань – за допомогою читання літератури" , – пояснюють ініціатори законопроєкту.

Скріншот: itd.rada.gov.ua
Скріншот: itd.rada.gov.ua

Ця ідея в Україні, як виявилось, далеко не нова. Ще у 2021 році суддя Малиновського районного суду міста Одеси Олександр Гарський ухвалив вирок, яким звільнив обвинувачених від основного покарання та призначив додаткове покарання у вигляді читання художніх творів Марка Твена, Джека Лондона та Тараса Шевченка.

"Читання книг як покарання може по-іншому впливати на свідомість людини. Це в майбутньому може перевиховати людину, що оступилася. У випадку з читанням книг, я впевнений, що це дає хороший ефект, незважаючи на вік людини", — публічно заявив тоді суддя.

Скріншот: itd.rada.gov.ua
Скріншот: itd.rada.gov.ua

Як пройти до бібліотеки?

У Кримінальному кодексі України є стаття про зменшення терміну відбування покарання, якщо ув'язнений став на шлях виправлення. Читання книг також пропонують додати до цього переліку.

Читання книг у в'язниці, скріншот: YouTube
Читання книг у в'язниці, скріншот: YouTube

Міністерство юстиції має затвердити список літератури для ув'язнених. Після того, як засуджений прочитав книгу, він повинен підтвердити це за допомогою іспиту в електронній системі.

Таким чином, буде проводитись облік прочитаної літератури. Одна прочитана книга становить три доби від строку. Наразі законопроєкт №9477 передано для ознайомлення до профільних комітетів.