23 травня ми відзначаємо 100-річчя створення української Морської піхоти. В 1918 році почали формувати першу регулярну частину цього типу військ.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЗа даними Українського інституту національної пам’яті, морпіхам довелося пройти складний шлях: чого вартий тільки подвиг у Криму, коли на початку анексії півострова російськими військами ( 2014 рік) вони не відступили, а пішли напролом. Захищали ці хлопці наші кордони й на Донбасі – після подій чотирирічної давнини їх передислокували до інших міст.
Одні проти всіх
Моряки-чорноморці активно підхопили хвилю українізації, яка розгорнулася в 1917 році в армії та на флоті колишньої Російської імперії. Першою на Чорноморському флоті українізувалася берегова частина – севастопольський півекіпаж під командуванням підполковника Володимира Савченка-Більського.
Знаковим моментом стало 23 травня 1918 року: гетьман Павло Скоропадський видав наказ №70 "Про початок формування бригади Морської піхоти в складі трьох полків для несення служби", яким визначалося, що кожен полк складається з трьох куренів (батальйонів), а кожен з куренів мав по 4 піхотні і по одній кулеметній сотні (роті). 15 липня встановлено уніформу морської піхоти.
Завдання підрозділів на той момент були однакові: берегова охорона та проведення десантних операцій. І тільки після ворожого вторгнення на Схід вони були змушені перетворитися на "універсальних солдатів", цього вимагав час.
Вірні назавжди
В історії Морської піхоти були й тяжкі часи. Приміром, у травні 1919 року настав критичний для збройних сил України час – польські війська відтіснили Галицьку армію до Збруча, більшовики змусили Армію УНР залишити більшу частину Волині. Тільки на початку червня українські армії оговталися від поразок і перейшли у контрнаступ: галичани розпочали славетну Чортківську офензиву, а наддніпрянці вели бойові дії, щоб закріпитися на Поділлі.
1-й Гуцульський полк морської піхоти наступав у складі формування "Запорізька Січ", пізніше реорганізованого в 2-гу окрему пішу дивізію Армії УНР. Морські піхотинці відзначилися у боях з більшовиками за Волочиськ, Фельштин (нині Гвардійське), Ярмолинці, Бар, Жмеринку тощо.
Цікаво, що морські піхотинці були серед тих героїв Армії УНР, які не склали зброї, а вирушили у Перший Зимовий похід тилами денікінських і червоних окупантів.
Сучасна морська піхота Військово-Морських Сил Збройних Сил України є гідною спадкоємницею героїчних учасників визвольної боротьби часів Української революції 1917–1921 років. І не змінилося за 100 років одне: вони, як і раніше, здатні виконати будь-яке завдання, навіть непосильне для інших.
Дивіться: Морська піхота України: Вірні завжди / Ukrainian Naval Infantry
Як повідомляв портал "Знай.ua", українські захисники гідно відповіли на провокації терористів на Донбасі.