Польський сир упевнено відвойовує полиці наших супермаркетів.

Причина банальна — ціна - імпорт у середньому на третину дешевший, а знижувати вартість українські заводи поки не ризикують.

Аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Максим Гопка пояснює, що остаточний ярлик ставить ритейл, а не завод. Тож навіть якщо виробник уріже прайс, магазин може втримати маржу й різниці покупець не побачить. Щоби реально скинути вартість, потрібні дотації та прозорий механізм, який "збалансує інтереси всіх у ланцюжку продажів".

Сьогодні кілограм вітчизняної Гауди коштує близько 587 гривні, а польський аналог — близько 398 гривні. Навіть найскромніші українські сири стоять 299-413 гривні, що не завжди дешевше за імпорт. Рекордний розрив у напівтвердого Маасдама — майже 270 гривні за кіло.

Гроші. Фото: скрін youtube
Гроші. Фото: скрін youtube

Популярні новини зараз
Комуналка стане безкоштовною: кому з українців спишуть усі нарахування за послуги ЖКГ Пенсіонерам змінюють умови виплат: що треба знати Виїхав з людиною з інвалідністю, а повернувся сам: що загрожує чоловікам на кордоні Банки встановили ліміти на зняття грошей
Показати ще

Чому так? У ЄС заводи одержують дотації, працюють у більших масштабах і витрачають менше електроенергії та кормів.

"Ігнорувати різницю не можна — ми втратимо цілий сегмент ринку" — каже Гопка.

Що далі з цінами? Частина експертів прогнозує подорожчання восени - зросте вартість молока й енергії — а без них сир не зробиш. Утім, керівник Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін оптимістичний - літній випас здешевлює корм, отже базові витрати падають і твердий сир може навіть подешевшати.

Людина тримає сир в руках
Людина тримає сир в руках

Поки прогнози б’ються, споживачу залишається просте правило — дивіться на етикетку, порівнюйте склад і беріть те, що смачне саме вам. А якщо хочете підтримати вітчизняного виробника, шукайте акції - інколи магазини зменшують націнку й різниця з імпортом тане. Що швидше галузь отримає рівні умови, то менше залежатиме від чужих цінників — а це виграє і завод, і гаманець.

Раніше ми повідомляли, іноземний сир витісняє український: чи стане вітчизняний продукт делікатесом?

За 100 грн і нап'єтеся, і наїстеся: ціни молочні товари впали – чи надовго - детальніше на Знай.ua.

Нагадаємо, молочна розкіш: українців вразили новими цінами на популярні сири.