В Україні не вистачає робочих рук — цю проблему дедалі частіше озвучують підприємці. Одним із можливих рішень називають залучення мігрантів з Азії. Проте такий сценарій може мати неочікувані наслідки, — вважає заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України, доктор економічних наук Олександр Гладун.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЗа словами експерта, мігранти можуть бути тимчасовим рішенням для ринку праці, але точно не панацеєю для демографії. «Досвід інших країн показує: мігранти, які мають такий самий рівень життя, як і місцеві мешканці, не демонструють високої народжуваності», — каже Гладун.
Водночас, коли рівень життя у мігрантів нижчий, вони створюють закриті анклави. «Такі анклави є в усіх країнах Західної Європи. У Лондоні — райони без білого населення, під Парижем — ізольовані поселення, Марсель поділений на “французький” і “африканський” боки», — зауважує демограф.
Експерт наголошує: коли замість інтеграції формується паралельне суспільство, це руйнує ідентичність держави. Більше того, за великої народжуваності серед мігрантів Україні доведеться виплачувати допомогу тим, хто ще не зробив внеску в економіку країни.
Ще одна проблема — що буде після перемоги. «Повернуться два з половиною мільйони українців і демобілізовані військові. Якщо всі робочі місця вже будуть зайняті, це може спричинити нову хвилю еміграції, вже не через війну, а через брак праці», — пояснює Гладун.
Він підкреслює: Україні потрібна чітка демографічна політика. «Має бути підтримка для молодих сімей, гнучкий графік для матерів, підвищення виплат при народженні дитини. Інакше — через 100 років українців у нашому розумінні може не залишитись», — попереджає вчений.
На його думку, ставка має бути не на мігрантів, а на власні сили. Західна Європа, за словами Гладуна, з мультикультурністю не впоралась. Україні варто винести з цього урок.
Нагадаємо, жінок готують до мобілізації? Україна все ближче підходить рішучих заходів
Раніше ми розповідали, що Україну хочуть заполонити мігрантами: завозитимуть робочу силу з країн третього світу
Також, "Ви ще можете працювати": чому українці з інвалідністю тікають за кордон