Улюблені м'ясні продукти українців стають ледь не делікатесами через активне зростання цін. У липні подорожчали сало та яловичина, а також не дуже тішать цінники на бекон. Про це свідчать дані порталу "Мінфін".

Українські супермаркети скоригували ціни на деякі популярні м'ясні продукти. В результаті подорожчало солоне сало, а також яловичина. В той самий час, практично непомітно зменшувалася вартість бекону.

Супермаркет. Фото: скрін youtube
Супермаркет. Фото: скрін youtube

Ціни на сало

Середня вартість солоного сала у великих торгових мережах збільшилась із 238,34 до 242,88 гривні за один кілограм. Водночас у супермаркетах трохи подешевшало домашнє сало – з 234,94 до 234 гривень за кіло.

Ціни на сало. Фото: скрін Мінфін
Ціни на сало. Фото: скрін Мінфін

Популярні новини зараз
Горскоп на неділю, 15 грудня: час перезарядися і подумати про важливе Пенсіонери отримають індивідуальні доплати до Нового року: кому скільки нарахують Подорожчання буде нестерпним: українцям радять робити запаси – по 10 кіло не менше Порошенко в Штатах шкодить Україні: дратує республіканців нагадуванням, як «зливав» Трампа на користь Гіларі Клінтон, - експерт
Показати ще

Ціни на яловичину

Значно додала вартості яловичина гуляш. Якщо у червні середня вартість становила 280,54 гривні за кіло, то у липні цінник піднявся до 291,05 гривні за кіло. Проте ребра у середині літа не подорожчали і в середньому пропонуються по 168,95 гривні за кілограм.

Ціни на яловичину. Фото: скрін Мінфін
Ціни на яловичину. Фото: скрін Мінфін

Ціни на бекон

Бекон "Укрпромпостач" подешевшав, але суттєво на гаманцях українців це не позначиться. Середня вартість продукту знизилася приблизно на 1 гривню – до 408,23 гривні за кілограм.

Ціни на бекон. Фото: скрін Мінфін
Ціни на бекон. Фото: скрін Мінфін

Раніше інформаційний портал Знай повідомляв, соняшникова олія, гречка та хліб несподівано подорожчали: як змінилися ціни у супермаркетах.

Також наш портал інформував, ціни рвонули вгору: скільки тепер заплатимо за зелену цибулю, печериці та часник.

Крім того, ми писали, половину зарплати на їжу: експерт пояснив, чому звичні продукти стають розкішшю.