Формула кохання - це зовсім не про зітхання, квіточки-сердечки і вечері при свічках. Насправді це чіткий математичний алгоритм, який вивели двоє вчених, намагаючись створити схему для підбору ідеальних партнерів для щасливого шлюбу.

Задовго до розквіту сайтів знайомств двоє економістів вирішили заглибитися у вивчення питання підбору ідеальної пари. В результаті вони отримали формулу, яка сьогодні працює на благо людства.

У 1960-х економісти Девід Гейл і Ллойд Шеплі приступили до федерального дослідження підбору ідеальної пари. Їх цікавила виключно математика – саме з її допомогою можливо підібрати для людини такого партнера, який буде відповідати йому взаємністю.

Уявіть, що у вас в розпорядженні група чоловіків і жінок, які хочуть одружитися або вийти заміж. Гейл і Шеплі хотіли перевірити, чи можна вивести формулу, щоб розбити всіх на пари таким чином, щоб кожна пара була максимально щаслива.

Ось приклад, натхненний романом Джейн Остен "Гордість і упередження":


Мета - знайти стабільні пари-збіги між двома підгрупами людей (чоловіків і жінок), у яких різні вподобання, а також думки про те, хто їм підходить.

Центральна ідея в тому, що пари повинні бути стабільні. Не повинно бути пар, які надають перевагу один одному перед тими партнерами, яких отримали при розподілі.



Гейл і Шеплі розробили алгоритм "відкладеної згоди", також відомий як алгоритм Гейла-Шеплі.

Він створює поєднання, де кожен учасник може знайти партнера, якого вважає найкращим серед всіх інших, вибираючи з тих, хто вважає найкращим його.

Популярні новини зараз
Гороскоп на тиждень 25 листопада – 1 грудня для всіх знаків Зодіаку: Львів обдурять, Овни витратить сили, а Водолії мають слухати себе Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Показати ще

Чоловіки і жінки складають списки своїх симпатій:


Потім їх сортують, використовуючи алгоритм:

Цей алгоритм працює для будь-якого числа партнерів, як би вони один одного не оцінили. Він підбирає хоча б одну стабільну пару для кожної людини.

До слова, ця формула була доопрацьована третім вченим - Елвіном Ротом, який знайшов їй застосування далеко поза межами романтичних інтересів - при підборі шкіл для учнів, розподілі лікарів по медичним закладам і навіть для пошуку донорів нирок.

Саме за розроблений принцип підбору, який допомагає пацієнтам знаходити донорів органів, Рот отримав Нобелівську премію в 2012 році.

Рот виходив з того, що багато людей хочуть пожертвувати нирку близьким, але не можуть цього зробити через групу крові або інші чинники.

Вчений переглянув систему, щоб допомогти несумісним парам "донор-реципієнт" знайти такі ж пари. Через складні ланцюжки обміну всі учасники отримали впевненість у тому, що відповідна людина буде знайдена.

Результат: тисячі людей отримали нирки і вижили, при тому, що раніше такої можливості у них не було.

Цій формулі знайшли й інше застосування: вона допомагає дітям в притулках знаходити сім'ї. А в XXI столітті її навіть почали застосовувати "за призначенням": на дейтингових сайтах і в спід-дейтингу.

Як повідомляв портал "Знай.ua", вчені знайшли наукове пояснення коханню з першого погляду.