Перший тиждень після Великодня називається Світлий тиждень або Світлий тиждень.

У цей час прийнято відпочивати, ходити в гості, радіти життю, знаходити привід для веселощів і вітати один одного, кажучи: "Христос Воскрес - Воістину Воскрес!"

Великдень, українці, фото Знай.ua
Великдень, українці, фото Знай.ua

Світлий понеділок

Починаючи з понеділка, можна ходити в гості. Першим до родичів у хату заходить чоловік. На святковий стіл гість приносить паски, крашанки та символічні подарунки. Якщо у чоловіка є сім'я, його дружина і, якщо є дочка, залишаються в цей день вдома.

Світлий вівторок

А от у вівторок, який називають Світлий вівторок, вже жінки починають ходити у гості, а їхні чоловіки цього дня не відвідують рідних. Але ці традиції зараз відходять і їх практично не дотримуються. Все частіше в гості приходять сім'ями. Раніше в деяких місцях із вівторка, а частіше з середи дівчата починали водити хороводи, тому середовище називалося «хороводниця». Хороводи тривали з цього дня вечорами до Трійці.

Популярні новини зараз
Від платіжок зомліємо: кожен кубометр обійдеться українцям у 300 гривень Готуйте 400 гривень: власників лічильників води очікують додаткові витрати Мають подати документи до 1 липня: українцям зробили важливе оголошення Українцям затвердили нові тарифи з 1 червня: комуналка стане ще більшим ударом
Показати ще

Світле середовище

За середами "Великодніх свят" багато селян влаштували танці та веселощі. І дорослі, і діти збиралися на музику, щоби проводити святки. Ці три дні Великоденських свят були щасливим часом гостей, молодіжних ігор та забав. Дорослі шукали цими днями квіти рясту (чубатка), а знайшовши — топтали їх примовляючи: "Щоб і того року дочекатися рясту топтати".

Світлий четвер

Першого четверга після Великодня дівчата зазивали весну, виконуючи на пагорбах зворушливі пісні. Починаючи з четверга, можна було влаштовувати оглядини і молоді люди наглядали собі наречену. Колись на четвертий день великоднього тижня "водили кобилу". На ціпку робили голову, прив'язували хвіст, накривали веретеном. Зверху на цього коня сідали охочі покататися. Чоловік вбирався циганом і водив цю кобилу вулицею. Коли кобила падала, тоді циган "гриз" їй вухо і вона вставала. Святкування до четверга вже закінчується, але на столах ще можуть стояти паски, крашанки та звучати: "Христос воскрес-Воістину воскрес!" Так дозволялося відзначати протягом 40 днів – до самого Вознесіння.

Світла п'ятниця

У п'ятницю був Прощений день, який особливо пишно та урочисто відзначався молодятами, до яких приходили близькі родичі. Цього дня за традицією дівчата вмивали крижаною водою, яка, вважається, допомагає цілий рік залишатися здоровою.

Світла субота

Хороводниця відзначалася у суботу. Вдень розпочинався розпал молодіжних ігор та гулянь. Наприклад, було популярно грати у катання яєць. Усі бажаючі складають півколом свої фарбовані яйця біля невисокої гірки, після чого один із них скочує своє яйце зверху, намагаючись збити якнайбільше чужих. Усі збиті яйця гравець забирає собі, але якщо нічого не вийшло, то свого він втрачає. Учасники мали гарно та оригінально розписати свої яйця, щоб їх легко було відрізнити від чужих. До речі, ця традиція прийшла ще з язичницьких часів, де покликана була пробудити сили землі і забезпечити хороший урожай.

Світла неділя

В'юнишник. Молоді люди або дівчата, одягнені в яскраве вбрання, збиралися до груп і гукали своїх товаришів, які торік одружилися. Вони оминали своє село і найближчі сусідні. Для молодят день мав велике значення, оскільки до нього чоловік не міг залишати дружину одну, але вже потім міг надовго виїхати працювати, переклавши на плечі подружжя весь тягар господарських турбот. Цього дня проводжали Великдень, проводили обряди зустрічі весни, масові гуляння.

Нагадаємо про перенесення церковних свят, чи змінилася дата Вознесіння Господнього: традиції та заборони важливого дня.

Раніше ми повідомляли, що настав час молитися: найсильніші слова за Україну, які треба говорити щодня.