Після досліджень вчених з Мадрида, медикам вдалося встановити, що нервовим жінкам необхідно регулярно випивати келих шампанського.

Експерти з Інституту з досліджень продуктів харчування стверджують про те, що вживання цього ігристого напою допоможе впоратися зі стресом, який отриманий на протязі всього дня. А так само шампанське підвищує захист організму перед віковими захворюваннями нейрофізіологічного характеру.

Напій сімейства виробів з винограду в цілому корисний для поліпшення апетиту. Деякий вчені рекомендують вживати червоне вино під час вечірньої трапези. Але як шампанське так і вино не можна вживати у великих кількостях. У цьому випадку корисний вплив дасть зворотну реакцію.
Алкоголь у великих кількостях руйнує організм і призводить до ряду недуг, які можуть проявити себе через деякий час, після того як людина підвищує дози спиртного.

На думку фахівців, шампанське містить компоненти, що захищають нервові клітини від загибелі. Проте вчені попереджають, що максимальна доза напою: не більше 100 мілілітрів на день як і червоного вина. У той же час, нейробіологи з США з'ясували, що для активації розумової діяльності, саме вино є кращим продуктом.

Популярні новини зараз
Дати виплати пенсій "перетасували": чи можна змінити день отримання виплат Будуть мобілізовані до ЗСУ: Рада прийняла важливе рішення Довідку можна викидати: чоловіків огорошили новим правилом Встановлення інвалідності буде проходити по новому: які документи готувати для МСЕК
Показати ще

Раніше портал "Знай.ua" розповів про те, що алкоголь сам по собі дуже калорійний, але дієтологи називають ці калорії "порожніми". Енергія, яку ви отримуєте для організму витрачається дуже швидко, коли ви вживаєте спиртні напої і калорійну їжу одночасно. Наш організм в першу чергу витрачає "порожні" калорії, а ті, які ми отримали від жирної їжі залишаються в організмі і в результаті перетворюються в жир, який відкладається в тілі. Тому під час застілля намагайтеся не переїдати, закушуючи спиртні напої треба знати міру, більше рухайтеся, щоб організм витрачав отримані калорії від алкоголю та їжі одночасно.