Як відомо в Україні, щорічно 7 липня святкують Івана Купала. Що потрібно знати про історію свята, його традиції і як пройде святкування в Україні, а зокрема які заходи запланувала столиця. "Знай.ua" зібрали всю важливу інформацію для своїх читачів.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяУ 2018 Івана Купала припадає на вихідний день, в цю суботу. Свято - народне, за церковним календарем не перехіднемі відзначається завжди в один і той же день - 7 липня. Витоки свята Івана Купала бере з язичницької культури. Святкування традиційно супроводжується веселими обрядами.
Історія свята Івана Купала
Варто зазначити, що у свята безліч назв: Купала, Колосок, Крес', Купали, Солнцекрес, Іван-травник, День Яна, Свято Роси і ряд інших менш поширених в народі назв.
Язичники свято пов'язували з літнім сонцестоянням, але як він з'явився історикам з'ясувати не вдалося.
У християнській культурі свято ототожнювали з днем Іоанна Хрестителя і хрещенням.
Ікона хрещення Ісуса.
У християнській літературі сама назва пов'язувалася з процесом "купання" Ісуса Христа Іоанном Хрестителем.
Традиції та обряди на Купала
Більшість обрядів проводяться в Купальську ніч з 6 на 7 липня, в цьому році виходить з п'ятниці на суботу, вони збереглися ще з язичницьких часів. В давнину вважали, що це "час сили", коли будь-які дії стають магічними. В "помічники" брали: воду, вогонь і трави.
Наші предки вірили, що починаючи від Іванова дня і по Ільїн день (2 липня) всі водойми залишає нечисть, а значить можна безбоязно купатися.
Сучасні ж люди і зараз впевнені, що в Купальську ніч вода стає цілющою, допомагає очиститися, заповнює життєві сили організму. Коли можливості скупатися в річці немає, можна сходити в лазню і попаритися купальським віником. Його потім не використовують протягом року.
У ніч на це свято прийнято палити великі багаття на берегах водойм. Навколо них водили хороводи, співали пісні і танцювали. Традиційна розвага - перестрибування через багаття. Чим вище стрибнеш, не зачіпаючи полум'я, тим щасливіше будеш.
Ще однією розвагою було підпалювання круглих предметів домашнього побуту: коліс від возів або дерев'яних бочок. Вони символізували сонцеворот. Їх одягали на довгі палиці-піки або спускали з гори.
За повір'ям, у купальських вогнищах необхідно спалити одяг, знятий з хворих дітей, щоб хвороби до них більш "не приставали" і настало одужання. Також всю худобу треба провести між багаттями, щоб вона не хворіла.
До світанку проводять збір трав і квітів, які потім сушать і використовують при певній необхідності. "Головна" квітка дня - папороть. Вона нібито ненадовго розпускається тільки раз на рік в ніч на Купала і той, хто її знайде - зможе відшукати скарб і розбагатіти.
Святкові заходи на Івана Купала в Києві, порадують і жителів і гостей столиці
"Ніч на Івана Купала" в Sky Family Park
Івана Купала 2018 у Sky Family Park (фото: facebook.com/events)
6 і 7 липня в Sky Family Park пройде етнофестиваль. Відвідувачі дізнаються про старовинні звичаї, візьмуть участь в них. У програмі виступ народних і етноколективів, популярних артистів, театру, майстер-класи та інші розваги. Хедлайнери фестивалю: Катерина Бужинська, LAMA, LAUD, KAZKA.
Початок о 18:00. Вартість відвідування одного дня фесту - 100 грн.
Де: Sky Family Bar, Київ, пр-т Генерала Ватутіна, 2
"Івана Купала" в Феофанії
Івана Купала в Феофанії фото: moemisto.ua/kiev/ivana-kupala-u-parku-feofaniya)
6-7 червня в парку Феофанія запланований сімейне свято, а значить заборонено розпивання спиртних напоїв. Гостей запрошують взяти участь в традиційних купальських церемоніях: плетінні вінків, стрибках через багаття, хороводах, співах і танцях, підпалі опудала. Ближче до вечора буде організована етнодискотека і fire-шоу.
Час проведення: з 17.00 до 22.00. Ціна вхідного квитка - 20 грн.
Де: Київ, вул. Академіка Лебедєва, 37
"Ой Купала, ой Івана" в Пирогово
Празник Купала в Україні (фото: EPA / UPG)
Фестиваль в Національному музеї народної історії і побуту проходить вже не перший рік, але саме в 2018 у нього нова локація - фестивальне поле. Організатори обіцяють порадувати глядачів вогненним шоу, пропонують взяти участь в масових гуляннях, подивитися театралізоване дійство, послухати виступ артистів, взяти участь в майстер-класах.
Фестиваль розпочнеться 7 липня о 10.00, а закінчиться у неділю о 20.00.
Де: с. Пирогово
Етно-вечірка "У ніч на Купала"
Купала 2018 у Caribbean Club (Фото: caribbean.com.ua)
Концертно-розважальна програма, участь в якій може взяти кожен глядач, пройде 7 червня за участю STEBELSKA і музичного проекту "Українські Барви" в Caribbean Club Concert-Hall.
Обов'язковий дрес-код - вишиванка. Початок о 18.00
Де: Київ, вул. С.Петлюри, 4
"У пошуках квітки папороті" в "Празі"
Празник Купала 2018 у ресторані "Прага" (фото: praha-restaurant.com)
6 липня ресторан "Прага" проводить акцію на березі мальовничого озера. У програмі: плетіння вінків і спуск їх на воду, хороводи, співи, ворожіння, виступи артистів. Щоб потрапити на свято, необхідно надіти вишиванку.
Початок о 18.30.
Де: Київ, проспект Академіка Глушкова, 1.
Як повідомляв портал "Знай.uа", за народним календарем 5 липня 2018 року відзначається свято Євсєєв день (дата за старим стилем – 22 червня). Крім того, православні у цей день вшановують пам'ять єпископа Самосатского Євсевія.