Українському журналісту Роману Сущенку, який засуджений в Росії за жпионаж на 12 років колонії суворого режиму, вдалося поспілкуватися з одним російським військовим, пише Обозреватель.

Адвокат українця Марк Фейгін розповів в інтерв'ю про подальші дії захисту і пояснив, чому Сущенко не збирається оголошувати голодування. Крім того, він спробував спрогнозувати, чим обернеться голодування Сенцова і які перспективи обміну одного або двох з цих політв'язнів на журналіста Кирила Вишинського, звинуваченого в Україні у державній зраді.

Перше питання стосується звинувачень. Чи справді Роман Сущенко намагався дізнатися в Москві у колишніх російських військових, буде "ДНР" атакувати Маріуполь? Що він робив у Москві?

- Я повинен сказати, що матеріали мають гриф "секретно", тому я не можу розкривати всіх деталей.

Я можу сказати, що Роман спілкувався тільки з одним військовим, а не з "військовими" у множині, і це його приятель. Вони знайомі 25 років.

Популярні новини зараз
Тривогу через зльот МіГ-31к не будуть оголошувати: Ігнат розповів про виключення "Перевірка, якої ще не було": відомий екстрасенс побачив, що чекає на Україну в грудні "Чому тоді я повинен платити?": газовики пояснили, що повинні робити українці окрім оплати послуг Їхав на похорон, але не думав, що на свій: у "дикій" аварії помер легендарний футболіст
Показати ще

Дійсно, Роман цікавився, чи буде атакований Маріуполь, будуть кампанії осені 2016 року зроблені спроби масового вторгнення з території Росії і з територій, непідконтрольних Україні.

Але я б не сказав, що з цього треба робити далекоглядні висновки.

Роман Сущенко

- Мова йде про російський військовий запас?

- Не можу сказати.

- Ви вже подавали апеляцію?

- Поки що не подав, я чекаю. Як тільки Роман подасть свою скаргу, я подаю свою. Але це вже технічне питання. У нас є 10 днів. Сьогодні ввечері або завтра вранці я подам.

- Протягом якого часу може бути розглянута апеляція?

- Подивіться справу Карпюка, Клиха, Сенцова, Кольченка – як мінімум, півроку.

- Де весь цей час буде перебувати Роман?

- Він буде перебувати в Лефортово, він ще не засуджений. Вирок не вступив в законну силу. Він вступить в силу тільки після другої інстанції, і тільки тоді його можуть відправити в колонію.

А зараз його ще не вправі нікуди відправляти.

- Де він перебуватиме після вступу вироку в силу?

- Це суворий режим.

- Що це означає на практиці?

- Колоній суворого режиму менше, ніж спільних. Вони розсипані по всій Росії. Але він – іноземець. Можуть направити в Рязань, але це далеко не факт.

- Чи відомо вам про плани Романа? Збирається він протестувати, наприклад, оголосити голодування?

- Я можу точно сказати, що оголошувати голодування він не буде. По-перше, цей знак солідарності вже точно не дасть ніякого результату в Лефортово, насамперед, від важкого режиму його відвідування.

Ну, що з того, якщо Роман про це заявить? Я вважаю, і Роман з цим погодився, що голодування надто обмежене у часі. У вас є 4 тижні. А далі що? Припиняти голодування? Помирати? Що в кінці?

Я б сказав так: голодування повинне бути обмежена в часі і мати здійснимі, ясні, прямі, процесуально обґрунтовані вимоги. Умовно кажучи, треба вимагати чогось конкретного і негайно, зараз.

Вимагати звільнення всіх 64 ув'язнених, знаючи російський режим, нечутливий до такого роду протестів – я думаю, що це нереально.

В цьому проблема. Тому що вам доведеться підійти до точки біфуркації, і вас почнуть примусово годувати через ніс, або ви припиняєте голодування.

Для Романа це неприйнятний шлях.

- Як можуть розвиватися події в ситуації з Сенцовым?

- Мені складно прогнозувати. Я бачу рішучість Сенцова. Але, з іншого боку, він вже отримує терапію – глюкози з вітамінами. Наскільки я розумію, внутрішньовенно.

Це може продовжити термін голодування, але це не наблизить його до виконання Кремлем вимог, які він ставить. Ось в чому проблема.

З моєї точки зору, якщо ви вимагаєте звільнити всіх 64 українських політв'язнів, то шанси на виконання цієї вимоги не такі й великі.

Напевно, голодування надало цій темі величезну увагу, але домогтися виконання саме цієї вимоги, мені здається, абсолютно нереально.

А чим вона закінчиться, я не беруся прогнозувати. Я не виключаю будь-якого варіанту, у всякому разі, примусового годування. Я не думаю, що йому дадуть померти. Я не думаю, що Кремль готовий до цього. Напевно, коли його організм вже остаточно ослабне, вони скористаються цією можливістю, щоб здійснити примусове годування.

Олег Сенцов

- Та з приводу обміну. Можна Вишинського обміняти відразу і на Сущенко, і на Сенцова?

- Це малоймовірно. Кремль занадто жадібний для того щоб віддати двох за одного. Але, знову ж таки, це моя точка зору. Може бути, напередодні чемпіонату світу Путін з гуманітарних міркувань зволить віддати їх обох.

Але навіщо йому віддавати двох медійних політв'язнів? Він потримає когось до кращих часів. Пам'ятаєте, як він сказав по Сенцову? "Час ще не настав".

Кремль витрачає цей ресурс дуже і дуже економно. Я не вірю, що Кремль піде на масштабний обмін.

Я думаю, що, швидше за все, віддадуть когось одного, і такий шанс є. Мені здається, що на Вишинського логічніше було б поміняти Сущенко, тому що у них багато спільних ознак. Обидва журналісти, Романа звинуватили в шпигунстві, Вишинський в Україні звинувачений у державній зраді. Москва, мабуть, дійсно зацікавлена в поверненні Вишинського.

Так що є такий шанс. Але, знову ж таки, ситуація з Сенцовим дуже драматична. Передбачити, як вона буде розвиватися далі, я не беруся. Але я також розумію: поки поруч з ним знаходяться адвокати і правозахисники, а якщо завтра їх не буде, звідки ми будемо дізнаватися інформацію про те, що з ним відбувається?

На цій темі може бути багато різного роду спекуляцій. І це дуже небезпечно.

Звичайно, Сенцова треба звільняти, як і всіх інших. У цьому немає ніяких сумнівів. Але як краще? Я думаю, це питання знаходиться в компетенції все-таки перших осіб, а не в нашій. Ми ж не беремо участь в переговорах.

- Чи можна бути впевненим у тому, що українська влада готова віддати Вишинського?

- Це моя особиста думка, але я впевнений, що так.

Як повідомляв раніше портал "Знай.uа", українському журналісту Сущенко дали 12 років суворого режиму.