Українкам доведеться народжувати в середньому по три дитини, щоби населення країни не зменшувалося. Про це в інтерв'ю РБК-Україна розповів демограф Олександр Гладун.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЩоб чисельність населення хоча залишалася на місці, на 100 жінок репродуктивного віку (15-49 років) має народжуватися 210–220 дітей. Нині в Україні – лише 95-100 дітей на 100 жінок. Це означає, що кожне нове покоління менше за попереднє майже вдвічі.
Хтось не хоче заводити дітей, хтось не може – і щоб компенсувати це потрібно мінімум троє дітей на одну жінку, пояснює Гладун.
У середньому країнами ЄС жінки народжують близько 1,5 дитини. Лідери – Франція (до 1,8), і це завдяки щедрій допомозі сім'ям. Отже, три дитини – майже фантастика навіть для Європи.
А тепер про сумне
Люди, які зараз підлягають мобілізації (18-25 років), – це діти з початку 2000-х, коли в Україні був найнижчий рівень народжуваності.
Якщо багато хто з них загинуть, у майбутньому не буде кому народжувати і відтворювати населення. Це не просто цифри, а реальний вплив війни на майбутнє країни.
Крім того, за словами Гладуна:
-
COVID скоротив середній вік українців на 1-1,5 роки.
-
Війна могла скоротити очікувану тривалість життя жінок на 3-5 років.
-
Чоловіки живуть у середньому лише 60 років. До війни – 67, а у жінок було 77.
"Зниження тривалості їхнього життя – природний процес під час війни, тому що на фронті в основному гинуть чоловіки", – говорить демограф.
Точних цифр, на жаль, немає. З 2022 року Держстат не оприлюднює дані про смертність, тому що це закрита інформація воєнного часу. Тому точно оцінити, наскільки скоротилося населення та тривалість життя, зараз неможливо.
Нагадаємо, у ясла - з трьох місяців: як в Україні прийматимуть немовлят у дитсадки
Раніше ми писали про те, що українців із дітьми звільнили від податків: кому батьківство допоможе заощадити
Крім того, Знай.ua повідомляв, коли і чому можуть вилучити дітей в українців за кордоном: поради від консульської служби