В Україні не вистачає робочих рук — цю проблему дедалі частіше озвучують підприємці. Одним із можливих рішень називають залучення мігрантів з Азії. Проте такий сценарій може мати неочікувані наслідки, — вважає заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України, доктор економічних наук Олександр Гладун.

За словами експерта, мігранти можуть бути тимчасовим рішенням для ринку праці, але точно не панацеєю для демографії. «Досвід інших країн показує: мігранти, які мають такий самий рівень життя, як і місцеві мешканці, не демонструють високої народжуваності», — каже Гладун.

мігранти
мігранти

Водночас, коли рівень життя у мігрантів нижчий, вони створюють закриті анклави. «Такі анклави є в усіх країнах Західної Європи. У Лондоні — райони без білого населення, під Парижем — ізольовані поселення, Марсель поділений на “французький” і “африканський” боки», — зауважує демограф.

Експерт наголошує: коли замість інтеграції формується паралельне суспільство, це руйнує ідентичність держави. Більше того, за великої народжуваності серед мігрантів Україні доведеться виплачувати допомогу тим, хто ще не зробив внеску в економіку країни.

Популярні новини зараз
Пенсіонерам виплатять винагороду за вік: скільки докинуть до пенсії На пенсійний картці буде по нулях: пенсіонерам дали час до 31 числа, інакше залишаться без копійки Українцям роздадуть майже по 11 тисяч гривень: хто у списках на виплати Травневі доплати: пенсіонерам додадуть 750 гривень, але пощастить небагатьом
Показати ще

Мігранти в Європі
Мігранти в Європі

Ще одна проблема — що буде після перемоги. «Повернуться два з половиною мільйони українців і демобілізовані військові. Якщо всі робочі місця вже будуть зайняті, це може спричинити нову хвилю еміграції, вже не через війну, а через брак праці», — пояснює Гладун.

Він підкреслює: Україні потрібна чітка демографічна політика. «Має бути підтримка для молодих сімей, гнучкий графік для матерів, підвищення виплат при народженні дитини. Інакше — через 100 років українців у нашому розумінні може не залишитись», — попереджає вчений.

На його думку, ставка має бути не на мігрантів, а на власні сили. Західна Європа, за словами Гладуна, з мультикультурністю не впоралась. Україні варто винести з цього урок.

Нагадаємо, жінок готують до мобілізації? Україна все ближче підходить рішучих заходів

Раніше ми розповідали, що Україну хочуть заполонити мігрантами: завозитимуть робочу силу з країн третього світу

Також, "Ви ще можете працювати": чому українці з інвалідністю тікають за кордон