Тривога на Чорнобильській АЕС пролунала 26 квітня 1986 року. Співробітники станції кинулися виправляти ситуацію, але пульти управління відмовили буквально за кілька секунд.

Вибух на четвертому реакторі не залишав вибору: за 24 години евакуювати сусіднє місто Прип'ять. У 50 тисяч людей лишалося небагато часу, аби зібрати речі і терміново залишити свої будинки. Сім місяців поспіль тисячі ліквідаторів зачищали місце катастрофи та знезаражували постраждалі райони.

Наслідки аварії на ЧАЕС

Реактори 1, 2 і 3 працювали в період з жовтня 1986 по грудень 1987 року. Станція продовжувала виробляти атомну енергію до грудня 2000 року. Опромінення отримали 8,5 мільйонів людей, близько 155 тисяч квадратних метрів територій було забруднено, з них 52 тис кв. км – сільськогосподарські землі. Ще три тижні реактор випромінював радіацію, його засипали сумішшю піску, свинцю, глини і бору.

Але в СРСР були свої правила, тому резонансну катастрофу намагалися всіляко приховати. Гриф "цілком таємно" не спрацював, у Швеції відзначили аномальне підвищення рівня радіації. Так було визначено, що в Україні "сталось щось жахливе".

Популярні новини зараз
Гороскоп на грудень 2022: Водоліям допоможуть зірки, Левам буде важко, а Овни кайфануть перед Новим роком У чому різниця між трудовим та страховим стажем: українці дізналися головне про пенсію Активістка Грета Тунберг живе вже понад 100 років, світові надали доказ: "Вона намагалася повернутися, але тепер вона тут путін поставив усе на головну битву в Україні, і це не Донбас із Кримом: кожен українець буде зобов'язаний боротися
Показати ще

Під тиском міжнародної спільноти 28 квітня влада зробила перше офіційне повідомлення з цього приводу, але масштаби завбачливо применшила. Склалось враження, що загрози нібито взагалі немає, а проблема локальна.

Всі іноземні ЗМІ розповідали про небезпеку, викликану Чорнобильською аварією, а радянські майже нічого про це не говорили. Хоча саме в цей час у всіх містах СРСР готувались паради і демонстрації на честь 1 травня.

Причини вибуху

Минуло кілька років і Консультативний комітет з питань ядерної безпеки опублікував новий звіт, який розкрив питання серйозних проблем в конструкції самого реактора. Серед причин у цьому звіті були зазначені:

неправильне проектування реактора,

недостатнє інформування персоналу про небезпеки, пов’язані з особливостями конструкції;

попри те, що персонал і справді допустив низку помилок, зроблено це було ненавмисно і в основному через недостатнє інформування.

Дивіться: Чорнобильська трагедія очима дітей

Як повідомляв портал "Знай.ua", спливли невідомі подробиці Чорнобильської трагедії.