Днями було визначено лауреата Премії імені Василя Стуса 2018 року. Ним став єпископ Української греко-католицької церкви Борис Ґудзяк. Церемонія відбулася у Національному музеї Тараса Шевченка. Головні тези промови релігійного представника багато чого пояснили і запам'яталися публіці.

Єпископ про Стуса та Україну

Перше, на чому наголосив Ґудзяк – Стус йому близький, а премію можна вважати тільки декорацією, але одночасно величезним викликом.

"Особливо зараз, коли за полярним колом карається Олег Сенцов, перейшовши ще одну нелюдську відмітку болю і страждань – сто днів голодування. Стус помер, за досі нез’ясованих обставин, під час сухого голодування, як він тоді сказав "до кінця". Для спадкоємиці Радянського Союзу її каральні органи та методи ламання людей зовсім не у минулому. Аналіз злочинів та осуд комуністичної системи ще остаточно не завершений. Нацизм – нікчемний, лукавий; публічно, соціально і політично недопустимий", - цитує слова лауреата "УП".

Єпископ запевнив: Стус добре розумів суть комунізму і знав, чим усе може скінчитися. Рано чи пізно КДБ взялися б за нього, але поет був не певен, що лишиться живим до цього часу:

Популярні новини зараз
Тарифи на воду вже підняли: де платитимуть дорожче "Продам місце в черзі": чоловіки штурмують ТЦК, воєнкоми не справляються Українцям кардинально змінять правила оплати комуналки: до чого готуватись Чому в СРСР будували 5- та 9-поверхівки - ви навіть не здогадуєтеся, у чому "секрет"
Показати ще

"Зараз наша відповідальність полягає в тому, щоб суд завершився. Особливо зараз, коли Стусів Донбас, земля, за яку він так переживав і вболівав, є полем битви і крові. Він на власні очі бачив, до чого призводить русифікація і позбавлення тотожності, адже викладав українську мову саме в багатостраждальній Горлівці".

У світлі творів письменника згадує лауреат і владу РФ – методи Путіна, як він вважає, нарешті почали називати своїми іменами, тому що приховувати просто нічого. Та і біографія Стуса у цьому відношенні показова: більше 13 років він відсидів у СІЗО СРСР, карцерах, на Колимі, виконував всі можливі каторжні роботи.

Диктатура брехні – ось що заважало зробити свідомий, а головне правильний вибір. І хоча в наш час більше свободи, але це навпаки тільки підвищує рівень відповідальності за кожен вчинок без виключення.

"…..моральний вибір для Стуса був очевидним…. Поет – це людина. Насамперед. А людина насамперед – це добродій…", - підсумував він.

Довідка: Премія імені Василя Стуса — премія, заснована 1989 Українською асоціацією незалежної творчої інтелігенції (УАНТІ). Вперше вручалася у Львові. 1990 набула столичного статусу. Премія присуджується авторам, які мають видатні успіхи у своїй галузі, займають виразну громадянську позицію, активно присутні в українському культурному просторі.

Дивіться: Премію Стуса отримав єпископ Української греко-католицької церкви

Нагадаємо, зірка популярного серіалу поставив хрест на кар'єрі одним фото.

Як повідомляв Знай.ua, у мережі показали найкращі роботи Богдана Ступки.

Також Знай.ua писав, визначився лауреат премії Стуса.