З 12 червня в Україні по-новому почали оформляти ДТП і порушення Правил дорожнього руху.

Цю інформацію повідомили у прес-службі МВС.

У повідомленні говориться, що в дію вступив наказ міністерства №318, згідно з яким розширено права як патрульних поліцейських, так і водіїв та інших учасників руху - велосипедистів, пішоходів.

Плюси у змінах однозначно є, але тепер поліцейські мають більше свободи для маніпуляцій з протоколами. "Сегодня" розібралася в нововведеннях.

Що змінилося

Популярні новини зараз
Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
Показати ще

Нове для водіїв — учасникам аварії патрульні тепер зобов'язані дозволити зняти копію схеми ДТП безпосередньо на місці. Раніше це було на розсуд інспекторів. При відмові учасникам ДТП доводилося звертатися в поліцію із заявою про видачу паперової копії схеми.

Крім того, тепер дозволено робити знімки на місці аварії.

Якщо водій (пішохід, велосипедист) відмовляється підписувати протокол про порушення ним ПДР, патрульні не зобов'язані фіксувати відмову підписами не менше ніж двох свідків, достатньо вказати, що водій від підпису відмовився.

Поліцейські тепер зобов'язані вести суворий облік бланків протоколів та постанов по адмінсправах. Протягом трьох днів після складання протоколу (по пияцтву за кермом — протягом доби) повинні внести матеріали по адмінсправі в базу даних (було — 5 днів для всіх) і протягом 10 днів направити їх до суду (було — протягом місяця).

Матеріали за адмінпорушення будуть зберігатися 3 роки (замість року), а от фото - і відео можна знищити вже за місяць (замість 3 місяців). На вимогу водія цей термін можуть продовжити.

Плюси і мінуси

Правозахисники по-різному оцінюють зміни. Головний плюс, на їхню думку, — надання права одразу ж зафіксувати на фото схему ДТП і суворий облік протоколів.

Автоюрист Володимир Караваєв каже, що фотофіксація з боку потерпілого або винуватця не дозволить фальсифікувати схему ДТП при розгляді справи в суді. А облік протоколів зменшить хабарництво. Також Караваєв зазначив, що скасування вимоги свідків того, що водій не підписав протокол про порушення, не відкриє шлях до фальсифікацій.

"Підписувати протокол чи ні — це право, а не обов'язок. І фіксувати з допомогою свідків, що людина відмовилася використовувати своє право, це нелогічно. При медобстеженні водія на тверезість все одно повинні бути свідки, ця вимога залишилося, тому побоюватися водіям, якщо вони тверезі, не варто", — роз'яснив Караваєв "Сьогодні".

Адвокат Вадим Володарський, що спеціалізується на автомобільному праві, більш критичний:

"Зупинили водія, перевірили документи, зафіксували дані. Водій поїхав далі, а патрульні зготували папери, що він відмовився пройти огляд на тверезість і не захотів підписувати протокол. У цьому випадку свідки не потрібні. Наслідки для нього очевидні".

Тому обидва юриста радять не відмовлятися від медобстеження на тверезість і завжди підписувати протокол, написавши при необхідності про свою незгоду з викладеним у ньому. В патрульній поліції категорично заперечують можливість зловживань з боку патрульних.

"Всі їхні дії фіксуються на боді-камеру. Також кожен адмінматеріал можна оскаржити в суді або написати скаргу на незаконні дії патрульних", — роз'яснила голова прес-служби патрульної поліції Яна Кутова.

П'яних за кермом хочуть прирівняти до кримінальних злочинців

Депутати хочуть ввести кримінальну, а не адмінвідповідальність за пияцтво за кермом. Днями законопроект про це було прийнято в першому читанні. Вадим Володарський нагадав, що така практика недовго була в СРСР у 1980-ті роки, але від неї відмовилися через неможливість покарати за законом п'яних "кримінальників".

"У разі прийняття норми перевірка на тверезість буде підозрою у кримінальному злочині, а тест на алкотестері не буде відповідати вимогам Кримінально-процесуального кодексу, тільки поїздка до нарколога, і то з санкції судді. А за цей час затриманий може протверезіти. У разі незгоди водія з результатами експертизи, по КПК потрібна повторна експертиза, а як її проводити, якщо він протверезіє?", — аналізує Володарський.

Також при кримінальному провадженні обвинувачений має право не свідчити проти себе, значить треба проводити повноцінне слідство.

Як повідомляв раніше портал "Знай.uа", у Києві водій вирішив з'їхати по сходах, але щось пішло не так.