Василь Стус – один з найвідоміших українських поетів 20 століття. Його біографія дуже цікава, але водночас трагічна. Його твори були заборонені, а самого письменника не просто посадили у в'язницю, а позбавили можливості писати. У день пам'яті Василя Стуса ми вирішили згадати і розповісти вам найцікавіше з біографії письменника.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяВасиль Стус: цікаві факти
Василь Стус народився 6 січня 1938. Він був четвертою дитиною в родині, яка переїхала на Донбас у пошуках кращого життя. Василь пішов школу зовсім маленьким, коли йому ще не було 6 років. Незважаючи на те, що батьки були проти цього, вчителька переконала їх, і хлопчик закінчив школу з срібною медаллю. А пізніше, з червоним дипломом закінчив навчання в Донецькому педінституті.
Чому творчість Стуса було забороненою? За його власні переконання. Василь Стус не намагався догодити цензурі і писав про те, що українській культурі потрібна автономія. За це його посадили на 12 років, і позбавили можливості писати.
У в'язниці його поранили ножем. Поет повільно стікав кров'ю, але ніхто лікувати його не збирався. І тільки завдяки тому, що в сусідній в'язниці, де сиділи жінки, організували голодування, поета почали лікувати. Старатися ніхто не хотів, тому йому просто видалили дві третини шлунка. Це і врятувало йому життя. Сам він, до речі, про це потім жартував "Мені вшили зеківський шлунок, він тільки баланду приймає".
У в'язниці була знищена збірка поезій Стуса, де їх було більше 300. До того ж, за спробу передати частину своєї творчості на свободу, його кинули в одиночну камеру. Офіційною причиною назвали порушення дисципліни, хоча ті, хто сидів з ним в одній камері, кажуть, що це неправда.
Він оголосив голодування. Помер в ніч з 3 на 4 вересня. Офіційною причиною назвали зупинку серця, хоча кажуть, що це теж неправда, і помер Василь Стус через переохолодження. Його тіло не віддали родичам для проведення похорону. А всі особисті речі залишилися з в'язниці.
Нагадаємо, що сьогодні в Україні відзначають день пам'яті Василя Стуса.